W Barcelonie, już po raz 9., rozgrywana są zawody będące kulminacyjnym punktem rozgrywek o Puchar Narodów, czyli FEI Jumping Nations Cup Final. Pierwszy konkurs kwalifikacyjny, w którym wzięło udział 14 drużyn narodowych, rozdzielił je na osiem tych, które będą walczyć w niedzielę w ścisłym finale, oraz te, które zajęły miejsca od 9. w dół i będą się potykać w finale B, czyli Longines Challenge Cup.

 

Longines Challenge Cup - sobota, 01/10/2022 - godzina 20:50

Ten drugi konkurs rozegrany zostanie w sobotę wieczorem, o godzinie 21.00, przy sztucznym świetle. Spotkają się w nim drużyny z takich państw, jak: Brazylia, Norwegia, Argentyna, Meksyk, Szwecja, które zajęły miejsca od 9. do 13. Kanada, startująca tylko w 3-osobowym składzie, nie ukończyła pierwszego konkursu. Obecność w tym gronie mistrzów świata, Szwedów, może wydawać się niespodzianką, ale biorąc pod uwagę skład ich drużyny, jaka przyjechała do Barcelony, tak nie jest. W ich ekipie nie ma nikogo ze złotej ekipy z Herning.

 

Oglądaj na żywo konkursy z polskim komentarzem Marka Szewczyka

TUTAJ

 

 

Finał FEI Jumping Nations Cup - niedziela, 02/10/2022 - godzina 14:50

W finale spotka się osiem najlepszych z konkursu eliminacyjnego drużyn. A są to, w kolejności miejsc zajętych w tym konkursie: Francja, Irlandia, Hiszpania, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania. Francuzi startując dokładnie w takim samym składzie, jak podczas MŚ, ukończyli pierwszy konkurs z zerowym kontem. Wydają się być faworytami. Jednak poza walką o pierwsze miejsce, ekscytująca będzie rywalizacja o jedno miejsce na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. A w tej grze są tylko dwie drużyny – Belgia i Szwajcaria. Bowiem pięć najlepszych ekip z MŚ (Szwecja, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy) zagwarantowało sobie już prawo startu w IO. Francuzi jako gospodarze igrzysk też mają w nich zagwarantowany udział. A Hiszpania z kolei startuje w Barcelonie na prawach gospodarza, bez prawa walki o miejsce na IO.

Wszystkie trzy konkursy (kwalifikacyjny, finał B i finał A) rozgrywane są w postaci tylko jednego nawrotu Pucharu Narodów. Niedzielny finał rozpocznie się o godzinie 15.00. Gospodarzem toru jest Santiago Varela, który stawiał parkury na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Przed rokiem w Barcelonie triumfowali Holendrzy.