Dzisiaj, po długiej chorobie, zmarł Jan Kowalczyk, człowiek-legenda polskiego jeździectwa, wielokrotny Mistrz Polski, zdobywca złotego medalu olimpijskiego w skokach, w klasyfikacji indywidualnej oraz medalu srebrnego w klasyfikacji drużynowej podczas Igrzysk Olimpijskich Moskwa 1980.  

 

Jan Kowalczyk, określany bardzo często największym talentem w historii polskiego jeździectwa urodził się 18 grudnia 1941 roku w Drogomyślu, wsi położonej w dzisiejszym województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim w gminie Strumień.

Pierwszy raz dosiadł konia w wieku 8 lat, galopując na gospodarskich koniach swoich sąsiadów. W 1953 roku, korzystając z zaproszenia swojego późniejszego trenera, Jana Parkasiewicza dosiadł Famosa, swojego pierwszego konia sportowego w klubie sportowym przy Państwowym Stadzie Ogierów.

Późniejsze wydarzenia wytyczyły sportowy życiorys Jana Kowalczyka. Przeniesienie się do Poznania i pierwszy tytuł Mistrza Polski zdobyty w 1958 roku na koniu Dotti w konkurencji WKKW. Starty w konkurencji skoków w grupie juniorów na ME i MP.

 

W marcu 1962 roku los połączył Go z Warszawą i stołecznym klubem Legia. Przyszły wielkie sukcesy międzynarodowe w konfrontacji z najlepszymi skoczkami świata tamtych czasów. Przyszły zwycięstwa w konkursach gdzie w pokonanym polu zostawali tacy zawodnicy jak bracia d'Onzeo, Macinelli, Nelson Pessoa, Steenken, Goyoaga.

W końcu przyszedł też czas wielkiego sukcesu polskiego jeździectwa jakim był udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie 1980 r.

 

O Janie Kowalczyku można by napisać znacznie więcej niż te kilka zdań pisanych w dniu tak smutnym. Wraz z Nim odeszła pewna epoka, wielka epoka polskiego jeździectwa.

Ze smutkiem żegnamy Wielkiego Jeźdźca i Wielkiego Sportowca.

 

Jak tylko dowiemy się więcej szczegółów na temat pogrzebu Jana Kowalczyka, przekażemy Państwu.