Zakończyły się pierwsze Mistrzostwa Polski Młodych Koni 2021 roku. Pierwsze na starcie pojawiły się konie ujeżdżeniowe i WKKW, a gospodarzem imprezy był ośrodek LKS Stragona Strzegom.

 

 

MPMK Ujeżdżenie

 

Jak co roku w zawodach startowały konie w wieku 4-6 lat. Rozegrany został także PP dla koni 7-8-letnich na poziomie Małej Rundy. W tym roku po raz pierwszy do MPMK zostały dopuszczone wałachy z zagranicznymi paszportami.

 


W najmłodszej grupie, koni 4-letnich, w obu kategoriach triumfowały konie dosiadane przez tę samą zawodniczkę, Aleksandrę Szulc. Patronat nad klasyfikacją koni hodowli polskiej objęła stacja ogierów Cichoń Stallions. Na miejscu pierwszym, po trzech wygranych konkursach, uplasował się ogier rasy SP ROMEO VON FÜRSTENBALL (Fürsteball x Bretton Woods), dosiadany właśnie przez Aleksandrę Szulc. Para po trzech dniach zmagań zgromadziła w sumie 20,86 pkt. Konia wyhodował Piotr Wiese, a właścicielem ogiera jest zawodniczka. Tytuł Wicemistrza wywalczył ogier rasy Polski Koń Sportowy HIGH DANCE (Florestano x Aron HBC), którego prezentował junior Wiktor Wojtarowicz. Koń został wyhodowany przez Agnieszkę Szymanek, a jest własnością Krzysztofa Szmidta. Tegoroczne mistrzostwa ogier ukończył z łącznym wynikiem 19,24 pkt. Na trzecim miejscu podium stanął izabelowaty ogier rasy SP ZEUS (Delorean 2 x Limal). Hodwocą konia jest Aleksander Bressa, a właścicielem Jan Kociemba. Konia prezentowała Karolina Mazurek, a w mistrzostwach uzyskali w sumie 18,56 pkt.

 

 


Tytuł Mistrza 4-latków hodowli zagranicznej zdobył hanowerskim ogier FÜRSTEN SPINNE (Fürsten Look x Christ), dosiadany również przez Aleksandrę Szulc. Para po trójkącie zajmowała dopiero 10. miejsce, ale po zwycięstwie w obu kolejnych konkursach udało im się wygrać też końcową klasyfiakcję. W MPMK zdobyli w sumie 19,78 pkt. Koń jest własnością Joanny Szulc, a wyhodował go Adam Majko. Miejsce drugie zajęła oldenburska klacz VIVIENESSE G (Vivaldi x Bretton Woods). Konia w mistrzostwach prezentował Kamil Puliński. Para ukończyła zmagania z wynikiem 19,44 wygrywając pierwszą próbę na trójkącie. Hodowcą i właścicielem konia jest Paweł Gąsiński. Tytuł II Wicemistrza przypadł hanowerskiemu wałachowi FLASHBACK BM (For Romance I x Rotpson). Konia dosiadał Hubert Jankowski. Końcowy wynik tej pary po trzech konkursach to 19,41 pkt. Konia wyhodowano w Niemczech i jest on własnością Anny Tyrkiel-Baranowskiej.

 


Najlepszym koniem wśród 5-latków hodowli polskiej okazał się wałach rasy SP BALLOUTELLI PRINCE-J (Kaiser Karl x Tic Tac). Konia w konkursach prezentowała Martyna Bańska. Ich wynik końcowy w mistrzostwach to 22,12 pkt. Koń został wyhodowany przez Marcina Jankowicza, a jego właścicielką jest Małgorzata Choma. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęły konie dosiadane przez Urszulę Krzewicką. Drugi był ogier rasy SP MILORD P (Kaiser Karl x Corleone Z) z wynikiem 21,24 pkt, a trzecia klacz MOHINI P (Kaiser Karl x Corleone Z) z wynikiem 20,16 pkt. Oba konie należą do Karoliny Kaczmarz-Chojnackiej, a wyhodował je Bogdan Parkitny.

 


Wśród 5-latków hodowli zagranicznej najlepszy okazał się wyhodowany w Holandii ogier rasy KWPN LADYKILLER (Glamourdale x Westpoint). Konia dosiadała Ilona Janas, która jednocześnie jest jego właścicielką. Para w mistrzostwach zdobyła w sumie 24,24 pkt. Drugie miejsce w klasyfikacji, której patronem był Cichoń Stallions, zajął hanowerskim wałach INDIAN SUMMER (Radisson x Stedinger). Konia wyhodowano w Niemczech, a startowała na nim Katarzyna Konarska. Para w mistrzostwach uzyskała wynik 21,80 pkt. Koń jest własnością firmy Event Promotion Marcin Konarski. Na trzecim miejscu podium stanęła oldenburska klacz FÜRSTIN FRANCESCA G (Franziskus x Sieger Hit). Konia prezentowała Oliwia Laferi-Sapiej. Wynik pary w tegorocznych MPMK to 21,70 pkt. Konia, który jest własnością firmy Rms Group Sp. Z O.O., wyhodował Paweł Gąsiński.

 

 


W klasyfikacji koni 6-letnich hodowli polskiej, pod patronatem KOWR, triumfował ogier rasy Polski Koń Sportowy BIAŁY KRUK (Lenon L x Lord Alexander). Konia w mistrzostwach prezentowała Karolina Mazurek. Wynik jaki pozwolił im na zwycięstwo to 22,68 pkt. Właścicielem jak i hodowcą tego konia jest Piotr Mazurek. Miejsce drugie wywalczył wałach rasy SP SNAPCHAT (Lenon L x Insider), na którym startowała Nikola Marczak. Wynik tej pary po trzech konkursach to 22,52 pkt. Konia wyhodowała Karolina Mazurek i jest też jej własnością. Na miejscu trzecim uplasował się małopolski wałach EMANOS (Huzar x Decoration). Tego, wyhodowanego w SK Janów Podlaski, konia prezentowała jego wlaścicielka, Natalia Kozłowska. Wynik końcowy tej pary to 20,94 pkt.

 


W klasyfikacji koni 6-letnich hodowli zagranicznej, nad którą patronat objęła redakcja Świata Koni, wygrał weteran jeżeli chodzi o tytułu MPMK. Ogier LARI FARI (Luis Figo x Don Diamond), który razem z Aleksandrą Krywult zwyciężał rok i dwa lata temu, triumfował także dziś. Para ukończyła te mistrzostwa z wynikiem 23,48 pkt. Konia wyhodowano w Niemczech, a jego właścicielem jest Dariusz Krywult. Tytuł Wicemistrza przypadł oldenburskiemu wałachowi DANCE FOR ME (Diamond Hit x Chico's Boy), którego prezentowała Marta Ginda. Zawodniczka jest także właścicielką konia. Para w mistrzostwach zdobyła w sumie 23,32 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się niemiecki wałach ZALGARII ROYAL (Zalando x London Swing). Agnieszka Wiśniewska, która prezentowała konia, jest także jego właścicielką. Po trzech konkursach para uzyskała w sumie 21,18 pkt.

 

 


W trakcie MPMK rozgrywany był także Puchar Polski koni 7-8-letnich. Bezkonkurencyjny w tej rywalizacji okazał się wałach rasy SP SHADOW (Rammstein x Danone), którego dosiadała Anna Grygier-Wójtowicz. Para zwyciężyła we wszystkich konkursach, w tym, w finałowym programie dowolnym z muzyką. Zmagania ukończyli z łącznym wynikiem 204,635%. Na miejscu drugim uplasował się ogier rasy DWB HEILINE'S ZANZIER (Blue Hors Zack x De Niro). Konia w konkursach prezentował Mateusz Cichoń, a wynik z jakim ukończyli PP to 200,435%. Miejsce trzecie zajął wałach rasy SP MONSOON P (Ron William x Corleone Z) pod Martyną Bańską. Wynik końcowy tej pary to 196,267%.

 

 


MPMK WKKW

Wśród koni 4-letnich, zakwalifikowanych do MPMK, triumfował trakeński ogier ALL NIGHT (Asagao x Agar). Konia w mistrzostwach prezentował Mateusz Kiempa. Wynik końcowy tej pary to 38,6 pkt. po trzech wygranych próbach. Hodowcą konia jest Monika Machlowicz-Wojsiat, a właścicielem Monika Machlowicz-Wojsiat oraz firma Alkaz Sp. z o.o. Na drugim miejscu podium stanął wałach rasy SP ARAGORN (Rascin x Chef Supreme). Konia prezentował zawodnik z Białorusi Stanislau Yavenka. Końcowy wynik pary to 36,9 pkt. Konia wyhodowano w Stadzie Ogierów Starogard Gdański Sp. z o.o., a jego właścicielem jest Paweł Spisak. Trzecie miejsce wywalczył ogier rasy Polski Koń Sportowy MONTEGO (Rascin x Markies). Wynik końcowy tego konia pod Adrianem Seligą to 34,3 pkt. Właścicielem i hodowcą tego konia jest Stado Ogierów Starogard Gdański Sp. z o.o.

 

 


Wśród 5-latków dwa pierwsze miejsca zajęły konie dosiadane przez Pawła Spisaka. Najlepszy okazał się wałach rasy SP SAFRAN (Tjungske x Alywar). Wynik jaki zagwarantował zwycięstwo to 32,4 pkt. Konia wyhodowano w Stadzie Ogierów Starogard Gdańsk, a właścicielem wałacha jest zawodnik go dosiadający. Drugie miejsce, z wynikiem 30,1 pkt, zajął wałach rasy SP DŻOKER (Harley VDL x Grand Presidium). Właścicielem jak i hodowcą tego konia jest SK Nad Wigrami. Miejsce trzecie zajął małopolski ogier EL MORITZ (San Moritz x Plaster). Konia prezentowała Grażyna Niezgoda, która też jest jego właścicielką. Zawody ukończyli z wynikiem 25,8 pkt. Konia wyhodował Mariusz Ozdoba.

 

 


W najstraszniej grupie koni 6-letnich triumfował małopolski wałach DOLFUS (Fusain de Defey x Veloce de Favi) dosiadany przez Artura Społowicza. Wynik końcowy tej pary to 41,6 pkt. karnego. Zawodnik jest jednocześnie właścicielem konia, a wyhodowano go w SK Prudnik. Drugie miejsce wywalczyła wielkopolska klacz ANDINE (Moravia x Biskwit) pod Joanną Pawlak. Mistrzostwa ukończyły z wynikiem 45,2 pkt. karne. Konia wyhodował Michał Horbacz, a jego właścicielem jest Remigiusz Jędrej. Na trzecim miejscu podium stanął wałach rasy SP WHISKY (Carter x Hemmigwey). Konia prezentował Łukasz Sikorski, a wynik z jakim ukończyli mistrzostwa to 47,1 pkt. karnego. Hodowcą konia jest Wojciech Szeszycki, a należy on do firmy W Cuglach S.C. Agnieszka Kopka.

 

 

Retransmisje wszystkich transmitowanych konkursów dostępne są na platformie ClipMyHorse.TV.

Zachęcamy do skorzystania z 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do ClipMyHorse.TV.