Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego, na wniosek trenera Andrzeja Sałackiego, powołał do Kadry Narodowej juniorów na kucach nową parę: Veronicę Pawluk z koniem D'Artagnan.

 

Veronica Pawluk ma 14 lat i choć na stałe mieszka i trenuje w Niemczech, ma również polskie obywatelstwo. Jej trenerem jest Tara Schneider. Jest aktualną mistrzynią Palatynatu Nadrenii jeźdźców do lat 14 startujących na kucach z notami 8,5 i 8,7.
W ubiegłorocznych Mistrzostwach Niemiec jeźdźców do lat 14 startujących na kucach rywalizowała w grupie 40 zawodników i ukończyła te zawody na II miejscu.
Trener niemieckiej Kadry Narodowej, Cornelie Endres zaprosiła ją do udziału w zgrupowaniu w Warendorfie adresowanego dla najbardziej przyszłościowych zawodników konkurencji ujeżdżenia.
Para Veronica Pawluk i D'Artagnan osiąga w tej chwili w zawodach wyniki przekraczające 70%.

Kuc D'Artagnan to 13-letni w tej chwili wałach maści kasztanowatej uznawany za jednego z czołowych kuców w Europie startujących w ujeżdżeniu. W 2020 roku startując w Mistrzostwach Europy rozegranych w Pilisjászfalu (HUN) pod duńską amazonką Liva Addy Guldager Nielsen był piąty. Rok wcześniej startując pod tą samą amazonką w Mistrzostwach Europy Juniorów na kucach rozegranych w Strzegomiu zajął drugie miejsce.

 

Veronica Pawluk na stałe mieszka w Niemczech, ale ma również polskie obywatelstwo. Mając na uwadze wyniki sportowe związane z Mistrzostwami Europy Juniorów na kuchach w ujeżdżeniu prowadziłem rozmowy z rodzicami Veronici oraz z jej trenerką panią Tarą Schneider, których celem było powołanie tej utalentowanej amazonki do naszej Kadry Narodowej. Muszę powiedzieć, że uzyskałem z ich strony pełne zrozumienie dla takiego rozwiązania. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę z pomyślnego zakończenia tych rozmów i sfinalizowania sprawy w postaci powołania Veronici przez Zarząd PZJ do naszej KN. W sytuacji kiedy w 2020 roku nasze czołowe zawodniczki Tatiana Bierieżnow i Ewa Golubińska, które były filarem Kadry juniorów na kucach, zmieniły swoją kategorię wiekową, w Kadrze powstała pewna luka. By realnie myśleć o nawiązaniu do zeszłorocznego sukcesu w postaci szóstego miejsca naszej ekipy na Mistrzostwach Europy Juniorów na kucach trzeba było tę lukę wypełnić. Ekipa złożona z finalistki ostatnich Mistrzostw Europy, Ann van den Broeck, zeszłorocznej debiutantki na ME, Weroniki Lewandowskiej oraz Veronici Pawluk, w mojej opinii daje podstawy do oczekiwania dobrego rezultatu na tegorocznych Mistrzostwach Europy, jakie będą rozegrane w Strzegomiu - powiedział nam trener młodzieżowej Kadry Narodowej w ujeżdżeniu, Andrzej Sałacki.

fot. z archiwum rodziny Pawluk