W Valkenswaard w sobotę rozegrano pierwszy z głównych konkursów - Grand Prix Global Champions, pod patronatem firmy TENNOR. Zwycięzcą w tym konkursie został, doskonale znany polskiej publiczności, ogier Nevados S pod Gregory Wathelet’em. W konkursach CSI2* Polacy jeździli z różnym powodzeniem, ale nie zabrakło dobrych przejazdów.

Zawody CSI5* rozpoczął konkurs 150 cm, zwykły z rozgrywką. Bezbłędnie parkur pokonało 5 par, a komplet punktów do LR zdobył zawodnik z Francji Julien Epaillard. Zwycięstwo odniósł na oldenburskiej klaczy QUEELETTA. Drugi czas w rozgrywce uzyskał Peder Fredricson. Zawodnik ze Szwecji dosiadał wałacha rasy KWPN H&M CHRISTIAN K. Miejsce trzecie zajął Irlandczyk Shane Breen, który drugi dzień z rzędu plasuje się w czołówce konkursu, na ogierze rasy Zangersheide  COMPELLING Z.

Konkurs Grand Prix Global Champions Valkenswaard rozegrano na przeszkodach o wysokości 160 cm. Jak przystało na konkurs tej rangi, poziom był naprawdę wysoki, a walka wyjątkowo zacięta, bo w puli nagród organizator przewidział premię równą 300 000 €. Do rozgrywki konkursu zakwalifikowało się 12 zawodników. Tam bezbłędnie i z najlepszym czasem jeździł Gregory Wathelet. Zawodnik z Belgii zwyciężył dosiadając konia polskiej hodowli, ogiera NEVADOS S. Na miejscu drugim uplasował się Brytyjczyk Scott Brash. Ten zawodnik startował na wałachu rasy BWP HELLO JEFFERSON. Podium konkursu zamknął reprezentant gospodarzy Bart Bles, dosiadający konia rasy BWP KRISKRAS DV.

W konkursie Dużej Rundy CSI2* 145 cm, zaliczanym do LR, nasi zawodnicy jeździli niestety bez powodzenia. Natalia Czernik, startująca na wałachu DUKE G miała jeden błąd, co przy mocno obsadzonym konkursie, dało dalekie miejsce. Andrzej Opłatek, w starcie na oldenburskim wałachu DIAROUBET, miał 16 pkt karnych. Ten sam zawodnik, w konkursie dla młodych koni, wystartował na oldenburskim wałachu NORDSTURM. Tam para miała 11 pkt karnych.

Dużo lepiej dla naszych reprezentantów zakończył się konkurs Medium Tour 140 cm. Po szybkim i bezbłędnym przejeździe na holsztyńskim wałachu LE CORDIAL, Andrzej Opłatek zajął trzecie miejsce w konkursie. Natalia Czernik na wałachu SIRE ONE miała 6 pkt karnych. Na swoim drugim koniu, wałachu FONTAINE BLUE CKV, niestety została wyeliminowana z konkursu.