W zeszły weekend wyścigi konne wystartowały jako pierwsze w Polsce rozgrywki sportowe, jako pierwsze dostarczyły zmęczonym izolacją Polakom rozrywki i sportowych emocji. Kolejna dwudniówka na Torze Wyścigów Konnych Służewiec przed nami. W dniach 23-24 maja odbędzie się 16 gonitw, w tym Nagroda Cometa.

 

 

Jest to pierwsza poza grupowa gonitwa dla koni arabskich w sezonie. Jej patron, siwy Comet, urodzony w Nowym Dworze w 1953 roku, odegrał znaczącą rolę w polskiej hodowli koni czystej krwi. Pochodził z rodu oryginalnego araba Kuhailan Afasa, który został przywieziony z Bahrajnu w 1931, wraz z siedmioma innymi końmi sprowadzonymi przez Bogdana Ziętarskiego. Comet był wnukiem Bad Afasa, jednego z dwóch synów Kuhailan Aafsa. Wielu hodowców uznaje go za najwybitniejszego ogiera wyhodowanego w Polsce po II Wojnie Światowej. Niestety, Comet padł w wieku 11 lat. Pozostawił po sobie liczne, doskonałe klacze. W kraju użyto tylko pięciu jego synów, nie pozostawili oni jednak męskich potomków. W ten sposób wygasł ród Kuhailan Afasa.

 

 

W 1979 roku wypożyczono ze Szwecji wnuka Cometa – Probata, który po dwa lata stanowił w Michałowie i w Janowie. Nie tylko spowodował przedłużenie rod Kuhailan Afasa, ale wprowadził go w okres świetności. Wnuczką Probata ze strony ojca Gila była znakomita Sarmacja, derbistka z 1990 roku, a wnukiem po ojcu Faworze świetny Borek, wicederbista z 1991 r.

 

 

W tym roku Nagroda Cometa, która odbędzie się 24 maja, zgromadziła na starcie absolutną czołówkę czteroletnich i starszych koni czystej krwi. Na starcie zobaczymy najlepszego araba zeszłego sezonu – Salama Al Khalediah oraz znajdujące się zaraz za jego plecami w handikapie generalnym Bandolero i Dragona, a także niewiele niżej sklasyfikowaną Anood Al Khalediah. Wyzwanie rzucą im czteroletnie Lindahl’s Avatar, a przede wszystkim aktualnie najlepsza w roczniku Tabarak’s Elvira.

 

 

Także w niedzielę, po raz pierwszy w tym sezonie, zobaczymy rywalizację młodych koni czystej krwi, wpisanych do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi (w zeszły weekend odbył się „otwarty” bieg dla debiutantów, który umożliwia start także koniom zagranicznej hodowli). Gonitwa dla PASB zgromadziła 9-cio konną stawkę.

 

 

Licznie obędą się także gonitwy dla folblutów. Debiutować będą także konie trzyletnie pełnej krwi. Być może wśród nich znajdą się na tyle utalentowane wierzchowce, żeby stanąć w lipcu na starcie Derby.

 

 

Wydarzenie odbędzie się w równie wysokim rygorze sanitarnym, co poprzednie dni wyścigowe. Dni wyścigowe do odwołania będą przeprowadzane bez wstępu dla publiczności, przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa, które zostały opracowane w ramach „Planu zabezpieczenia mityngów wyścigowych odbywających się na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie” wypracowanego wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz pozytywnie zaopiniowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Wszystkie gonitwy będą transmitowane za pośrednictwem telewizji internetowej Służewiec iTV na stronie internetowej www.torsluzewiec.pl, a także na facebookowym profilu Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Transmisjom towarzyszyć będzie Studio, w którym prowadząca Annamaria Sobierajska spotka się z licznymi ekspertami i miłośnikami wyścigów konnych. Wspólnie zaproszą publiczność do tętniącego życiem królestwa wyścigów, opowiedzą o najciekawszych punktach programu, zdradzą branżowe ciekawostki oraz przedstawią jasno i klarownie zasady rozgrywanych gonitw.