W miniony weekend w belgijskim Lanaken odbywały się Mistrzostwa Świata Młodych Koni w skokach przez przeszkody.

Konie 5-letnie

W pierwszym konkursie kwalifikacyjnym tej grupy wiekowej na starcie stanęło 230 koni. Ostatecznie do niedzielnego finału zakwalifikowało się 55 z nich. Z tej grupy 16 koni ukończyło parkur podstawowy z wynikiem 0 pkt. i tym samym zakwalifikowało się do rozgrywki. Tylko trzy pary nie miały w niej błędów, a koniem, który uzyskał najlepszy czas był ogier QUERIDO VG Z (BWP, Dominator 2000 Z – Chellano, hod. Alois Van Gorp) dosiadany przez Christiana Ahlmanna z Niemiec. Para ta pokonała rozgrywkę w czasie 37,49 s.

Parkur podstawowy Querido VG Z

Medal srebrny zdobył również wyhodowany w Belgii wałach QUABRIOLET VAN HET BILDEKEN (Anakin van Schuttershof / Burggraaf, hod. Koen Gaublomme), na którym startował syn hodowcy Arnaud Gaublomme/BEL. Para ta w rozgrywce uzyskała wynik 0/39,40 s. Medal brązowy trafił do klaczy LOHARNA-P (KWPN, Carerra VDL – Burggraaf, hod. BJ Platzer), która pod Nicole Eggens/NED ukończyła rozgrywkę z wynikiem 0/40,99 s. Tylko te trzy konie nie miały błędów w rozgrywce. Najlepszy czas przejazdu uzyskała klacz Killossery Karma (ISH, po S.I.E.C. Livello) pod Jasonem Foley/IRL, ale jeden błąd pozbawił tę parę miejsca na podium (4/36,17 s).

W finale 5-latków najwięcej koni było po ogierach Cornet Obolensky i Kannan (po 4) oraz po ogierach Diamant de Semilly i Dallas VDL (po 3).

Konie 6-letnie

W tej kategorii wystartowało 259 koni, z których 40 zakwalifikowało się do finału. Pod reprezentantem Rosji Artemem Abaimovem udział w MŚMK brała klacz UNICA-K (SP, Stakkato Gold od klaczy Ulena-K po Lord Star) wyhodowana przez Marka Kubackiego. W pierwszym półfinale Unica-K miała jeden błąd natomiast w drugim pokonała parkur bezbłędnie, ale otrzymała 1 pkt. za przekroczenie normy czasu. Te wyniki nie pozwoliły na start w niedzielnym finale. W konkursie pocieszenia polsko-rosyjska para uzyskała wynik 4 pkt.

Do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się ostatecznie 11 koni a 6 z nich nie miało błędów. Najszybciej i bezbłędnie pokonał ją ogier COROS (WESTF, Cornet Obolensky – Arpeggio, hod. Werner Buschsieweke). Koń ten dosiadany był przez Philippa Weishaupta/GER.

Na drugim miejscu uplasował się ogier CROWNY NV (WESTF, Crown Z – Pontifex). Właścicielem tego konia jest Christian Ahlmann, ale w Lanaken startowała na nim Angelique Rüsen/GER, pracująca na co dzień w stadninie Zangreshiede. Brązowy medal zdobyła klacz PAREQUITA V.H. (BWP, Jamal vd Heffinck – Cumano, hod. Ecurie FabienSchreiber) dosiadana przez Virginie Thonon/BEL.

Konie 7-letnie

Również w tej kategorii zwyciężył koń dosiadany przez reprezentanta Niemiec. W finale wystartowało 41 koni, ale tylko 4 z nich zakwalifikowały się do rozgrywki. Najlepsza w niej okazała się klacz JUST A DREAM (KWPN, VDL Zirocco Blue – Carano, hod. Fam. Nooren), której dosiadał Harm Lahde/GER.

Medal srebrny zdobyła klacz J. COMGHORLA VAN BEEK (KWPN, Comme il Faut – Padinus, hod. Guido Herijgers 'T Eirbissemhof), na której startował Gilles Thomas/BEL.

Dominique Hendricks/BEL dosiadał wałacha ETUNDEL DE MAROCY (SF, Diamant de Semilly – President), który w tym roku wywalczy medal brązowy.

Zdjęcia: FEI/Hippo Foto - Sharon Vandeput