Zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu. W Białym Lesie rozdano kolejne medale, a ten najważniejszy, złoto w kategorii Seniorów, odebrała Żaneta Skowrońska-Kozubik. Na podium pozostałych kategorii również nie było niespodzianek, a medale wywalczyli liderzy poszczególnych grup.

O medalach Mistrzostw Polski decydują łączne wyniki ze wszystkich rozegranych konkursów i dlatego też podium finału Freestyle MP Seniorów różni się znacznie od wyników końcowych. Po trzech dniach rywalizacji na najwyższym stopniu podium stanęła Żaneta Skowrońska-Kozubik. Zawodniczka sięgnęła po złoty medal wspólnie z niemieckim wałachem ROMANTIC P. Ich wynik końcowy w MP to 213,547%. W finałowym przejeździe uzyskali wynik 73,260%. Na miejscu drugim, ze srebrnym medalem, uplasowała się Katarzyna Milczarek dosiadająca ogiera GUAPO. Para zwyciężyła w dzisiejszym konkursie z wynikiem 73,795%, ale to zwycięstwo nie było wystarczające aby odrobić stratę do pierwszego miejsce. Mistrzostwa ukończyli z wynikiem 210,843%. Na trzecim stopniu podium stanęła Anna Mierzwińska startująca na westfalskim wałachu DEAN MARTIN. Zmagania w tegorocznych MP ukończyli z wynikiem 208,676%.

W kategorii U25 prowadzenie od pierwszego konkursu objął Filip Kowalski i do końca to prowadzenie utrzymał. Dosiadając niemieckiej klaczy BEL FLEUR wygrał wszystkie konkursy, w tym dzisiejszy freestyle z wynikiem 71,135%. Łączny wynik w klasyfikacji końcowej jaki dał im złoty medal to 205,287%. Na miejscu drugim uplasowała się Aleksandra Lesner. Srebro w MP U25 wywalczyła wspólnie z wałachem rasy KWPN FORCE. Wynik końcowy tej pary to 198,483%. Brązowy medal odebrała Klara Woźnicka, która w startach na oldenburskim wałachu GO GO BORNEO uzyskała w sumie 190,804%.

Najlepsza w kategorii Młodych Jeźdźców okazała się Maria Stelmaszyk, która przez trzy dni triumfowała we wszystkich konkursach. Startowała na dwóch koniach, ale złoto zapewniły jej przejazdy na wielkopolskim wałachu GALAPAGOS. Wynik tej zawodniczki w klasyfikacji końcowej to 210,093%. Srebrny medal trafił do Tatiany Bierieżnow, która dosiadała klaczy rasy SP ROMANTICA. Para ukończyła MP z wynikiem 200,779%. Na trzecim stopniu podium stanęła Julia Rozesłańska startująca na wałachu rasy SP SATURN. Brązowy medal wywalczyli uzyskując w sumie 190,432%.

Bezkonkurencyjna w finale, jak również w całej klasyfikacji MP Juniorów, okazała się Natalia Plata startująca na hanowerskim wałachu DOLCETTO. Para odebrała kolejny medal w swojej karierze, tym razem złoty, uzyskując łącznie 216,450%. Na drugim miejscu, ze srebrnym medalem, uplasowała się Taja Zoll. Zawodniczka startowała na dwóch koniach, ale do finału wybrała klacz rasy SP BLACKY. Para ukończyła MP z łącznym wynikiem 205,992%. Brązowy medal odebrała Caroline Pawluk. Zawodniczka startowała na niemieckim wałachu FATUM 8, a ich wynik końcowy to 205,770%.

Złoto w kategorii Dzieci trafiło do Zofii Kaczmarek i klaczy LADY LEGENDE. Para w świetnym stylu obroniła tytuł z zeszłego roku, kończąc MP 2022 z łącznym wynikiem 227,382%. Na drugim stopniu podium stanęła Julianna Przybyła. Zawodniczka startowała na wałachu rasy SP FOTON. Ich wynik końcowy, który zapewnił im srebrny medal to 215,284%. Brązowy medal w tej kategorii trafił do Hanny Moczkowskiej, która w przejazdach na wałachu rasy SP FIRST WILLIAM-P uzyskała w sumie 213,429%.