Na wiecznie zielone pastwiska odszedł kolejny epokowy ogier, ojciec czempionów - MONOGRAMM (Negatraz - Monogramma/Knipel).

 

Urodzony w USA miał w rodowodzie polskich przodków; po stronie ojca - Baska, po stronie matki Ofira. Wydzierżawiony do Polski przez Dyrektora Ignacego Jaworowskiego zostawił w michałowskiej stadninie prawdziwą dynastię sław - czempionów wielu pokazów; są wśród nich: Demona, Ekscella, Ekstern, Elegantka, Eskalopka, Ganges, Georgia, Koredlas, Palestyna, Zagrobla, Erlanda, Egzonera, Embra, Fallada, Kwestura, Palmira, Emmona i wiele, wiele innych.

 

Był czas, kiedy córki Monogramma w komplecie meldowały się na czołowych miejscach w klasach czempionatu świata, a hodowcy czekali kiedy będą mogli je kupić. Na aukcji "Pride of Poland" uzyskiwały najwyższe ceny, Kwestura – dwukrotna czempionka Świata i Platynowa Czempionka Świata, w 2008 roku przekroczyła magiczną cenę miliona euro (1 125 tys.)
Kolejne pokolenia czempionów mają w swoim rodowodzie tego wspaniałego ogiera.

Jego wpływ na polską i światową hodowlę koni arabskich jest ogromny.

I jeszcze anegdota – kiedy syn Monogramma zdobył tytuł Czempiona USA  spiker zapowiedział : jeśli wynik jury pokrywa się z oceną publiczności to jest… Consensus  ! (og.ur. w 1991 r. od klaczy Opalesce ).

 

 

zdjęcia: Anette Mattsson