W ten weekend dużą uwagę zwracać będziemy na starty naszych młodszych reprezentantów, którzy walczą w ME w WKKW oraz w młodzieżowym Finale Pucharu Narodów w skokach. Dobre starty zanotowali dzisiaj też nasi reprezentanci na CSI w Czechach i w Holandii.

ME Juniorów i Młodych Jeźdźców w WKKW, Montelibretti (ITA)

W tym roku na młodzieżowych Mistrzostwach Europy w WKKW w naszych barwach startują tylko juniorzy. W pierwszej części próby ujeżdżenia mogliśmy oglądać przejazdy czwórki naszych reprezentantów. Miejsce 15 zajmuje Zuzanna Borkowska, która na klaczy Gracja uzyskała wynik 32,80 pkt. Przejazd Michała Odzioby na wałachu El Sovski oceniony został na 35,10 pkt. (19 m.). Na miejscu 28 sklasyfikowana jest Pola Waśniewska dosiadająca wałacha Nimbus (38,30 pkt.), a Oliwia Mycio na wałachu Bankiet zajmuje 36 miejsce (44,40 pkt.). Jutro na czworoboku zaprezentują się Karolina Miś i Zuzanna Społowicz.

CSIO Youth Nations Cup, Opglabbeek (BEL)

Młodzi zawodnicy walczą w tym tygodniu podczas Finałów PN rozgrywanych w Belgii. Dzisiaj rozegrane zostały m.in. konkursy kwalifikacyjne w kategoriach dzieci i młodych jeźdźców. I w obu klasyfikacjach szczęście nie było po stronie naszych zawodników. Ekipa dzieci uplasowała się na 11 miejscu z wynikiem 30 pkt. Zuzanna Kuczerawy na klaczy Uraca II oraz Adam Goszczyński na klaczy Lorina ukończyli swoje przejazdy z wynikiem 8 pkt., Alicja Kosmol na Clearwater PP Z miała 14 pkt., a Aleksandra Brzozowska dosiadająca Make My Day Picobello Z została wyeliminowana po dwukrotnej odmowie skoku. Trzeba wziąć pod uwagę, że nasi najmłodsi zawodnicy nie mają jeszcze na swoim koncie zbyt wielu startów na takich zawodach i pojechali nabierać doświadczenia przed startami w sezonie halowym i w przyszłym roku. Najlepsze polskie pary w tej kategorii wiekowej nie mogły wystartować w Belgii z różnych powodów.

Drużyna młodych jeźdźców ukończyła konkurs z wynikiem 17 pkt. i uplasowała się na 10 miejscu. Najlepiej przejechał Mikołaj Baranki, który na Orlando Van’T Hanwijk miał 4 pkt. Natalia Sydow na First One zjechała z parkuru z wynikiem 11 pkt, o jeden punkt więcej miała Lena Maruszak na Jetoulon van de Rietvenne. Ogromny skok jaki nad rowem z wodą wykonała klacz Cascadeuce wybił Julianę Suską z siodła i zawodniczka musiała zrobić woltę przed następną przeszkodą. Razem z przekroczeniem normy czasu wynik tej pary wyniósł 32 pkt.

Oba zespoły nie zakwalifikowały się do głównego finału rozgrywek i wystartują w sobotę w „małym finale” czyli Challenge Cup. Natomiast jutro rozegrane zostaną konkursy Grand Prix.

W konkursie PN juniorów (140 cm) indywidualnie wystartowała Ewa Macieszczak, która na wałachu Secret Weapon L miała jeden błąd (16 m.). Z wynikiem 4 pkt. swój przejazd ukończyła także Amelia Zięba, która na wałachu Gezant startowała w konkursie o wysokości 135 cm. W indywidualnych przejazdach w PN dzieci po jednym błędzie miały Helena Gola na klaczy Carbonara MK (21 m.) i Alicja Kosmol na klaczy Fereusa (25 m.).

CSI2* Peelbergen (NED)

Dzisiejszy konkurs o wysokości 140 cm rozegrany został jako dwufazowy. Bezbłędnie pokonał go Michał Ziębicki na ogierze O’Lord DB, a uzyskany czas pozwolił na zajęcie 14 miejsca w klasyfikacji.

CSI3* Danube Champions Tour, Samorin

W ramach CSI1* rozegrano konkurs o wysokości 140 cm, w którym bardzo dobre 9 miejsce zajął Krzysztof Ludwiczak na ogierze Corlander, a na 10 pozycji uplasowała się Nell Sówka dosiadająca wałacha Digisport Carlo. Przeszkody o tej samej wysokości stały też w konkursie odbywającym się w ramach CSI3*. Bezbłędnie parkur pokonał Aleksander Lewandowski na ogierze L.A. Style K, a uzyskany czas pozwolił na zajęcie 21 miejsca.

Bardzo dobry przejazd w konkursie dla koni 5-letnich zanotował Tomasz Gałczyński na klaczy Calea Blue Z. Para nie miała błędów w obu fazach i uplasowała się na wysokim 3 miejscu. W rywalizacji koni w wieku 6 i 7 lat bezbłędne przejazdy zanotowali Natalia Czernik na ogierze More Than Special MG (13 m) i Aleksander Lewandowski na ogierze Cristal Blue d’Ive Z (15 m).

W konkursie 115 cm (CSI1*) błędów na parkurze nie miały Oliwia Domagała na wałachu Ahmar Saphir (9 m) i Eryka Mikołajczyk na ogierze Aliean Zin’Galeriani (14 m).