W ostatnim w tym roku konkursie PŚ, który rozegrano wczoraj w belgijskim Mechelen, zwyciężył Christian Ahlmann.

Trzeba przyznać, że rok 2023 był dość udany dla niemieckiego zawodnika, który wygrał m.in. LGCT GP w Paryżu, Pucharze Narodów w Brukseli oraz dwa tygodnie temu w GP na zawodach CSI5* w Riyadh. Do listy sukcesów dodany został kolejny i ostatni w 2023 roku czyli zwycięstwo w PŚ w Mechelen. Ahlmann co roku startuje podczas tego wydarzenia i dwukrotnie w poprzednich latach wygrywał tam Puchar Świata – w 2015 na ogierze Taloubet Z oraz w 2018 na ogierze Clintrexo Z. Wczoraj jego partnerem był 11-letni wałach Mandato van de Neerheide.

Wow, to niesamowite. Mandato skakał doskonale, zaryzykowałem tyle ile się dało i wszystko wyszło tak jak zaplanowałem. Wiedziałem, że po mnie wystartują jeszcze najszybsze pary na świecie, ale to był nasz dzień. To jest duży i długi koń, a gdy trafił do mnie w wieku 6 lat miał za sobą tylko kilka startów. Ale teraz jest gotowy na najwyższe i najtrudniejsze konkursy na świecie i jest to dla mnie koń na przyszłość. – powiedział Ahlmann, który swój przejazd w rozgrywce ukończył w czasie 34,23 s.

Niewiele wolniejszy był Henrik von Eckermann/SWE, który na klaczy Iliana zajął miejsce drugie (34,67 s). Ale reprezentant Szwecji nie do końca był szczęśliwy po swoim przejeździe. Jego klacz poślizgnęła się w dwóch zakrętach co kosztowało cenne ułamki sekund. Zawodnik jednak bardziej martwił się, czy wszystko jest z nią w porządku i czy te dwie sytuacje nie spowodują ewentualnej kontuzji.

Na miejscu trzecim uplasował się Gregory Wathelet/BEL dosiadający ogiera Bond Jamesbond de Hay. Również jego czas mógłby być leszy (35,23 s), ale jego wyjątkowo utalentowany ogier zdecydował się bryknąć kilka razy co sprawiło, że jeden z krótkich zakrętów nie wyszedł tak jak Wathelet sobie zaplanował.

Po wczorajszym sukcesie Christian Ahlmann awansował na 17 miejsce w klasyfikacji PŚ LEZ. Na prowadzeniu jest Ben Maher/GBR, za którym plasują się Henrik von Eckermann i Harry Charles/GBR. Kolejny konkurs rozegrany zostanie podczas zawodów w Bazylei/SUI, które odbędą się w dniach 11-14 stycznia 2024.

Klasyfikacja PŚ LEZ: TUTAJ

Zdjęcia: FEI/Dirk Caremans