W zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Europy juniorów w WKKW świetne 10 miejsce zajęła Zuzanna Społowicz. Reprezentacja Polski ukończyła zmagania na 6 miejscu w klasyfikacji.

Mimo młodego wieku Zuzanna Społowicz ma już na swoim koncie wiele udanych startów zarówno na zawodach krajowych jak i międzynarodowych. I zebrane już doświadczenie zaowocowało podczas Mistrzostw Europy w  Montelibretti/ITA, które były dla naszej reprezentantki pierwszym tak poważnym startem. Po ujeżdżeniu Zuzanna Społowicz i jej wałach Bankier zajmowali 21 miejsce z wynikiem 30.30 pkt. Bezbłędny kros oraz ukończony dzisiaj bez punktów karnych parkur pozwoliły jej awansować na wysokie 10 miejsce w klasyfikacji końcowej.

Poprosiliśmy Zuzannę Społowicz o krótkie podsumowanie startu: Wracamy właśnie z Mistrzostw Europy Juniorów. Był to mój pierwszy start na zawodach tej rangi. Po udanym sezonie, oczekiwania, zarówno moje jak i myślę większości, były dosyć duże. Jazda w ekipie wiąże się z dodatkową presją, którą trzeba wytrzymać nie tylko dla własnego wyniku. Bankier pokazał świetną formę i był dla mnie jak zawsze dużym wsparciem. Od początku do końca dawał z siebie 110%, bardzo dobrze prezentując się na czworoboku z wynikiem 30,3. W próbie terenowej pokazał niesamowitą kondycję podczas długiego formatu krosu. Parkur wymagał od nas dużego skupienia i koncentracji, które utrzymaliśmy i do końca dowieźliśmy wynik z ujeżdżenia dający nam indywidualnie 10 miejsce, przyczyniając się tym samym do 6 miejsca naszej ekipy w klasyfikacji drużynowej. Cały nasz team debiutował na zawodach rangi Mistrzostw Europy. Gratuluję pozostałym członkom naszej ekipy, wyników, które pozwoliły nam wywalczyć wspólnie 6 miejsce.

Na 41 miejscu tegoroczne ME ukończyła Zuzanna Borkowska na klaczy Gracja. W dzisiejszym przejeździe na parkurze para ta miała dwa błędy i jej wynik końcowy to 40,80 pkt. Bez zrzutek swój przejazd ukończyła Karolina Miś na wałachu Go Jack co pozwoliło jej zająć 46 miejsce z wynikiem 44,60 pkt. Do wyniku Oliwii Mycio i wałacha Bankiet dodane zostały 4 pkt. za zrzutkę i para ta ukończyła zmagania na 54 miejscu (48,40 pkt.). Po dwóch odmowach skoku wyeliminowana została Pola Waśniewska z wałachem Nimbus.

Do wyniku drużynowego liczyły się wyniki Zuzanny Społowicz, Zuzanny Borkowskiej, Karoliny Miś i Michała Odzioby, który miał eliminację na krosie. Łączny rezultat 115,70 pozwolił ekipie zająć 6 miejsce na 12 sklasyfikowanych zespołów. Przypomnijmy raz jeszcze, że dla wszystkich naszych zawodników był to pierwszy start w Mistrzostwach Europy.

Złote Medale zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej wywalczyli zawodnicy z Niemiec. Tytuł najlepszej juniorki w Europie zdobyła Smilla Maline Philipp na wałachu Sir Boggles (23,5 pkt.), srebrny medal wywalczył Leopoldo Petrini/ITA na wałachu Emerald Jonny (24,8 pkt.), a medal brązowy trafił do Jeanne Brunel/FRA na wałachu Dexter Z (24,9 pkt.).

Obok złotej medalisty w ekipie Niemiec startowali też: Mathies Rueder dosiadający wyhodowanego w SK Racot wałacha BON TON (Bolshoi – Bona Fide po czarownik), który z wynikiem 28,0 pkt. zajął indywidualnie miejsce 6, Emely Kurbel na Entertain You i Matti Garlichs na Ludwig 282. Niemcy ukończyli ME z wynikiem 81,3 pkt wyprzedzając w klasyfikacji Wielką Brytanię (81,7) i Francję (88,6).