Drużyna Wielkiej Brytanii wywalczyła złoty medal podczas Mistrzostw Europy w WKKW, które wczoraj zakończyły się w Haras du Pin/FRA.

Po raz 24 w już 70-letniej historii Mistrzostw Europy w WKKW złoty medal w klasyfikacji drużynowej zdobyli jeźdźcy z Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli zmagania z wynikiem 103,9 pkt. Prawie 30 pkt. więcej na koncie mieli zawodnicy z Niemiec (131,2 pkt), którzy wywalczyli medal srebrny. Ponieważ podczas próby terenowej wyeliminowany za upadek został Michael Jung, to wyniki pozostałej trójki zawodników liczyły się do klasyfikacji. Medal brązowy trafi do drużyny gospodarzy – Francuzi uplasowali się na trzecim miejscu z wynikiem 134,2 pkt.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Rosalind Canter/GBR, która przed startem miała ponad 10 pkt. przewagi i mogła sobie pozwolić na dwa błędy. Ale zrobiła tylko jeden i zasłużenie wygrała najcenniejszy krążek kończąc zmagania z wynikiem 25,3 pkt. „Przed startem zamknęłam się w swojej bańce by się skoncentrować na czekającym mnie zadaniu. Przypominałam też sobie, jak dobrego konia mam do dyspozycji. I to jemu zawdzięczam ten medal.” – powiedziała Rosalind Canter. A tym koniem jest 11-letni wałach Lordships Graffalo aka Walter, na którym Brytyjka wygrała w tym roku zawody w Badminton.

Również medal srebrny trafił do zawodniczki z Wielkiej Brytanii. Kitty King dosiadająca wałacha Vendredi Biats pokonała parkur bez błędów na przeszkodach i otrzymała jedynie 1,2 pkt. za przekroczenie normy czasu (32,0 pkt). I ten wynik był dla niej samej zaskoczeniem, ponieważ nie przypuszczała, że będzie w stanie walczyć o miejsce w czołówce. „Chciałam pojechać dobrze i pomóc drużynie w zdobyciu medalu. Nie sądziłam, że stanę na podium dwa razy, to jest dla mnie niesamowity sukces. Mój koń dął z siebie wszystko i jestem mu za to bardzo wdzięczna.”

Miejsce trzecie w klasyfikacji indywidualnej zajęła Sandra Auffarth/GER startująca na 14-letnim wałachu Viamant du Matz. Bezbłędny przejazd na parkurze pozwolił jej utrzymać wynik po krosie (34,6 pkt.). Haras du Pin jest szczęśliwym miejscem dla tej zawodniczki – w 2014 roku zdobyła tutaj na wałachu Opgun Louvo złoty medal podczas Mistrzostw Świata. Błędów na parkurze nie miał także jej kolega z zespołu, Christoph Wahler, który na wałachu Carjatan S uplasował się na czwartej pozycji (41,5 pkt.). Piąty w klasyfikacji był reprezentant gospodarzy Nicolas Touzaint na wałachu Absolut Gold HDC (43,3 pkt).

Kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie zdobyły zespoły Belgii i Holandii.

Zdjęcia: FEI/Libby Law