Trudno w to uwierzyć, ale dzisiaj Steve Guerdat zdobył swój pierwszy indywidualny medal na Mistrzostwach Europy seniorów.

Lista sukcesów szwajcarskiego zawodnika jest dość długa – Mistrz Olimpijski (ind.), trzykrotny zwycięzca Finału Pucharu Świata, brązowy medalista Mistrzostw Świata (ind.) oraz Mistrz Europy zespołowo z 2021 roku. Steve Guerdat zwyciężył też w wielu najważniejszych konkursach na świecie. Ale nigdy do tej pory nie zdobył medalu w klasyfikacji indywidualnej na Mistrzostwach Europy. Ale to się dzisiaj zmieniło.

Steve Guerdat i dosiadana przez niego 10-letnia klacz Dynamix de Belheme (SF, Snaike de Blondel – Cornet Obolensky) byli jedyną parą, która podczas ME w Mediolanie nie popełniła żadnego błędu w pięciu przejazdach. Po konkursie szybkości zajmowali 4 miejsce z wynikiem 0,43 pkt. i ten rezultat utrzymali do samego końca. Tym samym ustanowili też nowy rekord jeśli chodzi o najniższy wynik punktowy dający złoty medal na Mistrzostwach Europy. Dotychczasową rekordzistką była Meredith Michaels-Beerbaum/GER, która na wałachu Shutterfly wygrała w 2007 roku ME w Mannheim/GER mając na koncie 1,54 pkt.

Medal srebrny zdobył reprezentant Niemiec Phipipp Weishaupt, który startował na 9-letnim wałachu Zineday (WESTF, Zinedine – Polydor). Weishaupt, który w połowie marca doznał kontuzji i miał przerwę w startach, także nigdy wcześniej nie stał na podium ME w klasyfikacji indywidualnej. Jeden błąd w drugim nawrocie konkursu zespołowego sprawił, że ukończył on zmagania z wynikiem 4,31 pkt.

Na najwyższym stopniu podium podczas ME stał już w swojej karierze Julien Epaillard/FRA. W 1997 roku zdobył on złoty medal w kategorii młodych jeźdźców. Krążek w kolorze brązowym zdobyty w Mediolanie jest pierwszym w karierze tego zawodnika w rywalizacji seniorów. Epaillard startował na 10-letniej klaczy Dubai du Cedre (SF, Baloubet du Rouet – Diamant de Semilly), na której w obu dzisiejszych nawrotach nie miał błędów i ukończył ME z wynikiem 4,61 pkt.

Na czwartek pozycji uplasował się Ben Maher/GBR na ogierze Faltic HB (7,13 pkt). Jens Fredricson/SWE, który prowadził w klasyfikacji przed dzisiejszym finałem miał w obu nawrotach po jednym błędzie i ostatecznie uplasował się z wałachem Markan Cosmopolit na piątym miejscu w klasyfikacji (8,0 pkt.). Z wynikiem 8,70 pkt. miejsce szóste zajął lider światowego rankingu Henrik von Eckermann/SWE dosiadający klaczy Iliana.

Zdjęcia: FEI/Leanjo de Koster