W mediach społecznościowych od kilku dni krąży nagranie, w którym widać jak Mark Todd kilkukrotnie uderza gałęzią w konia.

 

Film był początkowo opublikowany na profilu amazonki chloet.eventing na Tik Toku. Później został usunięty, a następnie udostępniony ponownie na Instagramie. Nagranie pochodzi z 2020 roku z kliniki z Markiem Toddem. Widać na nim jak były reprezentant Nowej Zelandii kilkukrotnie uderza w konia, który nie chce wskoczyć do wody.

 

Dłuższą wersję nagrania opublikowano na profilu Epona.tv na Youtubie i daje ono pełniejszy obraz sytuacji. Koń amazonki bez większych problemów wchodził do wody z brzegu, jednak miał zawahania gdy miał do niej wgalopować. Mark Todd najpierw straszył go uderzając gałęzią w ziemię. Po dwóch udanych próbach amazonka miała wskoczyć do wody z małego bankietu. Gdy jej koń się zatrzymał Mark Todd wielokrotnie uderzył go gałęzią, aż w końcu nie mający innego wyjścia koń zdecydował się na oddanie skoku.

 

 

Po publikacji filmu na amazonkę wylała się fala bardzo niemiłych komentarzy. W swoim najnowszym poście napisała, że nie była świadoma co się działo oraz, że nie wyraziła zgody na to, by Mark Todd w jakikolwiek sposób zmuszał i bił jej konia. W 2020 roku miała 21 lat i nie miała na tyle świadomości i odwagi, by przeciwstawić się trenerowi z tak dużym autorytetem. Teraz by inaczej zareagowała i apeluje do wszystkich, by w takich sytuacjach sprzeciwiali się działaniom krzywdzącym konie.

 

Sam Mark Todd również odniósł się do nagrania. Z całego serca przepraszam zarówno konia jak i wszystkich za moje zachowanie pokazane w tym filmie. Jedną z najważniejszych dla mnie rzeczy, o których mówię, jest zbudowanie szacunku pomiędzy jeźdźcem i koniem oraz to, że cierpliwość i życzliwość są najlepszą drogą do osiągnięcia sukcesów. Wierzę, że obok ogromnej empatii do zwierząt są powody, dzięki którym miałem długą i wspaniałą karierę w WKKW. Jestem bardzo zawiedziony sobą, że w tym przypadku nie zastosowałem się do moich zasad.

 

W swojej długiej karierze Mark Todd zdobył indywidualnie dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich (na wałachu Charisma w latach 1984 i 1988 ) oraz jeden brązowy (na Eyesy II w 2000). Trzykrotnie stawał też na podium IO razem z zespołem (1 x srebro, 2 x brąz). Dwukrotnie startował też na IO w konkurencji skoków przez przeszkody (1988 i 1992). Po zakończeniu kariery sportowej w 2019 roku zajął się m.in. treningiem koni wyścigowych.

 

Zdjęcia: FEI/Libby Law