Jeden z podstawowych koni doskonałego, niemieckiego skoczka Christiana Kukuka, 13-letni, gniady ogier Limonchello NT przyjechał ze stajni Ludger Beerbaum Stables do Polski i zamieszkał w boksie stajni KS Verso La natura w Warniku.

 

Wpisany do księgi Westfalskiej Westfälisches Pferdestammbuch e.V., Limonchello NT urodził się 20 lutego 2007 roku w stajni należącej do Petera Nagel-Tornau. Jego ojcem jest Lord Caletto (Holst) a matką Kyara (Holst) po Calido I (Holst).

Jego jeźdźcem był doskonały niemiecki skoczek Christian Kukuk, który ze spokojem wprowadził go w świat najwyższych konkursów na najtrudniejszych zawodach.

Co ciekawe, parę tę mieliśmy okazje oglądać w Polsce czterokrotnie. Po raz pierwszy zaprezentowali się w Polsce przed sopocką publicznością podczas zawodów CSI3*-NC EUD2 w czerwcu 2014 roku, kiedy to całkiem udanie startowali w konkursach 135 cm (2 bezbłędne przejazdy oraz 1 z 1 błędem). W kolejnym, 2015 roku ponownie zawitali do Polski, ale tym razem odwiedzili Poznań. Podczas występów w zawodach CSI3*-W Cavaliada w hali MTP zanotowali bezbłędne przejazdy w konkursie 135 oraz dwukrotnie w konkursach 140 cm.

Christian Kukuk i Limonchello NT odwiedzili stolicę Wielkopolski w grudniu jeszcze w dwu kolejnych latach. W 2016 roku podczas zawodów CSI3* - W Cavaliada wystartowali w konkursach 145, 150 i 160 cm. osiągając wynik 0,4 i 12 punktów karnych. Po raz ostatni pojawili się Polsce podczas zawodów CSI3* - W Cavaliada w grudniu roku 2017 by w konkursie 145 cm. zanotować przejazd z 1 błędem a w konkursie 150 cm. zaliczanych do Grupy D Longines Ranking po bezbłędnym przejeździe uplasować się na 3 miejscu.

Warto chyba dodać, że pod koniec 2015 roku, na krótko jeźdźcem ogiera Limonchello NT stał się sam Ludger Beerbaum, który startował na nim w zawodach w Riesenbeck (GER), Lionie (FRA) oraz Doha (QAT).

W roku 2017 Limonchello NT pod Christianem Kukukiem zadebiutował w cyklicznych zawodach Global Chamions Toure/Global Champions Leage.

W kolejnym, 2018 roku para ta startowała w ramach tego cyklu niezwykle trudnych zawodów w Mexico City (MEX), Miami FL (USA), Shanhai (CHN), Madryt (ESP), Cannes (FRA), Cascais Estoril (POR), Paryż (FRA), Chantilly (FRA), Londyn (GBR) i Valkenswaard (NED).

Szczególnie udana dla nich była drużynowa rywalizacja zawodów w Chantilly, gdzie ekipa Berlin Eagles tworzona przez Christiana Kukuka na Limonchello NT oraz Ludgera Beerbauma na Cool Feeling po bezbłędnych przejazdach okazała się najlepsza. 

Ogółem we wszystkich występach cyklu  Global Chamions Toure/Global Champions Leage w latach 2017 – 2019 ogier Limonchello NT wygrał 100 978  €.

 

Dzięki zabiegom Bartosza Adamusa tak doskonały i doświadczony koń zmienił swoją dotychczasową stajnię i dotychczasowego jeźdźca i będzie od tej pory pracował dla polskiego jeździectwa.

I tutaj bardzo istotna informacja dla polskich hodowców koni sportowych: jego nowi właściciele postanowili, że głównym motywem wykorzystania tego doskonałego konia sportowego będzie hodowla.

Oto co nam powiedział w krótkiej rozmowie Bartosz Adamus:

Limonchello ma dopiero 13 lat i bardzo się cieszymy, że zasili stawkę ogierów w stajni VLN. Ogier ten miał świetne wyniki w sezonie 2019 i po długich negocjacjach udało się go zakupić dzięki odwołanym rozgrywkom GCT w 2020 oraz głównych imprez jak IO i ME. Obecnie będzie dalej chodził w sporcie ale już na znacząco niższym poziomie wraz ze mną i swoimi nowymi towarzyszami Que Pasa i El Camp. Mamy nadzieję, że wzbudzi on zainteresowanie hodowców w Polsce. W sezonie 2021 będzie dostępne jego mrożone nasienie.