Przy pięknej oprawie w postaci Szwadronu Niepołomice w barwach 8 pułku ułanów księcia Józefa Poniatowskiego i komplecie publiczności, odbywały się dekoracje najlepszych zawodników. W sobotę 4 sierpnia stanęło do walki ponad 80 par.
   Liderzy poszczególnych kategorii bez dodatkowych punktów, natomiast wielkie przetasowania na górze tabeli, co mocno zaostrza walkę przed ostatnimi kwalifikacjami.

Podium kategorii brązowej w towarzystwie ułanów ze Szwadronu Niepołomice
I m-ce Martyna Klęsk
II m-ce Anna Szpatuśko
III m-ce Anna Czuba

Najliczniej obsadzona kategoria brązowa przeznaczona dla dzieci i amatorów zgromadziła na starcie 35 par. Martyna Klęsk z UKJ Lalin, która z kwalifikacji na kwalifikację spisuje się coraz lepiej - dwa tygodnie temu ukończyła na pozycji drugiej, tym razem zwyciężyła.  Miejsce drugie zdobyła Anna Szpatuśko z WKJ Lublin (starsza siostra liderki tej kategorii), która awansowała w rankingu z pozycji 12 na 7. Bardzo ładnie również spisała się Anna Czuba również z WKJ Lublin, która po raz drugi startowała w Pucharze Podkarpacia i tym razem stanęła na podium zdobywając 15 kolejnych punktów rankingowych. Daje jej to awans aż o 14 pozycji  i 14 miejsce w rankingu. Dobre debiuty zanotowali także reprezentacji mundurowi ze Szwadronu Podkarpacie , którzy uczestniczyli tym roku w Mistrzostwach Świata zespołów kawaleryjskich zdobywając wysokie III miejsce w klasyfikacji zespołowej.
Maciej „Gleba” Florek niestety nie mógł uczestniczyć w dwóch ostatnich kwalifikacjach i niestety wypadł poza pierwszą dziesiątkę rankingu. W rozmowie telefonicznej zapowiedział, że nie podda się i wystartuje w VI kwalifikacji oraz w zawodach finałowych aby poprawić swój dorobek punktowy.

podium srebrna
I m-ce Milena Pelc
II m-ce Jenni Halzer (Niemcy)
III m-ce Magdalena Falewicz

Do trzech razy sztuka. Tak z pewnością może powiedzieć zwyciężczyni V kwalifikacji w kategorii srebrnej – Mileana Pelc. Zawodniczka, która w zeszłym roku stanęła na podium w tym dwukrotnie była poza pierwsza 16 konkursu, co nie dawało jej nawet prawa do startu w tych finałowych zawodach. Tym razem komplet punktów i awans na pozycję 13. Miejsce drugie zajęła również niesklasyfikowana wcześniej zawodniczka z Niemiec Jenni Halzer, która uzyskała swoje pierwsze 17 punktów do rankingu. Na miejscu trzecim jak już chyba zdołaliśmy się przyzwyczajić Magdalena Falewicz KJ Czanki Międzyrzecze. Ona po raz czwarty stanęła na podium i umocniła swoją pozycje w rankingu na pozycji trzeciej.

podium złota:
I m-ce Marika Dubiel
II m-ce Herbert Szrajer
III m-ce Katarzyna Uchwat

Kategoria złota to walka pomiędzy czterema zawodnikami w rozgrywce. Najszybciej pojechała Marika Dubiel z AZS WSIZ Rzeszów, zawodniczka, którą nie trzeba przedstawiać. Ona wygrała w zeszłym roku w kategorii srebrnej, w tym od 3 kwalifikacji dzielnie walczy ze starszymi kolegami w bardzo wymagających konkursach o wysokości 125cm. Po tym zwycięstwie awansowała z 12 na 6 pozycję. Miejsce drugie zdobył debiutujący w tych rozgrywkach Herbert Szrajer z Kieleckiego Klubu Jeździeckiego, który zdobył swoje pierwsze 17 punktów. Miejsce trzecie zdobyła Katarzyna Uchwat z JKS Pogórze, która tym samym awansowała na pozycje druga w rankingu. Najszybciej w rozgrywce ale niestety z jednym błędem na ostatniej przeszkodzie pojechał reprezentant gospodarzy Sławomir Szlachta KJ Equistro Wierzawice, który awansował do pierwszej dziesiątki rankingu Pucharu Podkarpacia.
Na 120 sklasyfikowanych do tej pory prawo startu w finałowych zawodach zdobyło 95, to zdecydowanie lepszy wynik niż w roku poprzednim, gdzie prawo startu otrzymało 84 osób. A przed nimi jeszcze ostatnia szansa już od 1 do 2 września w KJ Leśna Wola, gdzie odbędzie się VI kwalifikacja do „Developres Otwarty Puchar Podkarpacia 2012”. Przypominamy, że aby wziąć udziałw  zawodach finałowych należy zdobyć przynajmniej jeden punkt rankingowy co oznacza, że należy ukończyć w pierwszej 16-ce konkursu.
Ci z państwa, którzy nie mogli się wybrać osobiście na zawody do Wierzawic zapraszam przed ekrany telewizorów w sobotę 11 sierpnia o godzinie 17.oo gdzie wyemitowany zostanie kolejny odcinek o V kwalifikacji a w nim przejazdy najlepszych zawodników, wywiady, komentarze.
Zapraszamy na WWW.oppskoki.pl, gdzie zamieszczone są rankingi, wyniki, galerie zdjęć i video.