Do Hall of Fame fińskiego sportu wybrano pięciu nowych członków. Są to gracz w squasha Sami Elopuro, tenisista Jarkko Nieminen, narciarz biegowy Marjo Matikainen-Kallström, bokser Olli Mäki i Kyra Kyrklund. Amazonka jest pierwszym jeźdźcem w historii, który kiedykolwiek otrzymał to wyróżnienie. To także najbardziej utytułowana zawodniczka w historii fińskiego sportu.

 


Podczas swojej kariery Kyra Kyrklund była sześć razy uczestniczką Igrzysk Olimpijskich (1980-2008), gdzie trzy razy była piąta, zdobyła srebro Mistrzostw Świata w 1990 roku i zwyciężyła w finale Pucharu Świata rok później. Największe sukcesy odniosła z Matadorem. To z nim wywalczyła srebro w Sztokholmie i triumfowała w PŚ w Paryżu. Oprócz Matadora ważny w karierze fińskiej amazonki był rosyjski traken Edinburg (Elever x Dokhod xx). Zajęła z nim czwarte miejsce na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Hadze (1994) i na Mistrzostwach Europy w Lipicy (1993). Para Kyrklund-Edinburg była także trzecia w finale Pucharu Świata w Göteborgu (1994). W stawce olimpijskich koni Finki znalazł się jeszcze Flyinge Admiral, uczestnik Światowych Igrzysk Jeździeckich w Rzymie oraz Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Karierę sportową Kyra Kyrklund zakończyła dosiadając Maxa, z którym dwukrotnie wystartowała na Mistrzostwach Europy, a ponadto na Igrzyskach w Hongkongu i WEG w Aachen.

Dziś główną działalnością Kyry Kyrklund jest szkolenie innych. Do jej najbardziej znanych uczennic należy Cathrine Dufour. To właśnie Kyra była trenerem, który znalazł klucz do nauczenia Cassidy piaffu. Pod okiem Finki jeżdżą także między innymi Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Emma Hindle i Jan Brink. Również polscy jeźdźcy mieli okazję skorzystać ze wskazówek utytułowanej zawodniczki, która w 2010 roku poprowadziła otwartą klinikę w stajni Centurion.


Oficjalna ceremonia wprowadzenia nowych sportowców do Hall of Fame odbędzie się 12 stycznia. „Ten tytuł jest nie tylko dla mnie, ale także dla wszystkich ludzi, którzy pomogli mi w drodze” – powiedziała amazonka w wywiadzie.

 


fot. Linnea Lindahl