Eric Lamaze poinformował, że koń na którym odnosił duże sukcesy przechodzi na sportową emeryturę.

 

 

Nie była ona zaplanowana, ale w miniony weekend podczas zawodów w Calgary ten 16-letni obecnie wałach doznał kontuzji.

Po skoczeniu szeregu Chacco wylądował i jego tylne kopyto zahaczyło i przednią podkowę. Normalnie ta podkowa by odpadła, ale w tym przypadku tak się nie stało. Chacco doznał kontuzji więzadła. Ma teraz 16 lat i to chyba zbyt wiele by oczekiwać od niego powrotu do zdrowia i do startów na wysokim poziomie. Teraz chcemy by mógł spędzić swoja emeryturę na pastwiskach w naszej stajni w Belgii, gdzie będziemy mogli go codziennie oglądać i cieszyć się wspomnieniami. – powiedział Eric Lamaze.

Chacco Kid (Chacco-Blue x Come On) wyhodowany został w stadninie Lewitz należącej do Paula Schockemöhle. Jako młody koń został sprzedany do Kolumbii gdzie rozpoczął swoja karierę sportową. Na początku 2016 roku trafił do Erica Lamaze i dwa lata później wystartował pod nim w Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Tryon/USA. W 2019 roku Lamaze i Chacco Kid zwyciężyli w konkursie RBC Grand Prix podczas zawodów w Calgary. I były to pierwsze zawody w jakich Eric Lamaze wystartował po tym jak publicznie poinformował o swojej walce z rakiem.

To jest moje najlepsze wspomnienie z Chacco Kid. Wygraliśmy ten konkurs w czasie gdy ja nie czułem się dobrze. To zwycięstwo w 70% należało do Chacco Kid, a w 30% do mnie. On wiedział wtedy, że musi się mną zaopiekować.

 


Chacco Kid odnosił sukcesy także pod takimi zawodniczkami jak Kara Chad/CAN, Nina Mallevaey/FRA i ostatnio pod Beth Underhill/CAN.

Sukcesy jakie odnosił pod czterema różnymi jeźdźcami są wyjątkowe. Jego osobowość, serce oraz ostrożność w parkurze pozwoliły mu na pokonywanie najtrudniejszych parkurów na świecie. Jest mi przykro, że jego kariera tak się zakończyła. Miał i ma dalej wokół siebie wspaniałych ludzi i właścicieli. Ale taki jest ten sport i musimy z tym żyć. Wypadki się zdarzają nawet pomimo najlepszej opieki jaką otaczamy konie. Ale wspomnienia jego sukcesów na zawsze pozostaną z nami.

 

Źródło i zdjęcia: Starting Gate Communications