Już w najbliższy czwartek 9 kwietnia do rozmowy zaprosimy zawodników sportu jeździeckiego, a na tapetę weźmiemy temat koni pełnej krwi angielskiej oraz koni zaawansowanych w krew w sporcie. Kolejne spotkanie z cyklu „Wyścig o folbluty” odbędzie się o godzinie 20.00.

 

Tematem dyskusji będą istotne kwestie związane z rozwojem marki koni pełnej krwi angielskiej w Polsce:

  • zalety i wady koni pełnej krwi angielskiej oraz koni zaawansowanych w krew w sporcie,
  • „odrabianie” konia pełnej krwi angielskiej po wyścigach – prawda czy mit,
  • przygotowanie koni pełnej krwi angielskiej oraz koni zaawansowanych w krew do pracy w sporcie,
  • metody selekcji koni wyścigowych do pracy w sporcie po karierze na torach,
  • znaczenie gonitw płotowych w selekcji koni pełnej krwi angielskiej w celu użytkowania w sporcie,
  • konie zaawansowane w krew w sporcie bez wcześniejszej kariery wyścigowej.

 

Wśród gości-ekspertów znajdą się zawodnicy z olbrzymim doświadczeniem, użytkujący w sporcie zarówno konie pełnej krwi angielskiej, jak i konie zaawansowane w krew:

 

Marcin Konarski – menedżer Ośrodka Jeździeckiego Stragona, organizator wielu międzynarodowych imprez jeździeckich głównie w dyscyplinie WKKW, m.in. prestiżowych rozgrywek Pucharu Narodów, a także imprez w randze Mistrzostw Europy, wieloletni zawodnik dyscypliny WKWK – członek kadry olimpijskiej (Atlanta, Sydney, Ateny), wielokrotny zdobywca medali Mistrzostw Polski, a także uczestnik Mistrzostw Europy, międzynarodowy budowniczy torów, aktualnie pełniący funkcję trenera Kadry Narodowej Seniorów WKKW. Sukcesy sportowe odnosił na koniach pełnej krwi angielskiej m.in. Jaspis, Hoczew, Hilton czy Hazard.

 

Małgorzata Świderek-Baran – na co dzień działa w wielu obszarach, jednak wszystkie mają wspólny mianownik – konie. Prowadzi gabinet weterynaryjny M-wet, wśród jej pacjentów znajduje się wiele koni pełnej krwi angielskiej pracujących na Torze Służewiec. Jest czynną zawodniczką konkurencji wszechstronnego konkursu konia wierzchowego. Jej podstawowym wierzchowcem jest Erudycja po utytułowanym ogierze Alban (xx). Para zdobyła m.in. w 2018 roku wicemistrzostwo Polski Młodych Koni w kategorii 4-latków. Jednak to nie koniec! Małgorzata Świderek-Baran startuje na koniach pełnej krwi angielskiej w rozgrywkach polo.

 

Grzegorz Kubiak – zawodnik startujący w konkurencji skokach przez przeszkody, reprezentant KJ SO Łąck. W swojej bogatej karierze odniósł wiele sukcesów zarówno w kraju, jak poza granicami Polski. Na swoim koncie ma długą listę zwycięstw. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski (ośmiokrotny zdobywca złota), Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach, licznych Finałów Pucharu Świata, Światowych Igrzysk Jeździeckich i Mistrzostw Europy. W konkurach Pucharu Narodów Grzegorz Kubiak reprezentował polskie barwy aż 65 razy. Nadal czynny zawodnik, a także aktywny trener. Wśród 17 medali mistrzostw Polski: 4 zdobył na koniu pełnej krwi angielskiej – legendarnym Arcusie, a kolejne 3 na koniach zaawansowanych w krew: Kodeinie i Orkiszu.

 

Paweł Warszawski - reprezentant Polski WKKW, zawodnik kadry A. Dwukrotny srebrny medalista drużynowo w Mistrzostwach Europy Juniorów (rok 1998 i 1999). Trofea te zdobyte zostały na folblucie Stawros hod. SK Widzów. Dziewięciokrotny zdobywca medali mistrzostw Polski, sześciokrotny reprezentant kraju na mistrzostwach Europy i czterokrotny zdobywca Pucharu Polski. Reprezentant Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko. W stawce koni Pawła znajdują się zarówno obiecujące folbluty jak Skylight, Unique Story czy Delicja, a także konie zaawansowane w krew, jak Filer, który ma na koncie dwa złota Mistrzostw Polski Młodych Koni.

 

Jerzy Krukowski - Utytułowany sportowiec dyscypliny WKKW i doświadczony trener. Wieloletni reprezentant Kadry Narodowej oraz wielokrotny Mistrz Polski WKKW. Reprezentuje KJ Rakowiec-Kwidzyn. Propagator i praktyk treningu opartego na rozwiązaniach przyjaznych koniom - jak skórzane wędzidło czy metoda szkoleniowa JK System. Od kilku lat startuje tylko na koniach pełnej krwi angielskiej promując ich predyspozycje do wymagającego wszechstronnego konkursu konia wierzchowego, podkreślając szczególnie ich wytrzymałość. Doświadczenie zdobyte w codzienej pracy z folblutami po karierze wyścigowej, stara się przekuwać w praktyczne sposoby wyboru i wdrożenia koni tej rasy do sportu wyczynowego. 

 

Rozmowę poprowadzą Annamaria Sobierajska, na co dzień współautorka Studia TV Toru Służewiec z doświadczeniem jako jeździec i właściciel koni pełnej krwi angielskiej oraz Marek Szewczyk, dziennikarz związany ze sportem jeździeckim „od zawsze”, wieloletni redaktor naczelny czasopisma „Koń Polski”, związany z redakcjami TVP Sport, Eurosportu i NC+, obecnie dziennikarz niezależny.

 

Oczywiście zapraszamy widzów do zadawania pytań podczas transmisji, które będziemy mogli przedstawić naszym gościom.

 

 

Idea spotkań „Wyścig o folbluty” powstała z potrzeby i chęci umacniania marki polskich koni pełnej krwi angielskiej. Budowanie pozycji rasy, nie tylko w świecie wyścigowym, ale także w sporcie i rekreacji to ogromna wartość dla hodowców i właścicieli. Cykl spotkań prowadzony jest online, dzięki czemu każdy może dołączyć do naszej debaty.

 

CO? Transmisja LIVE panelu dyskusyjnego: Konie pełnej krwi angielskiej w sporcie jeździeckim w ramach cyklu spotkań „Wyścig o folbluty”

GDZIE? okno playera pojawi się w tym newsie po rozpoczęciu transmisji

KIEDY? 9 kwietnia 2020 r. godz. 20.00