Zawody Saut Hermes w Paryżu zaliczane są do najtwardziej wyjątkowych jeździeckich wydarzeń na świecie.

 

Po raz drugi z rzędu rozgrywane są w „zastępczej” hali Grand Palais Éphémère, która została specjalnie zbudowana na Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku. Po tym wydarzeniu zostanie zdemontowana. Poprzednie edycje zawodów odbywały się w hali pięknej przeszklonej Grand Palais, która obecnie jest zamknięta z powodu remontu.

 

Trzy konkursy rozegrane zostały pierwszego dnia zawodów. W tym najważniejszym o wysokości 150 cm prym wiedli reprezentanci gospodarzy. Zwycięstwo odniósł Julien Anquetin/FRA na wałachu Blood Diamond du Pont, który pokonał parkur bezbłędnie w czasie 63,22 s. Na drugim miejscu uplasował się Julien Epaillard/FRA, który na klaczy Dubai du Cedre był wolniejszy jedynie o 0,01 s. Trzeci w klasyfikacji był Emanuele Gaudiano/ITA na wałachu Chalou (63,32 s).

 

Jestem bardzo szczęśliwy. Wygrana w konkursie zawsze jest czymś wyjątkowym, a jeszcze bardziej gdy pokonuję się „Juju”, który należy do najszybszych jeźdźców na świecie. Mój koń jest niesamowity. Jeżdżę już na nim osiem lat. W tym roku plasował się wysoko w każdym konkursie, w którym wystartował. – powiedział Julie Anquetin.

 

W dwufazowym konkursie o wysokości 145 cm zwycięstwo odniósł Victor Bettendorf/LUX na klaczy Big Star des Forets, która w jego stajni znajduje się zaledwie od trzech miesięcy. Miejsce drugie zajął Olivier Perreau/FRA na klaczy GL Events Dolce Deceuninck a trzeci był Hans-Dieter Dreher/GER na wałachu Prinz.

 

Możliwość startu w Paryżu maja także zawodnicy z kategorii U25. We wczorajszym konkursie 140 cm wystartowało 20 par. A najlepszy wynik uzyskał 23-letni Andre Brandt/SWE na wałachu El Qlassico TT. Na drugim miejscu uplasował się 24-letni Nano Healy/IRL dosiadający klaczy Oak Grove’s Americana. Miejsce trzecie zajęła 19-letnia Alice Laine/FRA na wałachu Emerald Sitte.

 

Wyniki: TUTAJ

 

Zdjęcia: Christophe Taniere