W ostatnią sobotę tj. 4 grudnia na terenie Klubu Jeździeckiego Salio k. Łodzi zakończyła się druga edycja hodowlano-selekcyjnej imprezy jaką jest bez wątpienia INTERCARPAHIA Poland Championship. Był to przegląd koni ujeżdżeniowych i skokowych w wieku od 2-4 lat, a najlepsze i zgłoszone konie wezmą udział w Aukcji Online.

 

 

Głównym pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia jest firma Pekaniec Sport Horses, czyli Ula i Józef Pekańcowie. Stworzyli oni imprezę z dużym rozmachem, zapewniając sprawną obsługę placu pokazowego (w ruchu i skokach luzem) i pozyskując liczne grono sponsorów, w tym MM Brothers/Cichoń Stallions (nagrody dla właścicieli najlepszych 3 koni ujeżdżeniowych), Stal Hendrix, Księgę Zangersheide, Case Farmasz Sobociński, którzy dostarczyli sprzęt do obsługi parkuru - ciągnik Case i sponsorowali wydarzenie oraz producent pasz dla koni Purina – i MJT Horses i Stacja Bonin.

 

W międzynarodowej komisji sędziowskiej znaleźli się: Andrzej Matławski (Polska), Heinz Meyer (Niemcy), Peter Strijbosch (Holandia), Bernard Demets (Belgia).

 

Pierwotnie zgłosiło się blisko 100 koni, jednak zdarzenia losowe, a także niepewne czasy pandemiczne pozwoliły dojechać 63 uczestnikom. W grupie 6 koni ujeżdżeniowych czempionem, z oceną 7,7 pkt, został ogier QUANTUM old ur.2019 (Q-Sieben x Fürst Romancier) hodowli niemieckiej, a własności Mateusza Skrzypkowskiego, który jest również właścicielem ogiera z miejsca trzeciego – Showtime old ur. 2019 (San Amour I x Ruch Hour), ocenionego na 7,4 pkt. Drugie miejsce w grupie koni ujeżdżeniowych, otrzymując ocenę 7,5 pkt, zajął ogier Grand Mainier old ur. 2018 (Bernay x Reiter-Traum) hodowli i własności Leszka Szablewskiego.

 


QUANTUM old ur.2019 (Q-Sieben x Fürst Romancier)

 

W licznym gronie koni skokowych, w kategorii 4-latków zwyciężyła klacz CARDENTA Z (Cardento x Cros) hodowli i własności Andrzeja Gołasia. Ulegając jej tylko o 0,1 pkt, na miejscu drugim uplasował się wał. Millari holst (Million Dollar x Catoki) hod. niemieckiej, a wł. Moniki Rozenberg. Wał. Cascallo ZR holst (Cascadello I z Lord Z) wł. Adriana Kruszyka z oceną 8,5 pkt uplasował się na 3 pozycji.

 


CARDENTA Z (Cardento x Cros)

 

W gronie 3-letnich skoczków najlepszym okazał się wał. NEED SPEED #188 (It’s Highlander VDK x Zirocco Blue VDL) wł. Buczek Stables. Stanowiąca własność Jacka Dziduszko, klacz Djanai d'Alme CZ Z (Don Diablo x Contact vd Heffinck) zajęła miejsce drugie. Gorsza od niej zaledwie o 0,2 pkt klacz Dazai Z (Diarado x Canturo) hodowli i własności Ryszarda Nortona uplasowała się na pozycji trzeciej.

 


NEED SPEED #188 (It’s Highlander VDK x Zirocco Blue VDL)

 

Najsilniej obsadzona (31 koni) stawka koni 2-letnich wyłoniła zarazem i czempiona koni skokowych (Champion of Poland Jumping), który na ringu pojawił się pod koniec stawki i „przestawił” klasyfikację, w której do tej chwili na miejscu 1, 3 i 4-ym uplasowały się konie wpisane do ksiąg PZHK. Wyhodowany w Niemczech, a zakupiony przez Martę Kwiatkowską westfalski, gniady ogier TOULON IDES (Toulon x Lancer III), bardzo rozwinięty jak na swój wiek, pokazał bardzo dobry ruch i świetne skoki. Komisja przyznała mu notę 9,0, która była najwyższą oceną tej imprezy. Ogier wygrał swoją klasę i zdobył wspomniany tytuł skokowego czempiona całej imprezy. Miejsce drugie przypadło siwemu ogierowi Evisto IPO sp (Tjungske x Levisto Z) hodowli i własności Przemysława Olejnika. Ogier ten zdobył wysoką notę 8,6 pkt. Wyhodowany i stanowiący własność Iwony Kruszyńskiej kary ogier Diadem PS Z (Diamant de Semilly x Big Star JR KZ) zajął miejsce trzecie uzyskując ocenę 8,5 pkt.

 


TOULON IDES (Toulon x Lancer III)

 

Liczna stawka koni świadczy o niesłabnącej popularności tego typu imprez hodowlanych. Należy mieć nadzieję, że pomysłodawcy i twórcy będą kontynuować organizowanie tego typu imprez doskonale służących upowszechnianiu i udoskonalaniu hodowli koni oraz ich promocji.

Retransmisja wydarzenia dostępna jest na platformie www.ClipMyHorse.TV 
(bezpłatnie można oglądać retransmisję na laptopach i komputerach stacjonarnych)

 

Oglądaj tutaj

 

tekts i fot. Katarzyna Wiszowaty (katawisz2@interia.pl)