Po publikacji na naszej stronie podsumowania tegorocznego sezonu startów, na otwartych hipodromach w konkurencji skoków przez przeszkody, w wirtualnej przestrzeni Internetu rozpętała się spora burza. Poniżej publikujemy tekst członka Zarządu PZJ ds. sportu wyczynowego, Huberta Kierznowskiego nadesłany do redakcji z prośbą o jego opublikowanie.

 


Kadra to zespół - zawodnicy, trenerzy i konie. W Pucharze Narodów liczy się TEAM, jego współpraca, doświadczenie i przygotowanie każdego zawodnika pozwalające na jak najlepszą indywidualną kontrybucję dla zespołu. W zespole musi obowiązywać współpraca, a wspólne starty budują TEAM SPIRIT. Zaakceptowany plan jest po to, aby go realizować, jest zobowiązaniem, bo tworzy się go w danym celu – aby każdy członek zespołu mógł stać się skuteczniejszym graczem.

Czy Kamil Grzelczyk jest dobrym zawodnikiem? Zdecydowanie tak. To młody, ambitny sportowiec, który jest kimś, w kogo należy inwestować i wspierać, aby mógł się rozwijać i przede wszystkim zdobywać doświadczenie, aby w przyszłości wspierać drużynę narodową. Nikt tego nie kwestionuje.

I taki był plan Trenera Kadry Narodowej, aby sprawdzić i przygotować tego zawodnika do startów w Herning. Plan miał założenia dyskutowane i uzgodnione z zawodnikami indywidualnie, plan był zaakceptowany przez każdego z nich. Dla Kamila ten plan miał podwójne znaczenie, bo z całej drużyny to on nigdy wcześniej nie startował w PN, to dla niego przejechanie parkurów podczas dużych zawodów poza granicami Polski było szansą wykazania się czy jest gotowy. Proszę pamiętać, że rozmawiamy o MŚ w Herning. Starty podczas zagranicznych wyjazdów w Pucharze Narodów mają dawać naszym zawodnikom szansę na zdobywanie tego doświadczenia. Udział w zagranicznych zawodach to zawsze rywalizacja z najlepszymi zawodnikami, na innych, często bardzo trudnych parkurach, w innym otoczeniu i przy większej publiczności.

Uważamy, że daliśmy Kamilowi taką szansę, a on z niej nie skorzystał, Kamil nigdy w swojej karierze NIE JECHAŁ PUCHARU NARODÓW!!! Czy jeden start w Arezzo, poza granicami Polski jest wystarczający aby reprezentować kraj na Mistrzostwach Świata? Zdecydowanie nie. Chyba nikt nie ma w tej sprawie wątpliwości.

Wszyscy zawodnicy, z którymi w grudniu 2021 zostały przeprowadzone indywidualne rozmowy zaakceptowali plan startów kontrolnych, żaden z nich nie odmówił Trenerowi KN udziału w PN 2022. Również Kamil podczas rozmowy w Poznaniu (Cavaliada 2021) potwierdził chęć uczestnictwa w przygotowaniach do startów w Pucharach Narodów oraz Mistrzostw Świata i dalej w kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Plan, choć w pełni finansowany przez PZJ!!!!, nie został zrealizowany tylko przez tego zawodnika.

Brak doświadczenia w startach PN poza granicami kraju, pomimo dwóch fantastycznych przejazdów Kamila i Mister Dr Heigl w GP Sopot i Poznań (które nie były w pełni stabilne, bo poprzedzone eliminacją i upadkiem), wpłynęły na ostateczną decyzję przed tak dużą i wymagającą imprezą jak Mistrzostwa Świata w Herning.

W grudniu 2021 trener oraz poszczególni zawodnicy wiedzieli gdzie i kiedy będą startować. Do Mistrzostw Świata wymagane jest minimum (mylone niestety z kwalifikacją) określone przez FEI. Na Mistrzostwa Świata składa się minimum pięć przejazdów - indywidualne oraz zespołowe.


Poniżej kilka faktów, bo na tych chcemy się opierać, które potwierdzą jak bardzo Trener KN i PZJ starali się by Kamil, który nigdy jeszcze nie jechał Pucharu Narodów, na te Mistrzostwa pojechał.

  • Rozmowa podczas Cavaliada Poznań 2021 Jan Vinckier: - „ Kamil czy pojedziesz reprezentować kraj w PN w Drammen w 2022 jak będzie taka potrzeba? odpowiedź Kamila brzmiała – TAK.
  • Po tej rozmowie Kamil został powołany do startu kontrolnego w Arezzo, który miał miejsce w kwietniu br., gdzie ponownie zapytany przez trenera Vinckiera o start w Drammen, odpowiedział - zastanowię się.
  • CSI Drzonków (kwiecień 2022) odpowiedź Kamila na pytanie o start w Drammen - przecząca.
  • Sopot (CSIO) Kamil zapytany o wyjazd na półfinał rozgrywek EEF Nations Cup w Deauville (23 -26.06.22) odpowiedział, że nie ma środków na wyjazd, na co otrzymał odpowiedz, że koszty wyjazdu pokryje PZJ.
  • Poznań 4Foulee - Ostatnia prośba do Kamila aby pojechał jako rezerwowy do Deauville, Kamil odpowiedział, że w tym terminie jedzie zagrywać młode konie do czempionatów. Nie znaleziono wyników z zawodów z udziałem Kamila i jego młodych koni w terminie CSIO Deauville.


Oczywiście, na tym polega demokracja, że każdy może przedstawiać swój własny punkt widzenia i spojrzenie na dany temat. Jednakże z faktami, a takimi są - udział w konkretnych zawodach i wyniki – nie można dyskutować. Choć decyzja nie była łatwa, bo naprawdę kibicowaliśmy i kibicujemy Kamilowi, nigdy nie startował On w Pucharze Narodów, ma bardzo ograniczoną ilość startów poza granicami Polski. Dodatkowo, na młodym i stosunkowo również niedoświadczonym koniu, nie zrealizował zaakceptowanego przez siebie planu startów kontrolnych. Takie są fakty.

Mamy nadzieję, że ta, choć niekomfortowa dla wszystkich sytuacja i dyskusja pozwoli wyciągnąć wnioski i przeniesie się do sfery konkretnych planów i zadań jak zdobyć kwalifikacje olimpijskie, bo przecież wszyscy mamy ten sam cel. Z naszej strony zastanowimy się jak lepiej przygotować plany, tak aby wesprzeć zawodników w zdobywaniu niezbędnego doświadczenia i jak wzmocnić ich słabsze strony, ale również jak pozwolić całemu TEAMOWI na skoncentrowaniu się i realizacji zadań przygotowawczych do Paryża. Zdajemy sobie sprawę, że par startujących na poziomie 1,60 jest w Polsce niestety tylko kilka i zależy nam na partnerskim kontakcie z każdym zawodnikiem. Dlatego jesienią 2021 roku poprosiłem trenera Jana Vinckiera o osobistą rozmowę z każdym, z czołowych zawodników na temat planów, na sezon 2022. Jeszcze raz podkreślę, że podczas tych rozmów indywidualnych został przygotowany plan startów oraz preliminarz kosztów sezonu 2022 i każdy zawodnik zaakceptował ten plan.

Hubert Kierznowski

 

Komentarz Jana Vinckiera:

Szanuję indywidualność zawodników, jeśli ktoś chce startować za własne pieniądze w wybranych przez siebie zawodach, ma do tego prawo i jest to jego decyzja. Ale jeśli deklaruje się chęć bycia członkiem Kadry reprezentującej Polskę, indywidualne plany muszą zostać zamienione na te uzgodnione dla drużyny przez trenera KN. Takie są zasady, które trzeba zaakceptować, bo na Mistrzostwa i Puchary Narodów zawodnicy są reprezentacją kraju i ich koszty pokrywa federacja. Dla mnie jako trenera najważniejsze było, aby Kamil startował zagranicą, a nie w Polsce, bo jestem przekonany, że to była najlepsza inwestycja w niego jaką mogliśmy mu zaproponować, aby zdobywał niezbędne doświadczenie do stania się superogniwem w tworzonym zespole.