Halowe Mistrzostwa Polski 2023 dobiegły końca. W niedzielę rozdano trzy komplety medali w kategoriach Dzieci, Juniorów i Seniorów. Ze złotem z Leszna wyjechali Marek Wacławik, Roksana Nawrocka i Małgorzata Babczyńska.

Do ostatniego przejazdu II nawrotu HMP Seniorów sytuacja wydawała się jasna, ale jedna zrzutka zadecydowała o zmianie na pozycji lidera i o ostatecznej klasyfikacji medalowej. Na najwyższym stopniu podium, ze złotym medalem, stanął Marek Wacławik. Zawodnik w startach na wałachu rasy SP KATHMANDAU nie popełnił błędu i ukończył mistrzostwa z wynikiem 0,95 pkt karnego z I półfinału. Na miejscu drugim, ze srebrnym medalem, zmagania ukończył Jarosław Skrzyczyński. Zawodnik do finału wybrał wałacha rasy KWPN KOMBOY. Parze przydarzył się jeden błąd w II nawrocie, co dało 4 pkt karne w klasyfikacji końcowej. Po brązowy medal sięgnął Robert Wilczewski startujący na hanowerskiej klaczy GRAEFIN GREY T. Oba nawroty finału para pokonała bezbłędnie, dzięki czemu mistrzostwa ukończyli z wynikiem 5,11 pkt karnego.

Pierwszy nawrót finału HMP Juniorów przyniósł sporo zmian. W drugim, decydującym nawrocie, również przydarzały się błędy, a na ostateczne wyniki musieliśmy czekać do ostatniego przejazdu. Prowadzenie w pierwszym nawrocie objęła Roksana Nawrocka i tej zawodniczce udało się powtórzyć bezbłędny przejazd także w II nawrocie. Tym samym Roksana Nawrocka startująca na klaczy rasy KWPN GACARLA VDL sięgnęła po złoty medal tegorocznych HMP Juniorów. Zawody ukończyła z wynikiem 1,79 pkt karnego. Na drugim stopniu podium, ze srebrnym medalem, stanęła Aleksandra Wypchło, która w finale startowała na klaczy rasy KWPN GIRL RV. Wynik końcowy tej pary to 2,49 pkt karnego. Brązowy medal trafił do Zuzanny Niziołek, liderki przed finałem, która dosiadała oldenburskiej klaczy DIAMANTA BALOUBET. Ta para w pierwszym nawrocie miała 4 pkt karne i z takim też wynikiem ukończyły mistrzostwa.

Kategoria Dzieci jest jedyną w której o medalach decyduje rozgrywka, a w zasadzie dwie, jakie w niedzielę rozegrano w Lesznie. Po dwóch nawrotach finału czyste konto zachowały dwie zawodniczki i to one rywalizowały o złoty i srebrny medal. Pięć par, które miały na swoim koncie 4 pkt karne po drugim nawrocie, walczyło o medal brązowy. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium, ze złotym medalem, stanęła Małgorzata Babczyńska, która jako jedyna ukończyła mistrzostwa z wynikiem 0 pkt karnych. Do finałowego konkursu zawodniczka wybrała westfalskiego wałacha PLUTO 75. Srebrny medal trafił w ręce Wiktorii Kaźmierskiej startującej na wałachu rasy SP KOLA. Ta para w decydującej rozgrywce miała jeden błąd. Rywalizację o brązowy medal wygrała Michalina Łącka dosiadająca klaczy rasy KWPN GILLENIA.

Retransmisja dostępna na platformie ClipMyHorse.TV.

Zachęcamy do skorzystania z 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do ClipMyHorse.TV.