Pierwsze konkursy tegorocznej edycji zawodów Derby w Hamburgu rozegrane zostały już dzisiaj. Bezbłędne przejazdy w innych konkursach zanotowali Bartosz Adamus i Mściwoj Kiecoń.

W kwalifikacji do niedzielnego Derby wystartowało dzisiaj 48 par i 21 z nich nie miało błędów na parkurze. Dla zawodników i koni była to pierwsza możliwość zapoznania się z częścią przeszkód  stałych i w niektórych przypadkach z ich łatwiejszymi wariantami. O zwycięstwie decydował najlepszy czas przejazdu i dzisiaj najszybszy był Shane Breen/IRL na 16-letnim wałachu Z7 Ipswich. W poprzednich latach ta para odnosiła wiele sukcesów w konkursach Grand Prix i startowała m.in. podczas Mistrzostw Świata.

Ale takie starty należą już do historii. Ipswich jest bardzo odważnym koniem, inteligentnym i szybkim. W zeszłym roku wystartowałem na nim w Derby w Dublinie i miałem wrażenie, że mu się podobało. Dlatego postanowiłem przywieźć go do Hamburga. Wystartuje jeszcze w drugiej kwalifikacji, ale w niedzielę w Derby pojadę na innym koniu, 9-letnim Fanfan de Beaufour. – powiedział Shane Breen.

Miejsce drugie w dzisiejszej kwalifikacji zajął 70-letni reprezentant Niemiec Karl-Heins Markus na wyhodowanej przez siebie klaczy Fiona. Sam zawodnik był trochę zaskoczony, że uplasował się zaraz za zwycięzcą.

Fiona urodziła się u nas i od samego początku wykazywała talent, ale też i specyficzny styl skoku. Ona zawsze chce być po drugiej stronie i jest bardzo ostrożna. To jej pierwszy start w Hamburgu i jestem niesamowicie dumny i zaskoczony, ze tak świetnie sobie poradziła. Wystartujemy jeszcze w drugiej kwalifikacji, ale w Derby już nie. Ona ma jeszcze mało doświadczenia i chcę się jeszcze długo cieszyć startami na niej. A później być może i moje dzieci.

Na trzeciej pozycji uplasowała się 23-letnia Elisa Marlene/GER na wałachu Lancoon.

Udany start w konkursie otwarcia o wysokości 140 cm zanotował Bartosz Adamus. Reprezentant Polski na ogierze Dartanion pokonał parkur bezbłędnie, a uzyskany czas 75,02 s pozwolił na zajęcie 12 miejsca w klasyfikacji. W tym samym konkursie wystartował Mściwoj Kiecoń na Cicero i swój przejazd ukończył z wynikiem 4 pkt. Zawodnik miał bardzo dobry start w konkursie dla koni 7-letnich, w którym na klaczy Eyda L uplasował się na wysokim 6 miejscu. W zaliczanym do Longines Ranking dwufazowym konkursie 145 cm wystartowała Cassandra Orschel, która na wałachu Eldorado miała jeden błąd.

Już dziś wszystkich fanów jeździectwa zapraszamy na niedzielny konkurs Derby, który będzie można oglądać z polskim komentarzem. Transmisję z tego jak i innych konkursów można oglądać na ClipMyHorse.TV