Zakończył się pierwszy tydzień zawodów CSI2* Cracovia Szary Equestrian Show. W najważniejszym konkursie triumfował Adam Grzegorzewski na klaczy Stakata. Małe Grand Prix wygrał Michael Kölz z Niemiec.

Konkurs Grand Prix CSI2* pierwszego tygodnia zawodów Cracovia Szary Equestrian Show był konkursem zwykłym z rozgrywka. Przeszkody na parkurze miały wysokość 145 cm, a wyniki z konkursu zaliczane były do Światowego Rankingu. Z parkurem podstawowym zmierzyły się 43 pary. Czyste konto zachowało 11 z nich, w tym 5 par reprezentujących Polskę. Konkurs nie mógł zakończyć się chyba lepiej, ponieważ na najwyższym stopniu podium w konkursie stanął reprezentant naszego kraju. Rozgrywkę najskuteczniej pokonał Adam Grzegorzewski startujący na 8-letniej, hanowerskiej klaczy STAKATA. Para pokonała parkur bezbłędnie w czasie 40,55 s. Jak w większości konkursów w Michałowicach, i w czołówce Grand Prix nie mogło zabraknąć Kamila Grzelczyka. Tym razem zawodnik zajął drugie miejsce w starcie na westfalskim wałachu MISTER DR HEIGL. Ta para ukończyła rozgrywkę z czasem 40,80 s. Trzecie miejsce wywalczył Michael Kölz (GER), który dosiadał holsztyńskiego wałacha CELLATO (0 pkt/ 40,86 s). W konkursie na miejscu piątym uplasował się Łukasz Koza na klaczy BALLANTINA. Miejsce siódme zajął Jarosław Skrzyczyński na ogierze INTURIDO, a ósmy był Kamil Grzelczyk w starcie na wałachu WIBARO.

O swoim koniu i o wygranej opowiedział nam Adam Grzegorzewski „

Stakata jest jeszcze mało znana polskiej publiczności, ale to dlatego, że ma dopiero 8 lat. To jest fantastyczny koń, powoli wprowadzaliśmy ją w te większe konkursy. Czasami nam szło lepiej, czasami trochę gorzej, ale ostatnio poprawiliśmy parę aspektów, co zaczęło działać i myślę, że jest już gotowa, żeby regularnie zacząć chodzić te większe konkursy. Razem z trenerem, Rudigerem Wassibauerem, szukaliśmy na tego konia bardzo różnych sposobów i przedyskutowaliśmy wiele godzin co mogłoby zadziałać. Dlatego mam nadzieję, że w końcu udało się znaleźć na nią jakiś sposób. W przyszłym tygodniu zostajemy w Michałowicach i już do końca roku planujemy starty na CSI w Polsce, wszystkie przystanki Cavaliady, a także zawody u Robsonów.

O występie podopiecznego wypowiedział się też trener Rudiger Wassibauer

Jestem całkowicie zadowolony z ich występu, szczególnie, że szczerze mówić Stakata jest dość trudnym i szalonym koniem, jakie rzadko spotykałem w swoim życiu. Adam jest dla niej idealnym jeźdźcem, odnaleźli się wspólnie, a nie ma zbyt wielu zawodników, którzy dali by sobie radę z takim koniem. Tak naprawdę ja jako trener niewiele tutaj zrobiłem.

Konkurs Grand Prix CSI1* 135 cm był konkursem zwykłym z rozgrywką. Parkur przebiegu podstawowego okazał się dość wymagający, ponieważ do rozgrywki zakwalifikowało się jedynie trzech zawodników. W rozgrywce nikt nie ustrzegł się błędu, jednak najlepsza okazała się para, która już dwukrotnie wygrała w Michałowicach konkurs Big Round CSI1*. Konkurs wygrał Michael Kölz (GER) razem z klaczą LEXIE GREY. Para w rozgrywce miała jeden błąd, a przejazd ukończyła w czasie 37,29 s. Na miejscu drugim uplasował się Leszek Nieużyła dosiadający oldenburskiego ogiera CHACORNETO. Parkur również pokonali z jednym błędem, w czasie 44,20 s. Trzecie miejsce wywalczył Kamil Grzelczyk, który startował na klaczy rasy SP SANPRESSA (16 pkt/35,24 s)

Konkurs Medium Round Final CSI1* 125 cm całkowicie zdominowany był przez zawodników z zagranicy. Na pierwszym miejscu rywalizację ukończył Andrius Petrovas (LTU) startujący na wałachu REMEMBER ME. Drugie miejsce zajął także reprezentant Litwy. Był to Matas Petraitis dosiadający hanowerskiego ogiera QUIDAM STAKKATO. Trzeci czas spośród bezbłędnych przejazdów uzyskał Baer Hendrix (COL), który startował na wałachu rasy SBS HALOUBET DES PEUPLIERS. Najlepszą polską parą w tym konkursie była 13-letnia Julia Ganowska i wałach rasy KWPN JORNIAN BLUE F. Zajęli 5 miejsce.

Finał Small Round CSI1* 115 cm wygrała juniorka Jagoda Slęzak. Zawodniczka triumfowała dosiadając niemieckiego wałacha REBELL’S CIDRE. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęli również młodzi reprezentanci Polski. Miejsce drugie wywalczyła 13-letnia Maja Likus startująca na oldenburskiej klaczy OLIMPIA. Na trzecim miejscu uplasował się 14-letni Jakub Ochoński razem z wałachem rasy SP SAMIRO.

Konkurs finałowy CSIYH dla koni 6/7-letnich zakończył się zwycięstwem Polaka Łukasza Wasilewskiego. Zawodnik dosiadał 6-letniego wałacha rasy KWPN KREKWAKWOU C. Było to drugie zwycięstwo tej pary w konkursie dla młodych koni. Na miejscu drugim w tym konkursie uplasował się Conor Drain (IRL) razem z 7-letnim, irlandzkim wałachem COVEHILL ARCHIE. Trzecie miejsce wywalczyła para z Finlandii - Jasmin Seppälä i 7-letni wałach rasy KWPN JETSKI E.B.