Zacięta walka o zwycięstwo toczyła się w piątek w Bazylei w konkursie Longines Grand Prix, który był kwalifikacją do niedzielnego Pucharu Świata.

Parkur podstawowy, w którym przeszkody miały wysokość 155 cm, bezbłędnie pokonało aż 14 par. Osiem z nich nie miało także błędów w rozgrywce. Niels Bruynseels/BEL wjechał na parkur jako 11 i na 10-letnim wałachu Delux van T&L (Toulon – Landetto) uzyskał doskonały czas 36,81 s. Trzech kolejnych zawodników nie zdołało pobić tego wyniku i tym samym w Grand Prix zwyciężył reprezentant Belgii.

„Delux jest w mojej stajni od 7 miesięcy. To bardzo ostrożny koń, który posiada ogromną potęgę i jest bardzo silny.” – powiedział zwycięzca.
Na drugim miejscu uplasował się reprezentant Holandii, Marc Houtzager, który na wałachu Sterrehof’s Calimero uzyskał czas 36,85 s – czyli o dokładnie 0,04 s gorszy od Brunseelsa. Miejsce trzecie zajął Philippe Rozier/FRA na wałachu Cristallo A Lm (37,47 s).

W konkursie z dwoma Jokerami najlepszy okazał się Kevin Staut/FRA na klaczy Ayade de Septon et HDC . Uzyskał maksymalną liczbę punktów, a parkur pokonał w czasie 44,41 s. Niewiele wolniej pojechał Bertram Allen/IRL na wałachu Izzy by Picobello, który z czasem 44,78 s zajął miejsce drugie. Yuri Mansur/BRA na Carlsonie zajął trzecie miejsce.
Piątek był bardzo udanym dniem dla Bertrama Allena. Oprócz wspomnianego 2 miejsca był on także 5 w Longines GP, w którym dosiadał klaczy Molly Malone V i zwyciężył w konkursie 145 cm, w którym startował na GK Casper.

Zdjęcia: CSI Basel