Doskonale zapowiadający się ogier, którego Mateusz Tyszko doprowadził do 6 miejsca podczas tegorocznych MŚMK w Lanaken, został sprzedany. Od teraz Fuerte Ferrero będzie rozwijał się pod niemieckim jeźdźcem Marc’iem Bettinger’em. 

 

Fuerte Ferrero to 5-letni ogier zapisany do księgi stadnej czeskich koni gorącokrwistych, ponieważ jego hodowca, Pavel Holesovsky, pochodzi właśnie z tego kraju. Rodowód ogiera to jednak w całości niemieckie linie. Jego ojcem jest  holsztyński Caruso, a matką oldenburska klacz Furetta po holsztyńskim Landjunge. Konia w 2019 roku od hodowcy kupiła firma Winderen Sp. z o.o., ale do Mateusza Tyszko Fuerte Ferrero trafił dopiero na początku 2021 roku. Do tego czasu dorastał i pracował pod okiem hodowcy i poprzedniego właściciela. 


Po raz pierwszy Mateusz Tyszko na Fuerte Ferrero wystartował w maju 2021 roku. W tym samym sezonie wystartowali też w MPMK i SCPMK, gdzie w kategorii 4-latków zajmowali dwukrotnie 9 miejsce. W kwietniu kolejnego roku startowali już w konkursach CSIYH dla koni 5-letnich. W Zielonej Górze zajmowali pierwsze i czwarte miejsce. Później w Biskupcu 4, 7 i 8 miejsce, wszystko z bezbłędnymi przejazdami. Dobre występy w konkursach międzynarodowych pozwoliły parze zakwalifikować się na MŚMK rozgrywane we wrześniu w belgijskim Lanaken. Ten występ okazał się dla wszystkich ogromną niespodzianką, a także zakończył jednym z najlepszych wyników polskiej pary w historii na MŚMK. Mateusz Tyszko na Fuerte Ferrero zakwalifikował się do ścisłego finału dla 5-latków, gdzie ostatecznie uplasowali się na 6 miejscu. 

 

 

 

Wczoraj o sprzedaży konia poinformował Mateusz Tyszko. Koń trafi do niemieckiego zawodnika Marc’a Bettinger’a. Tam dalej będzie rozwijać swoją karierę, a my bacznie będziemy się przyglądać dalszym losom tego utalentowanego ogiera. 

 

 fot. Kamila Tworkowska