Po raz jedenasty i ostatni w tym sezonie zawodnicy ujeżdżenia mieli okazję wystartować w konkursie Pucharu Świata w Lidze Europy Zachodniej.

I dla wielu par konkurs ten nie do końca przebiegał tak jak było w planie. Najlepszy wynik uzyskała Charlotte Fry/GBR na ogierze Glamourdale, która za swój przejazd uzyskała ocenę 86,835%. Dość duży błąd podczas wykonywania ciągu w galopie w prawo oraz utrata rytmu w jednym z piruetów były dość kosztowne. Ale punkty zostały nadrobione w galopie wyciągniętym oraz zmianach co dwa tempa.

„Szkoda tych błędów, ale Glamourdale pokazał się w innych elementach doskonale. Atmosfera w tej dużej hali i przy takiej liczbie publiczności nie jest łatwa. Zdarza się. Ale jestem zadowolona z tego, że po tym błędzie wrócił do mnie i ostatecznie zwyciężyliśmy.” – powiedziała Charlotte Fry. Wczorajsze zwycięstwo pozwoliło jej na zajęcie 6 miejsca w rankingu PŚ LEZ i tym samym na pewną kwalifikację do Finały PŚ. Ale czy wystartuje w nim na Glamourdale nie jest jeszcze pewne. Ten ogier jest dość popularny wśród hodowców a teraz zaczyna się właśnie najbardziej „gorący” czas. Ostateczna decyzja co do ewentualnego startu Glamourdale w Omaha/USA zapadnie w najbliższych dniach.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Dinja van Liere/NED dosiadająca ogiera Hermes N.O.P. Kilka tygodni temu para ta zwyciężyła podczas zawodów w Amsterdamie z wynikiem 87,055%. Początek wczorajszego przejazdu był bardzo dobry. Jednak później, szczególnie w galopie, Hermes usztywnił się co miało wpływ na ostateczny wynik 83,375%.

„Hermes trochę się denerwuje gdy dookoła jest dużo publiczności. Ale jestem zadowolona z progresu jaki udało nam się wypracować w ostatnim czasie. Dzisiejsze piaffy i pasaże były chyba najlepszymi do tej pory. Teraz skupimy się więcej na rozluźnieniu go w galopie.” – powiedziała Dinja van Liere, która zajęła w klasyfikacji PŚ 3 miejsce i zakwalifikowała się do Finału.

Błędów w swoim przejeździe nie ustrzegła się też Isabell Werth/GER, która wystartowała na 17-letnim wałachu Emilio. Wynik 82,670% dał jej trzecie miejsce w konkursie. „Początek był bardzo dobry, ale później pogubiliśmy się trochę w galopie i to miało wpływ na wynik. Atmosfera dzisiaj była wspaniała i to jest coś co jest dla nas najważniejsze.”

Liderką klasyfikacji PŚ LEZ jest Isabell Werth, która ma 74 pkt. (liczy się 5 najlepszych wyników). Reprezentantka Niemiec w swojej karierze pięciokrotnie zwyciężyła w Finale Pucharu Świata. A start w Omaha będzie już jej 23 udziałem w tej prestiżowej imprezie. Do USA zabierze ze sobą ogiera DSP Quantaz.

Prawo startu w Finale PŚ ma 9 najwyżej sklasyfikowanych zawodników w rankingu LEZ. Ubiegłoroczna zwyciężczyni Jessica von Bredow-Werndl/GER jest automatycznie zakwalifikowana i dlatego jej nazwisko nie pojawia się w tym zestawieniu. Według przepisów w Finale mogą wziąć udział tylko 3 pary z jednego kraju i tą trzecią niemiecką zawodniczką będzie najprawdopodobniej Ingrid Klimke, która w rankingu PŚ zajęła 2 miejsce. Gdyby jednak zrezygnowała z wyjazdu to zastąpiłby ja zapewne Benjamin Werndl, który zajmuje 4 miejsce. Na pozycji 9 uplasowała się Helen Langehanengerb, która niedawno wycofała ze sportu swoją klacz Annabelle. W tej sytuacji szansę na start w Omaha otrzymają zawodnicy, którzy sklasyfikowani są od miejsca 10-ego. Ostateczną listę par, które polecą do USA poznamy pewnie za kilka dni.

Klasyfikacja PŚ LEZ: TUTAJ

Zdjęcia: FEI/Leanjo De Koster