Dwa tygodnie zmagań w Poznaniu dobiegły końca. W najtrudniejszym konkursie CSI2*-W triumfował zawodnik z Niemiec Felix Hassman i wałach Sig Chaccinus. Bardzo dobry przejazd i awans w tabeli LEC PŚ odnotował Dawid Kubiak.

 


Niedziela rozpoczęła się od finału Youngster Round. Konkurs zakończył się zwycięstwem Michała Tyszko który dosiadał wałacha rasy KWPN KING LEPANTINO (Arezzo VDL x Lord Z). Na miejscu drugim uplasowała się wczorajsza zwycięska para – polska juniorka Klara Kozioł i klacz rasy SP VOILA (Cantero x Van Helsing). Miejsce trzecie zajęła również amazonka z Polski. Była to Małgorzata Ciszek-Lewicka startująca na klaczy zapisanej do księgi AES DAISY (Glasgow-W Van Het Merelsnest x Canturano).

 

Jako kolejny rozegrano konkurs Grand Prix LR, który jednocześnie był konkursem kwalifikacyjnym Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Przeszkody na parkurze miały wysokość 140-160 cm. Bezbłędnie w przebiegu podstawowym jeździło 15 par. W rozgrywce najszybszy okazał się reprezentant Niemiec Felix Hassmann. Zawodnik zwyciężył dosiadając oldenburskiego wałacha SIG CHACCINUS. Na miejscu drugim uplasował się zawodnik z Polski Mateusz Tyszko, który startował na holsztyńskim ogierze ZIROCCO AIR. Na trzecim miejscu podium stanął reprezentant Holandii Loewie Joppen. Zawodnik dosiadał wałacha rasy KWPN HANTANO. Miejsce szóste w konkursie zajął Polak Dawid Kubiak i wałach FLASH BLUE B. Punkty uzyskane w tej kwalifikacji PŚ pozwoliły mu na awans w tabeli na miejsce drugie. Po przejeździe zawodnik zdradził jakie ma plany i oczekiwania względem finału w Krakowie:

Jeszcze przed dzisiejszym konkursem GP rozważałem, czy powinienem w ogóle startować w Krakowie. Mam aktualnie trzy fajne konie, ale są to konie dopiero wchodzące na ten poziom. Jeżeli pojadę do Krakowa, a jednak myślę, że się tam wybiorę, to i tak będzie to ich debiut w takich konkursach. Tam zawody już zaczynają się konkursem szybkości 145 cm, potem jest 150 cm, a w Grand Prix 155 cm. Flash Blue B dzisiaj pięknie pokazał, że jest w stanie przejść taki konkurs. Mam dwa konie którymi mogę powalczyć może pierwszego dnia, szczególnie myślę tu o Lavisto Star, który jest bardzo szybki. Jakby to mądrze rozegrać, to może coś z tego będzie. To był bardzo dziwny sezon. W ogóle nie planowałem i nie myślałem, że Puchar Świata będzie w naszym zasięgu. Gdyby finał był gdzieś dalej niż w Goeteborgu, to w ogóle bym tego nie rozważał, ale jako, że konie są w dobrej formie, a finał nie jest tak daleko to można spróbować, ale bez większego ciśnienia. W Krakowie będę starał się jechać jak najlepiej, a ile przyniesie to punktów to dowiemy się w niedziele po GP. Takie same założenia miałem też na Poznań. Flash Blue B przez dwa tygodnie chodził konkursy 130 cm i nie wiedziałem jak to dzisiaj wyjdzie, ale pięknie skakał i zdecydowanie dzisiaj najlepiej się czuł.

 

Po dzisiejszym konkursie, pierwsze cztery miejsca w tabeli Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata zajmują:

  1. Matas Petraitis LTU 42 pkt
  2. Dawid Kubiak POL 40 pkt
  3. Jarosław Skrzyczyński POL 35 pkt
  4. Andrius Petrovas LTU 32 pkt.

Po konkursie Grand Prix przyszedł czas na najmłodszych uczestników Cavaliady. W drugim konkursie Cavaliady Future, do rozgrywki w kategorii MINI zakwalifikowało się 6 amazonek. Tam najlepsza okazała się Wiktoria Cwalina startująca na kucu RAMIRO. Miejsce drugie w tej kategorii zajęła Maja Kliś, która dosiadała kuca KLARA. Na miejscu trzecim uplasowała się Tola Wawrzkiewicz. Startowała ona na kucu TOPAZ. W przebiegu podstawowym kategorii MIDI bezbłędnie jeździły wszystkie startujące pary. Parkur rozgrywki najskuteczniej pokonała Martyna Grobelny. Zawodniczka zwyciężyła dosiadając kuca MAKS. Na miejscu drugim uplasowała się Nel Skotarczak, która startowała na kucu WIKING PP. Trzecia w dzisiejszym konkursie była Karolina Wernerowicz dosiadająca kuca VALES BLUERAY.