Wczoraj wieczorem Międzynarodowa Federacja Jeździecka podjęła decyzję o odwołaniu międzynarodowych zawodów w 10 europejskich państwach.

 

 

Na tej liście znajduje się również Polska i choć nie mamy jeszcze oficjalnej informacji od Organizatora, wszystko wskazuje na to, że Finał Europy Centralnej w Krakowie, nie odbędzie się.

 

Decyzja FEI spowodowana jest szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa Herpes, a dokładnie jego bardzo agresywnego szczepu Equine Herpes Virus (EHV-1), który prowadzi często do poronień, zaburzeń układu oddechowego i układu nerwowego. W zeszłym tygodniu pierwsze przypadki zakażeń zostały wykryte podczas zawodów w Walencji – według informacji FEI z dnia 01.03.2021 padły tam do tej pory 4 konie, a 95 jest leczonych na terenie zawodów i w klinikach w Walencji oraz w Barcelonie. Kolejne ogniska wirusa pojawiły się we Francji, w Niemczech i Belgii. 

 

Na liście państw, w których odwołane zostały wszystkie międzynarodowe zawody FEI znalazły się: Francja, Austria, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Włochy, Holandia, Niemcy, Słowacja i Polska. Zakaz organizacji zawodów obowiązuje do 28 marca 2021 roku. Jednak aby zapobiec przemieszczaniu się dużej liczby koni biorących udział w kilkutygodniowych zawodach rozgrywanych na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech i w Belgii, te imprezy będą mogły być kontynuowane pod warunkiem, że żadne nowe konie nie przyjadą na teren zawodów i nie zostanie wykryty tam żaden nowy przypadek EHV-1. Ale już wiadomo, że odwołane zostały zawody w Oliva Nova/ESP i w Opglabeek/BEL.

 

Zawody w Vejer de la Frontera/ESP, Vilamoura/POR, San Giovanni in Marignano/ITA i w Gorla Minore/ITA będą mogły się odbywać pod ścisłym rygorem  i pod nadzorem dodatkowych delegatów weterynaryjnych. Konie będą mogły opuścić te lokalizacje tylko wtedy, gdy uzyskają oficjalne świadectwo zdrowia. FEI przypomina też, że transport koni, które nie mają wymaganych dokumentów jest nielegalny i w takiej sytuacji zostaną zablokowane w bazie FEI.

 

Sabrina Ibáñez, Sekretarz Generalny FEI: Decyzja o odwołaniu zawodów na kontynencie europejskim nie była łatwa, szczególnie po tym jak wcześniej wiele imprez zostało odwołanych z powodu COVID-19. Ale ta epidemia EHV-1 jest prawdopodobnie najpoważniejsza z jaką mieliśmy do czynienia w Europie od kilku dekad. (…) Odwołanie zawodów na terenie Europy ograniczy ilość koni podróżujących po świecie i tym samym zmniejszy prawdopodobieństwo przenoszenia tego groźnego wirusa. Zalecamy też, aby federacje państw, których zakaz dotyczy, odwołały wszystkie zawody krajowe.

Taką decyzję podjęła już wczoraj Federacja Francji. Kolejne dni pokażą czy do tych zaleceń zastosuje się także PZJ.

 

Wszystkie komunikaty FEI dotyczące RHV-1 znajdują się tutaj: TUTAJ