Rozegrany wczoraj wieczorem konkurs LGCT Super GP dostarczył wszystkim ogromną dawkę emocji sportowych.

 

 

Wystartowało w nim 16 zawodników, którzy w kończącym się sezonie rozgrywek Longines Global Champions Tour wygrywali lub też zajmowali za wcześniejszymi zwycięzcami miejsca 2/3 w konkursach LGCT Grand Prix. Konkurs rozgrywany był jako dwunawrotowy, a klasyfikacji decydowała łączna liczba punktów karnych z obu przejazdów oraz czas z nawrotu drugiego.

 

Małą niespodzianką było to, że w pierwszym nawrocie aż 7 par nie miało błędów. Taka sytuacja nie zdarzała się w poprzednich latach. Szanse by więcej par zanotowało „podwójne zero” były więc dość duże. Ale jak się na koniec okazało, nikomu się to nie udało.

 

Ogromną niespodzianką w pierwszym nawrocie był bezbłędny przejazd Sanne Thijsen/NED na 9-letnim wałachu Cum Laude. Dla tego konia był to pierwszy start w konkursie o wysokości 165 cm, nigdy do tej pory nie pokonał bezbłędnie konkursów 150/155 cm. Sama amazonka powiedziała po przejeździe, że nie wierzyła w tak dobry i przede wszystkim bezbłędny przejazd. I bez względu na to, jak jej pójdzie w drugim nawrocie jest już niesamowicie szczęśliwa. W drugim przejeździe widać było, że koń już trochę stracił siły, spadły 3 drągi i Sanne Thijsen uplasowała się ostatecznie na 12 miejscu.

 

W pierwszym nawrocie błędy mieli m.in. Henrik von Eckermann/SWE na wałachu King Edward i Max Kühner/AUT na wałachu Up Too Jacco Blue. Obaj zawodnicy pojechali drugi nawrót bezbłędnie w doskonałych czasach 58,76 s (Eckermann) i 60,41 s (Kühner) i z każdym kolejnym przejazdem rywali awansowali w klasyfikacji. Jak się bowiem okazało nikt z „zerowych” nie był w stanie pokonać także drugiego nawrotu bezbłędnie. Błąd miał także Julien Epaillard/FRA na klaczy Dubai du Cedre, ale wykorzystał on szybki galop swojej klaczy i ukończył przejazd w czasie 57,49 s co jak się po kilku minutach okazało, wystarczyło by wygrać LGCT Super Grand Prix. I tym samym wzbogacić o 300 000€. Ten konkurs był bowiem dotowany kwotą 1 260 000€.

 


 

Ostatnim konkursem zawodów w Pradze będzie Finał GCL Super Cup, który rozpocznie się o godzinie 15:40.

 

Wyniki: TUTAJ

 

Zdjęcia: LGCT