Już jutro rozpoczną się pierwsze w tym sezonie zawody cyklu Longines Global Champions Tour i Global Champions League.

 

 

Jak pisaliśmy wcześniej, do Kataru przyleciały konie, które wcześniej startowały podczas zawodów MET w Walencji – dwa konie reprezentanta Niemiec Svena Schlüsselburga i dwa Kolumbijczyka Carlosa Lopez. Ponieważ 22 lutego FEI zablokowała wszystkie konie startujące w Walencji, ci zawodnicy nie brali udziału w zawodach CSI5*, które odbyły się w Doha w minionym tygodniu i także nie wystartują w tym tygodniu. Ich konie zostały przebadane 22 lutego i ich wyniki były negatywne, zostały też natychmiast  odizolowane od pozostałych. Kilka dni później przeprowadzono kolejne testy i u jednego z koni wynik okazał się pozytywny, a u drugiego nie wyszedł jednoznaczny. Oba konie  reprezentanta Niemiec zostały przetransportowane z terenu zawodów do kliniki, gdzie są pod nadzorem weterynarzy i będą ponownie badane.

 

Pozostałe konie znajdujące się w Doha również przetestowano i wszystkie wyniki były negatywne.

 

FEI oraz organizatorzy zawodów konsultowali się z epidemiologami i podjęto decyzję że zawody się odbędą. Pod wieloma warunkami, które muszą być spełnione. Ale FEI zastrzega sobie prawo do ich odwołania jeśli sytuacja się zmieni. Te warunki to m.in.:

  • wszystkie startujące konie dwa razy dziennie muszą mieć mierzoną temperaturę. Pomiaru może dokonać luzak lub lekarz zawodów i zapisywana na arkuszu umieszczonym na boksie każdego konia. Weterynarze będą też przeprowadzać wyrywkowo pomiary u wybranych koni.
  • sesje treningowe będą tak zorganizowane by uczestniczyła w nich jak najmniejsza liczba koni. Aby uniknąć zbliżania się koni wjazd na plac będzie przez jedną bramkę, a wyjazd przez drugą. Wszystkie ścieżki dla koni zostaną zmienione, tak aby jak najbardziej ograniczyć możliwość spotkania się koni.
  • odizolowane konie z Niemiec i z Kolumbii wylecą z Doha innym samolotem niż te startujące w zawodach.
  • organizator dał prawo zawodnikom i zespołom decydowania czy wezmą udział z zawodach. W razie rezygnacji nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje ze względu na wyjątkowe okoliczności. Jest to odstępstwo od przepisów Global Champions Tour, według których udział w konkursie zespołowym jest obowiązkowy dla każdego zespołu.
  • codziennie będzie miała miejsce rozmowa (jedna lub więcej) pomiędzy FEI a organizatorami i osobami oficjalnymi. Będzie w nich uczestniczył Kevin Staut, który jest prezydentem International Jumping Riders Club (IJRC).
  • wszelkie zabiegi weterynaryjne oraz testy będą przeprowadzane w boksach koni.

 

Komunikat FEI: TUTAJ

fot. LGCT / GCL / Stefano Grasso