Kolejny udany dzień miały polskie młode amazonki podczas zawodów na Słowacji. Udany przejazd na MŚMK zanotowała Aleksandra Szulc.

CSIOY/J/Ch/P Samorin Danube Champions (SVK)

W Samorin rozegrano dzisiaj konkursy Pucharu Narodów w trzech kategoriach wiekowych. Jako pierwsi rywalizowali ze sobą młodzi jeźdźcy, dla których wysokość przeszkód wynosiła 140 cm. Zespół Polski zajął w nim 3 miejsce z wynikiem 69 pkt. W obu nawrotach wyeliminowana została Julia Błaszczak, której wałach Corcon nie do końca chciał dzisiaj pokonywać przeszkody. Tym samym liczyły się wyniki pozostałej trójki zawodników. Magdalena Piksa na wałachu Milow-Prova ukończyła pierwszy nawrót z wynikiem 24 pkt., a w drugim miała 8 pkt. Oliwer Bule na wałachu C Bas oba nawroty ukończył z wynikiem 12 pkt. Najlepiej zaprezentowała się Lena Maruszak na wałachu Jetulon van de Rietvenne miała 8 pkt. w pierwszym przejeździe i 5 pkt. w drugim. W konkursie zwyciężył zespół Czech (16 pkt.), a na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z Austrii (17 pkt.).

Trochę pechowo rozpoczął się konkurs drużynowy w kategorii juniorów. Trzy pierwsze amazonki czyli Amelia Szczupakowska na wałachu Chaccos Boy, Zuzanna Dąbrowska na klaczy Conthagra oraz Zuzanna Niziołek na klaczy Diamanta Baloubet miały po 2 błędy, natomiast Tamara Tybulczuk na wałachu Szifo przejechała bezbłędnie, dzięki czemu na koncie zespołu było 16 pkt. W drugim nawrocie oglądaliśmy za to trzy bezbłędne przejazdy w wykonaniu Zuzanny Niziołek, Zuzanny Dąbrowskiej i Tamary Tybulczuk, a jeden błąd miała Amelia Szczupakowska. Te wyniki oznaczały, że zespół juniorek ukończył PN z wynikiem 16 pkt. i zajął 3 miejsce w klasyfikacji. W konkursie zwyciężyli zawodnicy z Czech (4 pkt.), a na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci Węgier (12 pkt.).

W ostatnim konkursie Pucharu Narodów zmierzyły się dzieci. I młode polskie amazonki spisały się w nim znakomicie, zwyciężając w nim z wynikiem 4 pkt. W obu nawrotach błędów nie miała Helena Golan na bardzo dobrze skaczącej klaczy Carbonara MK. Amelia Zięba na wałachu Gezant miała jeden błąd w pierwszym przejeździe, a drugi pokonała bez błędów. Alicja Kosmol na klaczy Clearwater PP Z miała 8 pkt. w pierwszym nawrocie i bezbłędny przejazd w drugim. Po trzech „zerach” w drugiej części konkursu nie musiała już startować Paulina Słoniec na klacz Die Kleine Lady, która przejechała bezbłędnie w pierwszym nawrocie.

W konkursach PN wystartowali też indywidualni zawodnicy, którzy do pokonania mieli tylko jeden nawrót i dla nich prowadzona była osobna klasyfikacja indywidualna. W rywalizacji dzieci zwyciężyła w niej Nel Skotarczak na wałachu Cash ME, która przejechała bezbłędnie w czasie 78,85 s. Na miejscu trzecim uplasowała się Zuzanna Przybylska na klaczy Conny (4 pkt.).

W konkursie 135 cm (CSI2*) wysokie 4 miejsce zajęła Julia Ganowska na ogierze Heros. Para ta pokonała parkur bezbłędnie w czasie 64,38 s, a w konkursie 115 cm (CSI1*) bezbłędnie obie fazy pokonała Nel Skotarczak na wałachu Darco Lazar i para ta uplasowała się na 6 pozycji.

Najdłużej na swoje dzisiejsze starty musiała czekać Jagoda Kierznowska. A to dlatego, że jej konkurs (kuców) rozegrany został jako ostatni w piątkowe popołudnie. Na wałachu Corbinian zajęła drugie miejsce (4 pkt.), a na klaczy Benja Luna była 4-ta (8 pkt.).

Mistrzostwa Świata Młodych Koni w ujeżdżeniu, Elmero (NED)

Dzisiaj w Ermelo rozegrany został „mały finał” w kategorii koni 5-letnich. Bardzo dobrze zaprezentował się ogier Romeo von Fuerstenball (Fürstenball – Bretton Woods, hod. Piotr Wiese) pod Aleksandrą Szulc, który z wynikiem 8,28 pkt. zajął wysokie 4 miejsce. Tak jak wczoraj najwyżej oceniony został jego kłus (9,0 pkt.), za stęp otrzymał 8,8 pkt., za galop 7.4 pkt., za posłuszeństwo otrzymał 8.0 pkt., a za perspektywę 8,2 pkt. Niewiele brakowało, by ta para zakwalifikowała się do jutrzejszego finału 5-latków, bowiem prawo startu w nim otrzymały trzy najlepsze konie z dzisiejszego konkursu. Mateusz Cichoń i ogier Radius uplasowali się dzisiaj na 20 miejscu z wynikiem 7,4 pkt.

W pierwszym konkursie dla koni w wieku 7 lat Aleksandra Krywult na ogierze Lari Fari uzyskała wynik 64,099%.

W konkursie kwalifikacyjnym 6-latków wystartował Paweł Dąbrowski na hanowerskim wałachu Dantiamo. Para ta zajęła 36 miejsce z wynikiem 7,2 pkt.

W konkursie dla koni 4-letnich udział wziął Mateusz Cichoń dosiadający wyhodowanego w Danii ogiera Brix Falcon DWB. Sędziowie ocenili jego przejazd na 6,86 pkt.