W poprzedni piątek 18 listopada informowaliśmy o tym, że podstawowy koń dwukrotnego Mistrza Polski seniorów w konkurencji skoków przez przeszkody, Mściwoja Kieconia, 12-letnia klacz rasy westwalskiej Idealisca przedwcześnie zakończyła karierę sportową.

 


Powodem tej decyzji było odnowienie kontuzji, jakiej klacz nabawiła się podczas swojego ostatniego startu (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Specyfiką jeździeckich konkurencji sportowych jest fakt, że sukcesy święcą w nich konkretne pary tworzone przez konie i dosiadających je jeźdźców. By mogły się one ziścić, dwa żywe organizmy muszą stworzyć jeden „team” oparty na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.
Proces wzajemnego „docierania się” konia i jego jeźdźca, to za każdym razem bardzo indywidualna kwestia. W niektórych przypadkach trwa on długo lub jeszcze dłużej, w innych jest to szybsze.

Mściwoj i Idealisca stale podnosili poziom wzajemnego zrozumienia. Niestety, jak to w tym sporcie często bywa, kontuzja konia zakończyła tę drogę.

 

Sytuacje takie to za każdym razem spory problem dla jeźdźca. Oznacza to bowiem na ogół konieczność wyszukania kolejnego, najczęściej młodego, konia oraz mozolne dochodzenie z nim do wysokiego, międzynarodowego poziomu.

Na ogół, ale nie zawsze. Jak udało nam się dowiedzieć, w tym konkretnym przypadku scenariusz może wyglądać inaczej.

Otóż na problemy Mściwoja Kieconia bardzo szybko odpowiedział właściciel klasowego konia powierzając go do jazdy Mściwojowi.

Bartosz Adamus, bo o nim mowa, zaoferował Mściwojowi Kieconiowi do jazdy i startów 14-letniego wałacha DUKE G.

DUKE G urodził się 1 marca 2008 roku w Niemczech i został wpisany do księgi stadnej AES (Anglo European Studbook). Jego ojcem jest holsztyński reproduktor Coolman a matką holsztyńska klacz Moonlight II. Swoją międzynarodową karierę rozpoczął w 2014 roku, startując pod niderlandzką amazonką Mieke Zoetelief. Od 2016 roku jego jeźdźcem został skoczek z Macedonii, Alberto Jaime Harrari Cassab. W październiku tego samego roku jego nowym właścicielem i jeźdźcem został reprezentant Polski – Bartosz Adamus. W kolejnych latach DUKE G starował pod kolejnymi jeźdźcami: Luisem Astolfi (ESP), Natalią Czernik (POL), Billym Twomey i Sarą Vinglarkovą.

 

W swoim pokaźnym dorobku doświadczony DUKE G ma 46 startów w konkursach zaliczanych do światowego rankingu Longines Ranking, 13 startów w konkursach Grand Prix oraz dwa starty w konkursach Pucharu Narodów.

 

Pierwszy start pary Mściwoj Kiecoń i DUKE G oglądać będziemy już niebawem podczas zawodów Cavaliada Poznań 2022.