Z dobrymi wynikami na koncie wrócili pod koniec czerwca 2020 roku z wyjazdu na Węgry członkowie polskiej reprezentacji młodzieżowej w ujeżdżeniu, którzy startowali na międzynarodowych zawodach CDI3*/CDI-W/CDIYH/CDIY/CDIJ/CDICh-A/CDIP/CDIU25 w Mariakalnok. O krótkie podsumowanie pierwszego w tym roku występu młodzieżowej Kadry Narodowej w ujeżdżeniu poprosiliśmy jej trenera, Andrzeja Sałackiego.

W rywalizacji dzieci zawodów CDICh-A z członków polskiej Kadry Narodowej wystartowali Taja Zoll i 9-letnia klacz Blacky oraz Dionizy Polikowski i 7-letni wałach Qiu.

Taja Zoll start w Mariakalnok z pewnością może uznać za bardzo udany. Startując indywidualnie w konkursie drużynowym zajęła z wynikiem 72,450% miejsce drugie. W indywidualnej rywalizacji polska amazonka uzyskała wynik 71,968% co pozwoliło jej na uplasowanie się na miejscu trzecim.

Doskonale spisał się w Mariakalnok również Dionizy Polikowski, który w swoim międzynarodowym debiucie zajął 8. miejsce z wynikiem 68,025% w konkursie drużynowym oraz miejsce 5 z wynikiem 68,750% w konkursie indywidualnym.

Od lewej: Dionizy Polikowski, Taja Zoll, Tatiana Bierieżnow, Ann Van Den Broeck. - Fot. Łukasz Kowalski

W rywalizacji juniorów startujących na kucach barwy Polski reprezentowały trzy amazonki:

Tatiana Bierieżnow startująca na 8-letnim wałachu Gluckspilz, Ann Van Den Broeck startująca na 10-letnim wałachu Langtoftegard Leandro oraz nie będąca członkiem Kadry Narodowej, Zuzanna Gradowska startująca na 13-letniej klaczy Tigra.
W mocno obsadzonym konkursie drużynowym Tatiana Bierieżnow zajęła z wynikiem 70,314% miejsce 8 (jedyna zawodniczka w pierwszej dziesiątce spoza Niemiec). W konkursie indywidualnym nasza reprezentantka uzyskała wynik 69,838% i zajęła miejsce 10. W konkursie Freestyle to Music zajęła z wynikiem 71.200%  miejsce 11.

Ann Van Den Broeck w konkursie drużynowym uzyskała wynik 67,600% co pozwoliło na uplasowanie się w środku stawki startujących na 16. miejscu. W konkursie indywidualnym Polka zdobyła z wynikiem 67,865% miejsce 15. W ostatnim starcie, w konkursie Freestyle to Music, pod doskonałym występie uzyskała wynik 70.150% i uplasowała się tuż za swoją koleżanką z Kadry Narodowej zajmując miejsce 12.

Zuzanna Gradowska w konkursie drużynowym uzyskała wynik 60,400% co uplasowało ją na 25. miejscu. Takie samo miejsce zdobyła polska amazonka w konkursie indywidualnym, w którym uzyskała wynik 60,658%.

W zawodach CDI-W w Mariakalnok barwy Polski reprezentowała para Żaneta Skowrońka-Kozubik i 11-letni wałach Romantic P.

Polska para w konkursie Grand Prix uzyskała wynik 67,174% co uplasowało ją na dziewiątym miejscu. W konkursie Grand Prix Freestyle to Music polska para uzyskała wynik 70,625% i zajęła w nim miejsce dziesiąte.

O krótkie podsumowanie pierwszego w tym roku występu młodzieżowej Kadry Narodowej w ujeżdżeniu poprosiliśmy jej trenera, Andrzeja Sałackiego, który nam powiedział:

Zawody CDI Mariakalnok zakończone. W krótkim podsumowaniu mogę powiedzieć, ze to były bardzo duże i trudne, europejskie zawody z obsadą medalistów MŚ, ME i medalistów olimpijskich. Czwarta i ósma aktualnie zawodniczka rankingu FEI na listach startowych mówią o tym, że były to mocno obsadzane zawody, w których startowało ponad 160 koni. Wśród startujących znaleźli się reprezentanci poszerzonej kadry niemieckiej a wśród nich złoci medaliści zespołowi i indywidualni ME Pony oraz silna, austriacka kadrą pony. Na przykład niemiecka zwyciężczyni rundy seniorów, Jessika von Bredow to aktualna złota medalistka drużynowa MŚ z Tryon, złota drużynowa medalistka ME z Rotterdamu,trzykrotna brązowa medalistka finału Pucharu Świata. Było więc na co patrzeć. Cieszy mnie bardzo, że wspaniale odnalazła się w tym wszystkim nasza młodzież. Kolejnym pozytywnym aspektem tych zawodów jest fakt, że sędziowie zaczynają nas dostrzega c na czworobokach i dobrze oceniać. W Mariakalnok było 5 sędziów 5* i oni wszyscy oceniali naszych reprezentantów wystawiając noty na poziomie 70% !! A przecież kilku z nich będzie oceniać zawodników na nadchodzących ME. Myślę, że to właśnie największy nasz sukces tych zawodów! Wcześniej niemożliwy. Wcześniej to my jeździliśmy do niemieckiego Hagen. Teraz jak widać było w Mariakalnok to  Niemcy zaczynają przyjeżdżać do nas. Do nas, czyli do strefy CED. Tak więc nasza organizacja CED, której jestem vice prezydentem, ma powody do zadowolenia. Tym bardziej, że po przyznaniu w tym roku wszystkich ME młodzieżowych Węgrom, wspieraliśmy skutecznie inicjatywę, żeby Węgry były gospodarzem ME Seniorow. Działanie to okazało się skuteczne i po raz pierwszy w historii impreza tej ranki zostanie rozegrna w naszej części Europy. Wróćmy jednak do oceny startu w Mariakalnok polskich kadrowiczów. Mamy nową gwiazdę - Taję Zoll. Doskonałe występy na Węgrzech to dobry prognostyk przed sierpniowymi ME. Nie ukrywam, że jest apetyt na dobry wynik na tej najważniejszym w tym roku imprezie. Co ważne, Taja ma 13 lat, a więc jeszcze w przyszłym roku będzie startowała w tej samej kategorii wiekowej. Dionizy Polikowski świetnie się pokazał w swoim międzynarodowym debiucie i myślę, że jest to poważna zapowiedź przyszłych, dobrych startów.  Do gwiazdozbioru naszej Kadry dołączyła An van den Broek, która w ocenach technicznych w Kur została przez sędziów lepiej oceniona od utytułowanej Tatiany Bierieżnow, naszej finalistki ME Pony ze Strzegomia. Ann ustanowiła w Mariakalnok swój rekord życiowy – 70,15%. To pokazuje, że jest mocna psychicznie i daje sobie doskonale rade w startach pod silna presją. Tatiana niewątpliwie już jest częścią kadrowego gwiazdozbioru. Potwierdziła na Węgrzech swoją klasę i wysokie aspiracje. W naprawdę mocnej rywalizacji z głównie niemieckimi konkurentami pokazała, że potrafi wytrzymać taką presję. Z pewnością w sierpniowych ME będzie liderką i mocnym punktem polskiej drużyny.  Na koniec -Żaneta Skowronska startowała w Mariakalnok naprawdę dobrze, jak nie będzie kontuzji jej konia, jestem spokojny o tegoroczne wyniki tej pary. Wyjazd na Węgry do Mariakalnok okazał się więc pozytywnym prognostykiem przed najważniejszymi zawodami w tym roku, czyli sierpniowymi ME jakie rozegrane będą na Węgrzech w  Pilisjászfalu pod Budapesztem.

Po krótkiej przerwie w zagranicznych startach, w ten weekend swoją formę sprawdzi kolejna dwójka członków Kadry narodowej w ujeżdżeniu w młodzieżowych kategoriach. Na zawodach w Hagen (GER) wystartują: