Kolejny skandal z barowaniem w roli głównej wisi nad niemieckim jeździectwem.

 

Dzisiaj wieczorem stacja RTL wyemitowała program, w którym zostały pokazane filmy na których widać jak jeździec skacze na dwóch koniach, a osoba stojąca na ziemi uderza je drewnianą belką w przednie nogi. Według stacji telewizyjnej filmy te zostały nagrane w ośrodku w Riesenbeck, a pokazany na nich jeździec to Ludger Beerbaum. Filmy zostały nagrane z ukrycia przez bliską współpracowniczkę Beerbauma.

 

Zaprezentowane filmy pochodzą najprawdopodobniej sprzed około dwóch lat. Latem 2020 roku stacja RTL poinformowała Niemiecką Federacją Jeździecką (FN), że jest w posiadaniu nagrań, na których widać jak jeden z czołowych zawodników niemieckich baruje konie na treningach. Mimo wielu próśb FN nie otrzymała od stacji oryginalnych filmów, dzięki którym można by było zidentyfikować jeźdźca i jednoznacznie stwierdzić czy rzeczywiście miały miejsce niedozwolone metody treningowe. Kilku sekundowe nagrania, jakie zostały wtedy udostępnione były bardzo złej jakości, przez co nie można było zbyt wiele na nich zobaczyć. Przypuszczano, że celem stacji telewizyjnej może nie być dbanie o dobro zwierząt, lecz wywołanie skandalu. RTL jednak odmówiło udostępnienia nagrań, a następnie zrezygnowało z ich wyemitowania. Jeszcze nie wiadomo czy były to te same nagrania jakie zostały pokazane dzisiaj na antenie.

 

Niemiecka Federacja złożyła jednak zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa w związku z naruszeniem dobrostanu zwierząt. Miało ono też na celu uzyskanie dostępu do wszystkich nagrań jakie były w posiadaniu stacji RTL. Jednak ich nie otrzymano.

 

Ludger Beerbaum jest obecnie w Wellington/USA. Odniesie się do tej sprawy po obejrzeniu materiału i konsultacji z prawnikiem.

 

Fragment nagrania można zobaczyć w linku: TUTAJ