W przyszłym, 2020 roku w Polsce oficjalne zawody CSIO w skokach dla seniorów zostaną rozegrane dwukrotnie. To z pewnością niecodzienna sytuacja, żeby w jednym kraju, w jednym roku odbyły się dwie takie imprezy.

 

Pierwsza z nich, to zgodnie z podpisaną z FEI umową kolejna edycja zawodów będących częścią rywalizacji w ramach serii FEI Nations Cup dla Europejskiej Dywizji 1, czyli CSIO5* Sopot 2020.

Drugie zawody CSIO4* zostaną rozegrane w Polsce z inicjatywy FEI we wrześniu 2020 roku w Warszawie na Torze Służewiec. 

 

Z wielką przyjemnością i całą pewnością mogę potwierdzić, że we wrześniowym terminie w Polsce, w Warszawie, rozegrany będzie EEF Series Final. Za dwa tygodnie będę na miejscu w Warszawie uzgadniać kolejne szczegóły tego jeździeckiego wydarzenia - powiedziała w rozmowie z nami Eleonora Ottaviani (IJRC Director na lata 2018 – 2022)

 

Poprosiliśmy równiez o komentarz Dyrektora toru wyścigów konnych Służewiec - Dominika Nowackiego, który w rozmowie telefonicznej stwierdził, że organizacja zawodów jest jeszcze na zbyt wczesnym etapie by mógł udzielić konkretnych informacji.

 

Skąd wziął się w FEI pomysł na powierzenie Polsce organizacji tak prestiżowej imprezy?

Wydaje się, że najbardziej sensownym uzasadnieniem dla tej decyzji są opinie o międzynarodowych imprezach organizowanych w polskich ośrodkach.

Ośrodki jeździeckie takie jak Ciekocinko, Michałowice i Jakubowice zyskały sobie w Europie Zachodniej szeroką i wierną rzeszę sympatyków. Doskonała organizacja zawodów CSIO jakie rozgrywane są na pięknym obiekcie Hipodromu Sopot to kolejny argument.

Niezwykle wysoka renoma marki Cavaliada to w końcu następny i to bardzo konkretny argument, przemawiający za tym, że Finał NC EEF Series 2020 zyska należną mu oprawę i poziom organizacyjny.

Dominik Nowacki, „ojciec” koncepcji i źródło rozwoju projektu Cavaliada przeprowadził się w tym roku z Poznania do Warszawy, by swoim zapałem i wizją wspomóc ekipę z warszawskiego Toru Służewiec.

Czy może więc dziwić, że FEI i EEF widzą w tym miejscu i ludziach go tworzących wielką szansę na spektakularną prezentację finałowych zmagań, nieco po macoszemu do tej pory traktowanych federacji z „drugiej ligi” czyli EUD2?

Z pewnością jest całkowicie zrozumiały tok myślenia. A my będziemy cieszyć się kolejną imprezą wielkiego formatu rozgrywaną w naszym kraju!

 

 

Trochę o zasadach EEF Series

By wyjaśnić nieco tę sytuację, trzeba zauważyć, że po dosyć powszechnej krytyce systemu kwalifikacji serii Longines FEI NATIONS Cup w trzech ostatnich latach, cały system organizacji przyszłorocznych rozgrywek tej serii uległ dosyć poważnej modyfikacji. W wielkim skrócie wygląda to tak:

 

Międzynarodowa Federacja Jeździecka podzieliła świat na 7 regionów:

 1. EUROPA – czytaj Europejska Dywizja 1 (EUD1) oraz EEF Series
 2. AMERYKA PÓŁNOCNA i CENTRALNA 
 3. AMERYKA POŁUDNIOWA
 4. ŚRODKOWY WSCHÓD
 5. AZJA i AUSTRALIA
 6. AFRYKA
 7. EURO – AZJA

 

Podobnie jak ma to miejsce od trzech lat, kraje europejskie pozostające poza składem EUD1 nie stanowią przedmiotu specjalnej troski FEI. Organizację systemu rozgrywek dla nich FEI oddała w ręce Europejskiej Federacji Jeździeckiej – EEF. To właśnie tam po raz kolejny opracowano system dla Nations Cup European Equestrian Federation Series.

 

„Druga”, w założeniu „gorsza” europejska liga została podzielana z zachowaniem geograficznych kryteriów na 4 Regiony:

 

 1. Region Południowy – w jego skład mogą wejść zespoły z następujących krajów:
  SMR; ITA; TUR; GRE; BUL; ROU; SRB; MKD; ALB; BIH; CYP; MLT; UKR

 2. Region Centralny  – w jego skład mogą wejść zespoły z następujących krajów:
  GER; SUI; SVK; HUN; CZE; AUT; SLO; CRO; LIE

 3. Region Północny - w jego skład mogą wejść zespoły z następujących krajów:
  NOR; SWE; FIN; DEN; POL; ISR; EST; LAT; LTU; ISL

 4. Region Zachodni - w jego skład mogą wejść zespoły z następujących krajów:
  AND; BEL; NED; LUX; FRA; ESP; POR; IRL; GBR; MON

 

W każdym z czterech regionów mają odbyć się minimum dwa starty kwalifikacyjne (CSIO2* lub CSIO3*), które wyłonią uczestników dwóch konkursów półfinałowych (CSIO3*).

W pierwszym półfinale zmierzą się uczestnicy Regionu Południowego i Regionu Centralnego.

W drugim półfinale, w którym wystąpi drużyna polska, wystartują zespoły z Regionu Północnego i Zachodniego. Pięć najlepszych zespołów z każdego półfinału awansuje do Finału EEF Series, który zostanie rozegrany jako zawody CSIO4*. I właśnie te zawody rozegrane będą w Polsce, na terenie Toru Służewiec.

 

Jest jeszcze do ustalenia kilka istotnych kwestii w tym temacie. Kwestii, które muszą być uzgodnione na linii FEI i EEF. Jak tylko to nastąpi, wrócimy do tematu, by omówić go szerzej, podając więcej, z pewnością ciekawych szczegółów.