W tym roku po raz kolejny w Sopocie będziemy mogli zobaczyć zawodników dyscypliny skoków przez przeszkody uczestniczących w najwyższej rangi oficjalnych zawodach międzynarodowych CSIO 5*.

 

Zawody te będą rozgrywane w terminie od 11 do 14 czerwca 2020 roku. Specyfiką takich zawodów jest rozgrywanie w ich trakcie drużynowego konkursu Pucharu Narodów.

Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI po raz 6 z rzędu nadała organizowanym na terenie Hipodromu Sopot zawodom najwyższą z możliwych, pięciogwiazdkową rangę.

Po raz 3 zawody te będą częścią rozgrywek Longines FEI Nations Cup i najmocniejszej na świecie dywizji tego cyklu - Europejskiej Dywizji 1 (EUD1).

W rozgrywanym ostatniego dnia zawodów dwunawrotowym konkursie Pucharu Narodów wystartują następujące zespoły:

 

  1. BEL – Belgia
  2. FRA – Francja
  3. GER – Niemcy
  4. ITA – Włochy
  5. NED – Niderlandy
  6. NOR – Norwegia
  7. USA – Stany Zjednoczone A. Pół.
  8. POL – Polska

 

Pierwsze 6 ekip z tej listy walczyć będzie w polskim, nadmorskim kurorcie o punkty rankingowe EUD1.

Zawody CSIO5* rozgrywane w tym roku, w Sopocie będą 3. kwalifikacją cyklu Longines FEI Nations Cup EUD1. Kalendarz tych rozgrywek przewiduje rozegranie 7 turniejów w randze 5 gwiazdek. Każda z 10. drużyn tworzących EUD1 wybrała z nich 4 zawody, podczas których walczyć będzie o punkty rankingowe. Ich suma po zakończeniu całego cyklu ustali ostateczną kolejność w tegorocznej tabeli EUD1.

 

Czy w tym roku, w Sopocie startujące ekipy wystąpią w swoich najmocniejszych składach?

Trudno tak wcześnie kusić się o odpowiedź na to pytanie. Nie możemy bowiem zapominać, że rok 2020 jest rokiem olimpijskim.

Kalendarz rozgrywek EUD1 przewiduje w tym roku po dwa starty, w odstępie tygodniowym - w maju i czerwcu oraz aż trzy starty co tydzień w lipcu. To dużo. Bardzo dużo.

Tym bardziej, że Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 rozpoczną się 24. lipca (choć już 22. zostaną rozegrane pierwsze mecze olimpijskiego turnieju w piłce nożnej oraz w softballu), a pierwsze konkursy z udziałem jeźdźców rozpoczną się 25. lipca. W tym czasie rozgrywany będzie ostatni z turniejów EUD1 – CSIO5* Hickstead (GBR).

Z pewnością więc pary, które zakwalifikowały się do Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, będą z wielką ostrożnością podchodzić w tym roku do wymagających startów, w Longines FEI Nations Cup EUD1.

 

Z drugiej jednak strony, udział w sopockich zawodach może być też doskonałą okazją do sprawdzenia swojej formy przed bardzo ważnym w karierze każdego sportowca olimpijskim występem.

Jak będzie? Musimy poczekać, by się przekonać.

 

Tegoroczną nowością w Sopocie będą zawody skierowane do młodych sportowców. Czyli CSIO Sopot Young Stars. Pod nazwą tą kryje się propozycja skierowana do najmłodszych zawodników, a jej celem jest promowanie jeździectwa i zachęcanie do ciągłego podnoszenia umiejętności przez młodych jeźdźców.

 

Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz, Prezes Zarządu spółki Hipodrom Sopot tak mówi o nowej inicjatywie:

 

Nie ukrywamy, że inspiracją dla naszego nowego projektu jest doskonała impreza adresowana do młodych jeźdźców i rozgrywana w Polsce, czyli Cavaliada Future. Formuła naszej imprezy będzie trochę podobna do tego, co dzieje się na Cavaliadzie Future. Rozszerzymy ją o kuce z Grupy C i D. same eliminacje do  CSIO Sopot Young Stars rozgrywane będą jako konkursy stylowe. Główne jednak przesłanie jest takie samo jak w Cavaliadzie Future, czyli umożliwienie dzieciom udziału w  dużej, międzynarodowej imprezie i zaprezentowanie się przed dużą publicznością. Kwalifikacje odbywać się będą od marca do końca maja na wszystkich zawodach DiM, począwszy od tych rozgrywanych w Sopocie. Będzie to 8 imprez. Mamy w planach rozegranie dla dzieci, w sobotę konkursu drużynowego. Coś takiego jak konkurs Pucharu Narodów. Składy ekip będą wcześniej losowane. Naszą intencją jest to, żeby dzieci stosunkowo wcześnie mogły uczyć się wspólnego działania i odpowiedzialności za wynik ekipy. Myślę, że to zaprocentuje kiedy zaczną one nominalne starty w takich konkursach. Chcielibyśmy, również namówić dzieci na coś w rodzaju „młodego wolontariatu”. Mogłyby lepiej poznać nie tylko atmosferę międzynarodowych zawodów, ale również poznać starszych zawodników, którzy często są dla nich wzorem do naśladowania, znanym jedynie z ekranu telewizorów. Podczas naszych zawodów mogłyby one nawiązać ze swoimi idolami osobisty kontakt.