Sukcesy jakie odnosi 5-letni ogier Constable zauważone zostały przez Związek Hanowerski, który tego utalentowanego konia powołał do reprezentowania księgi w nowym światowym wydarzeniu.

 

 

Na przełomie września i października w ośrodku Longines Tops International Arena w Valkenswaard/NED odbędzie się pierwsza edycja WBFSH Studbooks Jumping Global Champions Trophy. Podczas tych zawodów księgi stadne zrzeszone w WBFSH (Światowej Federacji Hodowców Koni Sportowych) będę rywalizować ze sobą w klasyfikacji zespołowej oraz indywidualnej. Każda księga może zgłosić drużyny w 5 kategoriach wiekowych: 5 latki, 6 latki, 7 latki, 8 latki oraz ogiery w wieku 8 i 9 lat. I w każdej z kategorii może wystartować pięć koni reprezentujących daną księgę stadną.

 

Wyhodowany przez Ilonę Turowską (stajnia Equiclub Zamłyniec) obecnie 5-letni ogier Constable jest synem znakomitego Contendro I, którego potomstwo odnosi sukcesy międzynarodowe nie tylko w skokach. Matką Constable jest klacz Diascada (Diarado – Goodman – Ramiro Z), której hodowczynią jest również Ilona Turowska. W wieku 3 lat Constable został Vice-czempionem uznawania ogierów przez księgę AES. Podczas tego wydarzenia uwagę na młodego ogiera zwrócił Jarosław Skrzyczyński. Kilka miesięcy później koń trafił do jego stajni i rozpoczął pracę pod siodłem. Już pierwsze starty potwierdziły, że Constable bardzo dobrze skacze nie tylko luzem, ale tez pod jeźdźcem. W tym roku, już jako 5-latek, ogier ten wygrał finały w swojej kategorii wiekowej podczas zawodów międzynarodowych w Baborówku i w Drzonkowie. Wielokrotnie też plasował się na wysokich miejscach zarówno na zawodach CSIYH jak i na zawodach krajowych.

Związek Hanowerski docenił wyniki Constable i nominował go do startu w zbliżających się zawodach WBFSH Studbooks Jumping Global Champions Trophy. Tym samym podkreślił, że Constabe należy do najlepszych młodych koni w tej dużej i znaczącej księdze stadnej.

 

Ta nominacja jest dla mnie przede wszystkim motywacją i inspiracją do dalszego działania. Wszyscy wiemy jak trudna jest hodowla, jak długo trzeba czekać na efekty swojej pracy. Takie wyróżnienie na pewno dodaje wiatru w skrzydła. Dla nas jako hodowców i właścicieli Constable jest to ogromny zaszczyt, że znalazł się on w tak wąskim gronie najlepszych 5-latków wśród koni hanowerskich. – powiedziała Ilona Turowska.

 

CONSTABLE i Jarosław Skrzyczyński - CSI Baborówko 2023


 

Więcej informacji: TUTAJ

 

Zdjęcia: Katarzyna Sebastian