W sobotę 23 lutego w stajni Cichoń Dressage w Radzionkowie (woj. śląskie) odbędzie się wydarzenie, które w poprzednich latach przyciągnęło na trybuny wielu hodowców i miłośników koni.

 

I można pokusić się o stwierdzenie, że w tym roku do Radzionkowa przyjedzie ich jeszcze więcej. Bowiem w tym roku obok pokazów ogierów odbędzie się także Międzynarodowa Konferencja Hodowlana „How to breed a success?”, która dzięki obecności światowej klasy prelegentów ma przyciągnąć do Radzionkowa również uczniów i studentów kierunków związanych z szeroko rozumianą hodowlą koni, pracowników i działaczy związków hodowlanych, a także hodowców z sąsiednich krajów.
Na godzinę 11:30 zaplanowano IV Pokaz ogierów licencjonowanych i stacjonujących na terenie Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni (ŚOZHK). Pokaz ten odbędzie się w ośrodku Cichoń Dressage po raz trzeci, jego pierwsza edycja odbyła się w innej lokalizacji. O tym czy ewentualnie godzina rozpoczęcia się zmieni, zależy od ilości zgłoszonych koni. A tych może być sporo bowiem sukces poprzednich edycji zachęcił także właścicieli ogierów z sąsiednich województw do udziału w pokazie. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje reproduktory do dnia 10 lutego.

 


Goldfinger V.D.T.

 

W pierwszej części pokazu ŚOZHK ogiery będą pokazywane w ręku lub luzem, w zależności od preferencji wystawcy. W drugiej części nastąpi prezentacja możliwości użytkowych – a więc skoki luzem oraz pokazy pod siodłem czy w zaprzęgu. Komentarz ogierów podczas pokazu ŚOZHK będzie prowadzony jak co roku przez specjalistkę w tej dziedzinie – p. Katarzynę Komanderę, która w bardzo fachowy sposób prowadzi pokaz i przedstawia poszczególne ogiery oraz ich właścicieli i hodowców. Będzie nam natomiast bardzo miło gdy wystawcy zdobędą się na kilka słów komentarza dotyczącego prezentowanych ogierów – wszak to oni znają je najlepiej, wiedzą jakie są ich mocne strony, jakie cechy przekazują potomstwu etc.  - powiedział nam Mateusz Cichoń.

 

Informacje o tym jakie ogiery zostały zgłoszone do udziału w pokazie będą publikowane na stronie Cichoń Dressage na Facebook’u. Organizatorzy przewidują, że w pokazie weźmie udział ok. 30 ogierów. Z racji na specyfikę regionu największą liczbę stanowić będą reprezentanci rasy śląskiej.

 

Jedną z atrakcji dla widzów będą wybory „Ulubieńca Publiczności”. Rok temu, w imię zasady „małe jest piękne”, wygrał kuc szetlandzki – Arabika Fernando, którego hodowcą jest Sławomir Bubas a właścicielką Anna Bogdani.


O godzinie 14:00 rozpocznie się wspomniana już Międzynarodowa Konferencja poświęcona hodowli koni ujeżdżeniowych „How to breed a success?”. Udział w niej wezmą znakomici fachowcy z Niemiec, Danii i Polski. Wszystkie zaplanowane tematy poszczególnych paneli zapowiadają się bardzo interesująco zarówno dla hodowców jak i dla jeźdźców. Ale szczególnie interesująca wydaje się część poświęcona doborowi ogierów i klaczy. Organizatorzy przygotowują tzw. „case study”. Zapytaliśmy Mateusza Cichonia na czym będzie ona polegać.

 

Podczas wspomnianego studium przypadku nasi specjaliści podejmą próbę dopasowania idealnego reproduktora dla konkretnych klaczy, biorąc pod uwagę ich mocne i słabe strony. Chcąc aby analiza była oparta na rzeczywistych przypadkach i osadzona w polskich realiach umożliwiliśmy hodowcom zgłoszenie swoich klaczy - na tą chwilę mamy ponad 20 zgłoszeń z których wybierzemy 6 najciekawszych przypadków. Zainteresowani właścicieli klaczy mają jeszcze czas do końca stycznia by dokonać zgłoszenia. Ci, których klacze zostaną wybrane, otrzymają 50% zniżki na udział w konferencji, a co więcej w przypadku gdyby zdecydowali się na stanówkę ogierem wybranym podczas konferencji – 10% zniżki na jego nasienie!

 

O godzinie 19:00, po zakończeniu zarówno pokazu ogierów ŚOZHK jak i konferencji, rozpocznie się „Cichoń Stallions Show 2019”. Czyli prezentacja ogierów oferowanych przez stację Cichoń Stallions. O szczegóły tej części programu poprosiliśmy Mateusza Cichonia.

 

Zaprezentujemy ogiery z naszej aktualnej oferty – zarówno te znane już hodowcom jak Fürst Sav, Heiline’s Zanzier czy Fürstentraum, podczas prezentacji którego na chwilę wrócimy pamięcią do MŚ w Tryon i odtworzymy fenomenalny przejazd jego córki, dosiadanej przez Patrika Kittela, klaczy Well Done de la Roche.

Pojawią się także dwa nowe ogiery, które od tego roku zasiliły naszą ofertę – znany wszystkim ze startów pod Iloną Janas zdobywca tytułu „Stallion of the Year 2018” - Lord Django oraz Goldfinger V.D.T., przedstawiciel najlepszych linii księgi KWPN, medalista Mistrzostw Danii Młodych Koni.

Gratką dla widzów będzie z całą pewnością prezentacja ogiera należącego do Helgstrand Dressage, a wypożyczonego nam na ten sezon hodowlany – zjawiskowego Don Luxury, potomka słynnego Don Deluxe, którego dosiadać będzie jeden z firmowych jeźdźców naszego duńskiego partnera.


Sam pokaz rozpocznie się od wręczenia nagród dla hodowców, którzy wyróżniali się w minionym sezonie hodowlanym. Wśród dodatkowych atrakcji znajdą się przede wszystkim pokazowe treningi, które poprowadzi gwiazda wieczoru – Eva Möller, w czasie których zaprezentowane zostaną konie na różnym poziomie wyszkolenia. Widowiskowym punktem programu będzie także wykonanie programu Grand Prix Freestyle przez medalistę MP Seniorów – Mateusza Cichonia na koniu Hertzregent do muzyki zagranej „na żywo” przez muzyków Jazz Cafe Trio. W części artystycznej wystąpi też obdarzony niezwykłym głosem Jakub Herfort – zwycięzca ostatniej edycji „Mam Talent”.
Dla gości, którzy zdecydują się na miejsca w sektorze VIP przewidziane jest także afterparty po zakończeniu show – o oprawę muzyczną i dobrą zabawę zadba świetny DJ Rene.

 


Eva Möller na ogierze Jovian

 

Ostatnim pytaniem, na które odpowiedział nam Mateusz Cichoń było to o ceny biletów na poszczególne części wydarzenia.

Wstęp na pokaz ŚOZHK jest bezpłatny, natomiast wejście na trybuny podczas wieczornego show to symboliczny koszt 10 zł od osoby dorosłej. Można również zakupić miejsca VIP przy stolikach w cenie 100zł/os.

Wszyscy, którzy zakupią bilety na Cichoń Stallions Show wezmą udział w loterii nagród ufundowanych przez naszych partnerów: ogłowia marki Viavissa, pasz firmy St. Hippolyt oraz weekendu z pojazdem Range Rover!

Udział w konferencji to 200 zł, natomiast przygotowaliśmy 50% zniżki m.in. dla uczniów i studentów kierunków związanych z hodowlą koni, oraz dla przedstawicieli PZHK – liczymy na to, że obecność na wykładach tak znamienitych specjalistów przyczyni się do wzrostu świadomości i poziomu hodowli w Polsce.

 

Kto nie ma jeszcze planów na to jak spędzić ostatnia sobotę lutego, powinien wpisać sobie do kalendarza wyjazd do Radzionkowa. Natomiast osoby, które nie będą mogły brać udziału w opisanych wyżej wydarzeniach, zapraszamy przed ekrany komputerów oraz urządzeń mobilnych na bezpośrednią relację internetową z tej imprezy, którą zrealizuje ekipa Świata Koni.

Agenda konferencji w załączniku.