W rozegranym wczoraj wieczorem konkursie Pucharu Narodów w Aachen najlepszy okazał się zespół gospodarzy.

 

Puchar Narodów jest obok Rolex Grand Prix najważniejszym konkursem jaki rozgrywany jest podczas CHIO w Aachen – oczywiście jeśli chodzi o skoki przez przeszkody. I jak zawsze trybuny wokół placu konkursowego wypełnione były przez prawie 40 000 widzów.

 

Trener niemieckiej kadry Otto Becker podjął ryzyko i nominował do drużyny trójkę zawodników, którzy jeszcze nigdy nie startowali w PN w Aachen. A tymi debiutantami byli Jana Wargers na ogierze Limbridge, Christian Kukuk na ogierze Mumbai i Andre Thieme na klaczy DSP Chakaria. Jedyną amazonką w zespole, która już miała na swoim koncie start w tym konkursie była Janne Frederike Meyer-Zimmermann, która wystartowała na wałachu Messi van’t Ruytershof.

 

Po pierwszym nawrocie dwie drużyny miały po 1 pkt. – Niemcy i Szwajcaria. W ekipie gospodarz bezbłędnie pojechali Janne Frederike Meyer-Zimmermann i Andre Thieme. Jana Wargers miała 1 pkt. za przekroczenie normy czasu na Christian Kukuk ukończył z wynikiem 8 pkt. W zespole Szwajcarii bez błędów przejazdy ukończyli Steve Guerdat na wałachu Venard de Cerisy i Bryan Balsiger na klaczy Dubai du Bois Pinchet. Przekroczenie normy czasu miał Pius Schwizer na ogierze Vancouver de Lanlore a Martin Fuchs na wałachu Conner Jei zrezygnował z dokończenia przejazdy po zrzutce.

 

W drugim nawrocie Szwajcarzy przeżyli prawdziwy dramat. Co prawda Steve Guerdat ponownie pojechał bez błędnie, ale wyniki Bryana Balsigera (16 pkt), Piusa Schwizera (9 pkt.) i Martina Fuchsa (8 pkt.) spowodowały, że ten team spadł ostatecznie na 4 miejsce w klasyfikacji. (18 pkt.).

 

Jadąca jako pierwsza w zespole Niemiec Jana Wargers miała w drugim nawrocie jeden błąd, Christian Kukuk i Janne Frederike Meyer-Zimmermann pojechali bezbłędnie, a Andre Thieme nie musiał startować po tym jak było jasne, że nikt nie odbierze im już zwycięstwa.

 

A szansę na wygraną miały jeszcze dwa zespoły, które ostatecznie ukończyły konkurs z wynikiem 8 pkt. Lepszy czas miała ekipa Belgii i to ona zajęła miejsce drugie. Dwa bezbłędne przejazdy miał Jerome Guery na ogierze Quel Homme de Hus, a Gregory Wathelet na ogierze Nevados S nie miał błędów w pierwszym nawrocie a drugi ukończył z wynikiem 4 pkt. W zespole startowali jeszcze Nicola Philippaerts na klaczy Katanga v/h Dingeshof (4/0) i Wilm Vermeir na wałachu IQ van het Steentje (8/5).

 

Miejsce trzecie w PN zajął zespół Wielkiej Brytanii. Najlepszy w nim był Harry Charles, który na ogierze Romeo pokonał oba nawroty bezbłędnie. W ekipie byli jeszcze Ben Maher na ogierze Faltic HB (0/4), Scott Brash na wałachu Hello Jefferson (4/0) i John Whitaker na Unick du Francport (4/9).

 

Mamy w Niemczech wielu doświadczonych zawodników takich jak Marcus Ehning czy Daniel Deusser, którzy często startowali w PN w Aachen. Ale chcieliśmy tym razem dać szansę starty w tym ważnym konkursie innym jeźdźcom. To pomoże nam później wybrać team na Mistrzostwa Świata. – powiedział Otto Becker. I jak widać ci, których wybrał do wczorajszego startu go nie zawiedli.

 

Wyniki: TUTAJ

 

Zdjęcia: CHIO Aachen/ Michael Strauch oraz