Dwa konkursy Pucharu Narodów rozegrane zostały wczoraj podczas zawodów CHIO w Aachen. Na czworoboku po raz 43 najlepsza okazała się drużyna gospodarzy.

Od 1977 roku w Aachen rozgrywany jest konkurs Pucharu Narodów w ujeżdżeniu. I tylko czasami zwyciężały inne zespoły – Holandii lub Danii. I te dwie drużyny zajęły dzisiaj także miejsca na podium. W ekipie Niemiec wystartowali Isabell Werth na klaczy Wendy de Fontaine (76,50), Ingrid Klimke na ogierze Franziskus FRH (76,043), Frederic Wandres na wałachu Bluetooth (75,630) oraz Katharina Hemmer na wałachu Denoix PCH (68,326). Koń tej ostatniej zawodniczki zbył zbyt przejęty atmosferą na stadionie ujeżdżeniowych i nie mógł w pełni zaprezentować swoich możliwości. Pozostała trójka zajęła też trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji indywidualnej konkursu.

Zespół Niemiec wygrał Puchar Narodów z wynikiem 228,173%. Z dość sporą różnicą na drugiej i trzeciej pozycji uplasowały się drużyny Holandii (215,674%) i Danii (214,544%). Ale trzeba dodać że nie wysłały one do Aachen swoich najlepszych par. Ale w zespole Niemiec także brakowało tej najlepszej czyli Jessicki von Bredow-Werndl z klaczą Dalera. Ta para ma pewne miejsce w ekipie olimpijskiej. O tym jakie pozostałe pary będą walczyć o medale w zespole naszych zachodnich sąsiadów dowiemy się po zawodach w Aachen.

Isabell Werth i Wendy de Fontaine

Wieczorem rozegrany został Puchar Narodów w skokach, w którym wystartowało 10 zespołów. Po pierwszym nawrocie 5 zespołów miało po 0 pkt., a do drugiego nie zakwalifikowały się drużyny Szwajcarii i USA, które ukończyły pierwszą część konkursu z wynikiem 8 pkt. Doskonale na parkurze odnaleźli się zawodnicy z Irlandii, którzy odnieśli zasłużone zwycięstwo kończąc konkurs z idealnym wynikiem 0 pkt. Jedyną zrzutkę w zrobił startujący jako pierwszy w konkursie Denis Lynch, którego ogier Vistogrand trochę nieśmiało dogalopował do przeszkody numer 1. W drugim nawrocie para ta nie miała błędów i z takim samym wynikiem swoje przejazdy ukończyli Bertram Allen na wałachu Pacino Amiro, Shane Sweetnam na wałachu James Kann Cruz oraz Cian O’Connor na ogierze Fancy de Kergane – ta para nie musiała nawet startować w drugim nawrocie. Dwa zespołu ukończyły zmagania z wynikiem 4 pkt., ale lepszy czas łączny mieli reprezentanci Meksyku i to ta drużyna dość niespodziewanie uplasowała się na drugiej pozycji. Podwójne „zero” zanotowali Andres Azcarraga na ogierze Contendros i Eugenio Garza Perez na wałachu Contago. W ekipie Wielkiej Brytanii, która uplasowała się na trzeciej pozycji najlepiej jeździli Ben Maher na klaczy Dallas Vegas Batily (0/0) oraz Scott Brash na wałachu Hello Jefferson (0/0). Również w zespole Niemiec dwie pary nie miały błędów w obu nawrotach: Jana Wargers na wałachu Limbridge i Kendra Claricia Brinkop na ogierze Tabasco de Toxandria Z. Co ciekawe Kendra Claricia Brinkop dowiedziała się, że wystartuje w PN dwa dni przed konkursem. Musiała bowiem zastąpić Jorne Sprehe, której koń doznał lekkiej kontuzji przed zawodami. Ostatecznie zespół Niemiec uplasował się na 6 miejscu z wynikiem 8 pkt. Błędy na parkurze popełniali bowiem Andre Thieme i Christian Kukuk.