W miniony weekend zawodami CSIO3*-NC EEF RQ rozegranymi w Mannheim (GER) rozpoczęła się tegoroczna rywalizacja cyklu Longines EEF Series, którego finał rozegrany zostanie w terminie 8 – 11 września na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie.

 

 

Tegoroczna edycja Longines EEF Series ma taką samą strukturę jak w 2021 roku. W każdej grupie regionalnej odbędą się dwie eliminacje regionalne, a pięć najlepszych drużyn po tych zawodach awansuje do półfinału. Następnie po pięć najlepszych drużyn z każdego z dwóch półfinałów awansuje do finałowych zawodów w Warszawie na Torze Służewiec.

 

Podział, obowiązujący w Longines EEF Series w sezonie 2022:
  • Region Południowy - ALB; BIH; BUL; CYP; GRE; ITA; MKD; MLT; ROU; SMR; SRB; TUR; UKR
  • Region Centralny - AUT; CRO; CZE; GER; HUN; LIE; NED; SLO; SUI; SVK
  • Region Północny - DEN; EST; FIN; ISL; ISR; LAT; LTU; NOR; POL; SWE
  • Region Zachodni - AND; BEL; ESP; FRA; GBR; IRL; LUX; MON; POR

Stawką, o którą walczyć będzie w Warszawskim finale 10 zespołów jest awans w sezonie 2023 do Europejskiej Dywizji serii Longines FEI Nations Cup Series, czyli naszej europejskiej „superligi”.

 

Czy w tym roku uda się polskiemu zespołowi zakwalifikować do warszawskich zawodów z prawem walki o ten awans?
Zobaczymy.

Droga do udziału na pełnych prawach w warszawskich zawodach nie będzie wcale łatwa.

Najpierw musimy po zawodach rozegranych w terminie 18 – 22 maja w Uggerhalne (DEN) i w terminie 09 – 12 czerwca w Drammen (NOR) uplasować się w klasyfikacji łącznej Regionu Północnego na miejscu z przedziału 1 – 5.
Pozwoli to polskiej drużynie wystartować w półfinale dla Regionu Północnego i Regionu Zachodniego, który rozegrany zostanie w terminie 23 – 26 czerwca w Deauville (FRA).

 

Także we Francji nasz zespół powinien uplasować się na miejscu w przedziale 1 – 5, bo tylko tyle zespołów z każdego półfinału kwalifikuje się z prawem startu o awans do Europejskiej Dywizji 1, podczas finałowych zawodów we wrześniu w Warszawie.


Patrząc na listę zespołów z naszego Regionu Północnego, pierwszy z progów, choć z pewnością trudny, wydaje się jednak całkiem realny do osiągnięcia.

Co do drugiego progu, to lista zespołów z Regionu Zachodniego każe mocno ograniczyć optymizm przed francuskim półfinałem.
W sporcie jednak trzeba czasem odrzucić zimne kalkulacje i po prostu podejmować wyzwanie i walczyć o sukces.

W sezonie 2022 będziemy starali się zakwalifikować polską drużynę do sierpniowych Mistrzostw Świata w Herning oraz będziemy starali się zakwalifikować naszą drużynę do Finału serii EEF jaki rozegrany będzie we wrześniu na Służewcu, co pozwoli nam walczyć o awans do Europejskiej Dywizji 1 w roku 2023. Wszystko to traktujemy jako naszą drogę do olimpijskiej kwalifikacji polskiej drużyny skoczków na IO Paryż 2024 - powiedział nam w krótkiej rozmowie Hubert Kierznowski, członek Zarządu PZJ ds. sportu wyczynowego.

 

Przebieg walki naszego zespołu w obydwu zawodach kwalifikacyjnych Longines EEF Series w Uggerhalne i w Drammen będzie można śledzić na kanale ClipMyHorse.Tv z polskim komentarzem Marka Szewczyka.

 

Trzymajmy więc w maju i w czerwcu kciuki za starty drużyny naszych skoczków.