Nie chodzi nam w tej informacji o przeniesienie brazylijskiego miasta Caxais Do Sul, leżącego na południu tego południowoamerykańskiego państwa do Kraju Tulipanów.  Caxais Do Sul to 9-letni, siwy ogier rasy Oldenburskiej, który z Polski przenosi się do Holandii.

 

Caxais Do Sul urodził się 9 lutego 2011 roku w słynnej stadninie Gestuet Lewitz w Niemczech. Jego ojcem jest Cartogran a matką Contilone po Baloubet du Rouet.

 

Ze stadniny należącej do słynnego Paula Schockemöhle siwy ogier trafił do Holandii i wieku 5 lat wzbudził zainteresowanie polskiej amazonki, Michaliny Szmytki.

 

Po roku wspólnej pracy para ta rozpoczęła starty na międzynarodowym poziomie. Początkowo w konkursach dla młodych koni, by w późniejszych latach dojść do poziomu startów w konkursach 140-145 cm.

 

Para ta zaliczyła dobre występy w ubiegłym roku między innymi w konkursie Pucharu Narodów zawodów CSIOY – NC w Ciekocinku czy konkursie Grand Prix U25 zawodów CSIU25-Y rozgrywanych w Jakubowicach. Ma też na swoim koncie dużo dobrych, bezbłędnych występów w konkursach Grand Prix zawodów ogólnopolskich.

 

Czas wspólnych treningów i startów Michaliny i siwego ogiera Caxais Do Sul dobiegł jednak końca. Koń został sprzedany do Holandii, do stajni sportowej Hendrix.

 

Siwy  Caxais Do Sul to był mój cudowny, „malutki kucyk”. I nie chodzi oto, że on faktycznie jest kucykiem, bo ma 164 cm w kłębie. Jednak przy moich pozostałych koniach jest naprawdę drobny. To koń niesamowity. Taki „słodziak” z którym każdy w stajni się bawił. Miał jednak swój charakter i bywało, że był do rany przyłóż a innym razem pokazywał „swoje rogi”. powiedziała w krótkiej rozmowie Michalina Szmytka.