Nie tak dawno informowaliśmy, że w nowym sezonie CAVALIADA poszerza swój zasięg o czwartą lokalizację – Kraków. Natomiast tegoroczna CAVALIADA w Poznaniu dołączyła do elitarnego grona jeździeckich imprez w randze czterech gwiazdek. Obsada CAVALIADY już od kilku lat jest iście gwiazdorska, teraz będzie jeszcze lepsza.

Najważniejszy konkurs – PKO Grand Prix

Podwyższenie rangi to nie tylko wyższa pula nagród (ponad 800 000 PLN), ale przede wszystkim możliwość zdobycia przez zawodników większej liczby punktów do światowego rankingu. W niedzielę najważniejszy konkurs Cavaliady, Grand Prix Poznania o nagrodę Prezesa PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, ma bardzo wysoki poziom, a jego wyniki liczyć się będą do trzech prestiżowych rankingów.

Podczas GP zawodnicy pokonywać będą parkur z przeszkodami na wysokości 150 – 160 cm. Ma on pulę nagród 362 000 PLN i dzięki temu zaliczany będzie w światowym rankingu do tzw. Grupy B, gdzie zwycięzca otrzymuje aż 100 punktów. To powoduje, że w takim konkursie chcą startować zawodnicy ze światowej czołówki, bo tylko takie zdobycze gwarantują im kolejne awanse w zestawieniu FEI. W gronie tych światowych gwiazd kibice z pewnością dopingować będą Polaków, a w szczególności mistrza Polski Jarosława Skrzyczyńskiego (61. miejsce w rankingu FEI). Z kolei o awans do Top 100 walczyć też będą Wojciech Wojcianiec (obecnie 138.) i Krzysztof Ludwiczak (172.). Wśród wielu jeźdźców światowego formatu i najlepszych Polaków trudno jednak typować faworytów. Przypomnijmy, że rok temu w równie doborowej obsadzie triumfował 20-latek – Polak Andrzej Opłatek.

Konkurs ten będzie też przedostatnim w tym sezonie etapem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata (tu punktowani są tylko zawodnicy naszego regionu). W niedzielę poznamy układ tabeli przed finałem Ligi, który w marcu odbędzie się podczas Cavaliady Warszawa. Ten z kolei wyłoni trzech zawodników, którzy w kwietniu wystartują w Finale Pucharu Świata w Goeteborgu. W tej chwili duże szanse na końcowy sukces w LEC ma aż trzech Polaków: Maksymilian Wechta, Wojciech Wojcianiec i Jarosław Skrzyczyński.

Trzeci, nie mniej ważny ranking, do którego zaliczane będzie poznańskie Grand Prix – to Cavaliada Tour. Tytułu zwycięzcy bronił będzie Jarosław Skrzyczyński.

W ramach CT i LR rozegrany też zostanie konkurs dużej rundy w piątek (150 cm). Bardzo atrakcyjna będzie też dla startujących w niej par średnia runda (140 – 145 cm). W sobotę zakończy się ona dwoma konkursami Longines Rankings – klasycznym z rozgrywką i ulubionym przez publiczność Speed&Music.

W ramach CSI4*-W rozgrywane będą też konkursy małej rundy (135 cm). Dla mniej zawansowanych zawodników organizator przewidział zawody CSI1* z konkursami od 120do 135 cm. One odbywać się będą na arenie B. Tam też rywalizować będą młode konie.

Gwiazdy CAVALIADY

Marin Fuchs, Szwajcar, ma 26 lat. We wrześniu podczas WEG w Tryon zdobył indywidualne wicemistrzostwo świata. To, że mimo młodego wieku należy już do ścisłej światowej czołówki, potwierdził na IO w Rio (6 indywidualnie) i podczas dwóch ostatnich Mistrzostw Europy (2015 i 2017), gdzie przyczyniał się do zdobycia przez ekipę Szwajcarii brązowych medali. Ma w swojej kolekcji 9 medali mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. Pochodzi z jeździeckiej rodziny. Jego tata i trener Thomas startował na IO w Barcelonie, mama Renata była mistrzem Szwajcarii, a stryj Marcus to pięciokrotny olimpijczyk i zdobywca Pucharu Świata. Martin na co dzień trenuje w rodzinnej stajni Fuchssportpferde w Zurichu. Jego największe tegoroczne osiągniecia, poza srebrem na WEG, to wygranie głównych konkursów na CSI5* w Bazylei i Lyonie.

Rolf-Göran Bengtsson ze Szwecji to dwukrotny wicemistrz olimpijski (w 2004 drużynowo i w 2008 indywidulanie). Nic więc dziwnego, że w 2012 roku został poproszony przez Szwedzki Komitet Olimpijski o poniesienie szwedzkiej flagi podczas ceremonii otwarcia IO w Londynie. W 2011 roku sięgnął po tytuł mistrza Europy, a w roku 2016 wygrał cykl Longines Global Champions Tour. W tym roku triumfował w Grand Prix na CSIO3* Uggerhalne w Danii. Z żoną Evi Bengtsson prowadzi własną stajnię w Niemczech.

Philipp Weishaupt to niemiecki zawodnik, który już 16 sezonów trenuje w stajni Ludgera Beerbauma. W 2009 roku został mistrzem Niemiec. Wielokrotnie reprezentował swój kraj w konkursach o Puchar Narodów (wygrane m.in. w Hickstead i Rotterdamie). Ma w swoim dorobku wygrane w dwóch najtrudniejszych i najwyżej dotowanych konkursach Grand Prix na świecie (oba w ramach cyklu Rolex Grand Slam): w Akwizgranie (2016) i w Spruce Meadows (2017). W tym roku wyrywał konkursy Grand Prix na pięciogwiazdkowych zawodach w Samorinie i Helsinkach.

Marco Kutscher – indywidulany mistrz Europy roku 2005, sięgał też dwa razy z ekipą Niemiec po złoto drużynowe ME (2015 i 2011). Na Igrzyskach olimpijskich w Atenach sięgnął po dwa brązowe medale (indywidualny i drużynowy). Przez większą część swojej kariery był jeźdźcem stajni Ludgera Beerbaum’a. Od 2014 roku wraz z partnerką Evą-Marią Bitter trenuje we własnym ośrodku jeździeckim w Bad Essen. Do tegorocznej Cavaliady
w Poznaniu zgłosił m.in. swojego konia numer jeden Van Gogha, na którym wygrywał pięciogwiazdkowe Grand Prix w Valkenswaard i Los Angeles.

Jur Vrieling – Holender doskonale znany już publiczności Cavaliady. Drużynowy mistrz Świata (2014) i Europy (2015), srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jest właścicielem Stal Vrieling w Holwierde w Holandii, którą prowadzi wraz ze swoją partnerką Suzanne Tepper. Współpracuje też z jedną z najlepszych hodowli koni na świecie – stadniną VDL. W tym sezonie z drużyną Holandii wygrał Puchar Narodów na CSIO5* w Falsterbo.

Danielle Goldstein – urodziła się i trenuje w Stanach Zjednoczonych, ale od 2010 roku reprezentuje Izrael. „Jeżdżę w barwach Izraela, bo to daje mi szansę lepszej sportowej kariery. Ale naprawdę kocham Izrael i wiążę z nim przyszłość” – napisała na swoim FB w 2017 roku. W zeszłym roku zajęła 9 miejsce na Mistrzostwach Europy, w tym sezonie był 20 na Mistrzostwach Świata. W lutym wygrała Grand Prix CSI5* Wellington. Prowadzi własny ośrodek jeździecki Starwyn Farms na Florydzie.

Jarosław Skrzyczyński, reprezentant klubu Agro-Handel Śrem. Prowadzi własny ośrodek treningu koni w Krzepielowie. Od sześciu lat nieprzerwanie lider rankingu Polskiegon Związku Jeździeckiego. W tym roku po raz trzeci w swojej karierze sięgnął po tytuł mistrza Polski. Podczas zeszłorocznej Cavaliady w Poznaniu świętowaliśmy jego awans do pierwszej setki światowego rankingu. Teraz jest w tym rankingu 61 i ma olbrzymią szansę wejść do Top 50. W tym roku wygrał już 16 konkursów zaliczanych do rankingu FEI, w tym Grand Prix CSI4* w Samorin. To, że przynależy już do ścisłej światowej czołówki, udowodnił trzecimi miejscami w pięciogwiazdkowych Grand Prix na CSIO w Sopocie i CSI w Waregem. W tym sezonie halowym walczy o czwarty w karierze awans do finału Pucharu Świata.

Andrzej Opłatek – zeszłoroczny zwycięzca Grand Prix Cavaliady w Poznaniu. Ma 21 lat. Reprezentuje KJ HEAA Turek, a obecnie trenuje w stajni rodziny Fuchs w Szwajcarii. W swojej karierze był mistrzem Polski juniorów i młodych jeźdźców. W 2014 roku zajął
8 miejsce na ME juniorów. Jego największym tegorocznym sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca w Grand Prix podczas czerwcowego CSI4* w Poznaniu.

Wojciech Wojcianiec – zawodnik KJ Melloni Horses, wicelider rankingu PZJ i obecnie drugi z Polaków w rankingu FEI (138 miejsce). Konkursy zaliczane do światowego rankingu w tym roku wygrywał na CSI2* w Neustadt Dosse i na CSIO5* w Budapeszcie. Był też drugi w Grand Prix Cavaliady w Warszawie i czwarty w Grand Prix CSIO5* w Sopocie. W tegorocznych mistrzostwach Polski zdobył brązowy medal. Dobrze spisuje się w rozgrywkach Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata – jest w tej chwili piąty.

Maksymilian Wechta - zawodnik KJ Wechta Rosnówko. Najwyżej sklasyfikowany (miejsce 4) Polak w Lidze Europy Centralnej Pucharu Świata. W swojej karierze był mistrzem Polski młodych jeźdźców (2013) i brązowym medalistą mistrzostw Polski seniorów (2015). Jego największe tegoroczne osiągnięcia to drugie miejsca w konkursach zaliczanych do rankingu FEI podczas CSI2* w Michałowicach i CSI3*W w Ołomuńcu.

Lotto EVENTING TOUR – Halowy Puchar Polski WKKW

Znana jest już pełna lista uczestników Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Otwierają ją tegoroczny mistrz Polski tej konkurencji Jan Kamiński i zdobywca Pucharu Polski Mateusz Kiempa. Zgodnie z regulaminem w rywalizacji weźmie udział 10 zawodników. Próba crossu w każdym z miast Cavaliady odbywać się będzie w piątek. Nie tylko trudność przeszkód i trasa, ale i specjalne zasady powodują, że rywalizacja będzie bardzo widowiskowa. Konkurs ma charakter dwunawrotowy. Do drugiej części przystępować będzie już tylko pięcioro zawodników i w nim o zwycięstwie decydować będzie szybkość. Ponieważ cykl Cavaliada Tour ma w tym sezonie cztery etapy, to o miejscach na podium HPP decydować będą dwa najlepsze wyniki z trzech pierwszych startów (Poznań, Lublin, Kraków) i rezultat finału, który odbędzie się 8 marca w Warszawie.

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi

Już po raz trzeci podczas Cavaliady o Puchar Polski rywalizować będą powożący zaprzęgami czterokonnymi. O tym jak fascynująca jest walka czwórek przekonali się kibice w dwóch ostatnich edycjach. Kiedy w roku 2016 Komitet Organizacyjny Cavaliady podjął decyzję, że pary zostaną zastąpione przez czwórki, nie było wiadomo czy uda się skompletować w Polsce 5 zespołów. I rzeczywiście w pierwszych zawodach było widać, że mimo iż jeszcze w latach osiemdziesiątych Polska należała do światowej czołówki w tej konkurencji, to teraz powożący musieli się uczyć tego od nowa. Z zawodów na zawody poziom wzrastał, a marcowy finał edycji 2017/18 w Warszawie stał na bardzo dobrym poziomie. Cały cykl wygrał Piotr Mazurek, ale brawami za perfekcję połączoną z szybkością i brawurą nagradzani byli wszyscy uczestnicy.

Wprowadzenie czwórek na Cavaliadzie bez wątpienia przyczyniło się do odrodzenia tej konkurencji w Polsce. W zeszłym roku czwórkowe zespoły ponownie zaczęły rywalizować w Mistrzostwach Polski. Pod koniec września w Książu poznaliśmy nie tylko medalistów Mistrzostw Polski 2018, ale i trzech uczestników Cavaliaday Tour 2018/19. Są to: złoty Bartłomiej Kwiatek z SLKS Książ, srebrny Adrian Kostrzewa z Idmar Krajkowo i brązowy Ireneusz Kozłowski z JKS Jagodne. Czwartego zawodnika wyłoniły zawody Diving Cup w Bogusławicach. Do rywalizacji w ramach HPPP zakwalifikował się Łukasz Hałupka z Ranczo Rubin. Piątym jest zawodnik, Piotr Mazurek, który decyzją Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego CAVALIADA Tomasza Kobierskiego otrzymał dziką kartą przyznaną przez organizatora. Zawodnik nie miał możliwości wystartować w Mistrzostwach Polski, ponieważ uczestniczył w tym czasie w Mistrzostwach Świata w Tryon. Dzięki tej dzikiej karcie będzie mógł powalczyć o obronę tytułu zwycięzcy HPPP z poprzedniego sezonu!

Podobnie, jak w poprzednich sezonach podczas CAVALIADY powożący będą rywalizować w czwartek wieczorem i w sobotę po południu. Na cykl HPPP składać się będzie 7 konkursów kwalifikacyjnych (liczą się 4 najlepsze starty) i konkurs finałowy, po którym 9 marca na warszawskim Torwarze najlepsi odbiorą medale Pucharu Polski.

CAVALIADA Dressage Cup

W tym roku zasady ujeżdżeniowych zmagań na CAVALIADZIE Poznań przeszły gruntowny lifting. Po pierwsze ograniczono rywalizację do dwóch dni w każdym z miast, tak by koniew finale nie były zmęczone i pokazywały się w jak najlepszej formie. Po drugie idąc za światowymi trendami do rankingu końcowego, nie będą się liczyły już wszystkie wyniki, a jedynie najlepsze pięć startów każdego zawodnika.

Miłośnicy ujeżdżenia zmagania dresażystów będą mogli obserwować na arenach CAVALIADY w sobotę i niedzielę podczas konkursów rozgrywanych na poziomie Halowego Pucharu Polski – Intermediate I.

CAVALIADA Future po kwalifikacjach

Zawodami w KJK Szary Michałowice zakończyły się kwalifikacje do CAVALIADY Future 2018/2019. Ostatnie konkursy wygrały: mini Nel Skotarczak z Podkowy Gruszczyn i midi Maria Kiełczewska z Ponylandii Wojciechowice, która dzięki temu zajęła pierwsze miejsce w tabeli. W kategorii mini na pierwszym miejscu kwalifikacje ukończyła Natalia Głowacz  z Liljówki Stęszewko.

W rywalizacji o prawo startu w Poznaniu, Lublinie, Krakowie i Warszawie udział wzięło blisko 100 zawodników (49 w kategorii mini, a 46 w midi), nie tylko z Polski, ale i z Czech. Przypomnijmy, że w rozgrywkach weźmie udział po 8 zawodników w każdej kategorii, w tym złoci medaliści Halowego Pucharu Polski w Lesznie, Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Jakubowicach. Wszyscy (zarówno pewni startu, jak i rezerwowi) muszą dokonać teraz zgłoszeń. Dopiero po zamknięciu zgłoszeń zostaną opublikowane listy przyjętych na pierwsze zawody w Poznaniu. Kibice najmłodszych uczestników jeździeckiej rywalizacji będą mogli podziwiać w każdym z cavaliadowych miast w soboty i niedziele.

Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu

Zasady rozgrywania zawodów są bardzo podobne do zasad dyscypliny ujeżdżenia, z tym, że wymagania konkursów są dostosowane do stopnia niepełnosprawności zawodników. Zawodnicy startują na pięciu poziomach, ustalonych przez lekarzy i tzw. Klasyfikatorów - ma to wyrównać szanse pomiędzy zawodnikami o różnym stopniu niepełnosprawności.

Po raz pierwszy w tym roku na Cavaliadzie w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu, w ramach tej rywalizacji zostanie rozegrany także Halowy Puchar Polski w tej konkurencji. Zawodnicy będą rywalizowali przez trzy dni, od środy do piątku, w konkursach: drużynowym, indywidualnym i freestyle.

Zawody w woltyżerce sportowej

Woltyżerka to bardzo dynamiczna dyscyplina, która polega na wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń na grzbiecie galopującego lub stępującego konia. Jest idealnym treningiem uzupełniającym dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z nauką jazdy konnej, jak również dla zaawansowanych jeźdźców, jako ćwiczenia pozwalające poprawić dosiad, równowagę oraz harmonię z ruchem konia.

Podczas CAVALIADY w Poznaniu będzie można podziwiać zawodników, rywalizujących w konkursach zespołowych, parach oraz indywidualnych. W zawodach wezmą udział woltyżerowie z całej Polski, chcący zaprezentować swoje umiejętności.

Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich

CAVALIADZIE towarzyszą Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich. Oferta wystawców obejmuje wszystko, co związane jest z jeździectwem, a także zabawki i pamiątki.

8 powodów, dla których warto odwiedzić CAVALIADĘ całą rodziną

W dniach 29.11-2.12.2018 r. na MTP zobaczymy konie w roli głównej podczas Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich – CAVALIADA Poznań. Odbędą się nie tylko konkursy sportowych, ale też pokazy i inne atrakcji z koniem w centrum zainteresowania. To dobra okazja, żeby odwiedzić MTP z dziećmi. Dlaczego?

1. Od czwartku do niedzieli zobaczymy wspaniałe konne show, które przeniosą nas w świat jeździectwa, m.in. Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego zaprezentuje pokaz musztry oraz odbędą się inscenizacje prezentujące historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dzieje Powstania Wielkopolskiego

2. Podczas zawodów w woltyżerce przekonamy się, na własne oczy jak trudne są akrobacje gimnastyczne wykonywane na końskim grzebiecie.

3. Na dodatek będziemy kibicować zawodnikom biorącym udział w zawodach w skokach przez przeszkody – CSI4*-W, CSI1* oraz CSIYH, czyli tzw. młodych koni, które rozpoczynają udział w zawodach sportowych, a także we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, powożeniu zaprzęgami czterokonnymi, ujeżdżeniu oraz paraujeżdżeniu.

4. Będziemy świadkami najprawdziwszego na świecie czempionatu koni w skokach luzem. To znaczy, że konie startujące w tych zmaganiach pokażą swoją potęgę skoku skacząc samodzielnie, bez pomocy zawodnika.

5. W ramach rozgrywek CAVALIADA Future podziwiać będziemy dzielne dzieciaki na jeszcze dzielniejszych kuchach, które pokonywać będą kolejne przeszkody w drodze do zwycięstwa.

6. W Pawilonie Polskiej Hodowli poznamy 9 czempionów z dziewięciu polskich ras koni.

7. Pod okiem doświadczonych instruktorów spróbujemy przejażdżki na kucyku.

8. W tym samym czasie na Targach Poznańskich, z okazji obchodów 100. rocznicy niepodległości, odbędzie się Narodowa Wystawa Rolnicza, organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obejrzymy tam ekspozycję urządzeń, technologii i maszyn rolniczych. Zostaną nam zaprezentowane także zwierzęta z polskiej hodowli, w tym polskie rasy koni i kuców.

Rozpocznij swoją jeździecką przygodę na CAVALIADZIE

Konie gniade, kare i siwe, skaczące przez przeszkody i tańczące - kilkaset rumaków pojawi się w Poznaniu podczas CAVALIADY. Targi zamienią się w centrum rodzinnej zabawy popularyzującej jeździectwo. Poprzednią edycję wydarzenia odwiedziło ponad 30 000 zwiedzających.

Zmagania sportowe na arenie A i B

Na arenach Cavaliady zawodnicy walczyć będą aż w 6 konkurencjach jeździeckich:

  • skoki przez przeszkody,
  • wszechstronny konkurs konia wierzchowego,
  • powożenie zaprzęgami czterokonnymi,
  • woltyżerka,
  • ujeżdżenie,
  • paraujeżdżenie.
  • Zawody w skokach przez przeszkody CSI4*-W będą eliminacją do Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej.

Konne show na arenie B

Ważną częścią CAVALIADY jest program rozrywkowy, w ramach którego publiczność będzie podziwiać widowiska teatralne i pokazy z udziałem koni. W programie znajdziemy pokazy organizowane przez Polski Związek Hodowców Koni i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Główny punktem programu będzie seria pokazów narodowo-powstańczych prezentujących historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dzieje Powstania Wielkopolskiego. Cavaliadowa arena będzie gościć także Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, który jest jednostką reprezentacyjną i kontynuuje tradycje ułańskie. Kawalerzyści zaprezentują pokaz musztry oraz uświetnią ceremonie dekoracji Finału Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz konkursu Grand Prix.

Skoki luzem na Cavaliadzie w Poznaniu!

Już po raz drugi Polski Związek Hodowców Koni przygotował na Cavaliadę doskonałe widowisko – Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem! W sobotę, 1 grudnia wszyscy chętni będą mogli obejrzeć stawkę wyselekcjonowanych młodych koni. Na Arenie B zbudowany zostanie specjalny korytarz, w którym konie będą pokonywać przeszkody bez udziału jeźdźców. Po ocenie komisyjnej poznamy najlepsze konie w dwóch kategoriach wiekowych: koni 2-letnich i 3-letnich.