Znany w Polsce ze startów pod Martinem Rozynkiem, 11-letni już wałach Catoki, po raz kolejny zmienił jeźdźca oraz właściciela. Nowym jeźdźem został - nr 13 światowego rankingu – McLain Ward (USA).

 

Ten niezbyt duży, ale obdarzony wielkim sercem do sportu i skoków przez przeszkody koń urodził się w Polsce 8 maja 2009 roku, a jego ojcem jest słynny holsztyński ogier Catoki (Cambridge/Bild), na którym międzynarodowe sukcesy odnosił niemiecki zawodnik Philipp Weishaupt.

W czasie jego współpracy z Martinem Rozynkiem, jego niesamowita skoczność i serce do walki na placu konkursowym przyniosły tej parze w roku 2016 złoty medal podczas Mistrzostw Polski w Skokach, w kategorii juniorów. W kolejnym 2017 roku, para ta również uplasowała się na podium Mistrzostw Polski i sięgnęła po brązowy medal w kategorii młodych jeźdźców. 

O podróży z Polski za Ocean Atlantycki 8-letniego wówczas wałacha Catoki informowaliśmy w listopadzie 2017 roku. (czytaj TUTAJ).

 

Po wyjeździe z Polski Catoki przez dwa lata dosiadany był przez startującego na lokalnych zawodach skoczka - Briana Feigusa. Na takiej właśnie imprezie zobaczył go członek złotej, amerykańskiej drużyny olimpijskiej, sklasyfikowany w tej chwili na 13. pozycji w Longines Rankings – McLain Ward.

Na efekt nie trzeba było za długo czekać. Pod koniec ubiegłego 2019 roku Catoki został odkupiony od Nevergreen Farm Llc i stał się własnością Marilli Van Beuren, Boba Russella i McLaina Warda.

Amerykańska gwiazda międzynarodowych parkurów, Mclain Word wystartował na Catoki w trzecim tygodniu Winter Equestrian Festival jaki rozgrywany jest w ośrodku Palm Beach International Equestrian Center znajdujący się w Wellington na Florydzie.

Winter Equestrian Festival to niesamowita impreza jeździecka, która trwa od 8 stycznia do 28 marca 2020 roku! Zawodnicy i konie startują przez kolejne 12 tygodni, a sumaryczna pula premii finansowych tej imprezy wynosi 13 milionów USD!!!

Właśnie tam, w trakcie trzeciego tygodnia trwania Winter Equestrian Festival, w dniu wczorajszym Mclain Ward i Catoki wystartowali w dwufazowym konkursie 145 cm, z pulą nagród 37 000 USD.

McLain Ward i Catoki okazali się najlepszą parą tego konkursu. Po bezbłędnych przejazdach w obydwu fazach okazali się szybsi od irlandzkiej pary Darragh Kenny i Billy Dorito o 1,43 sekundy.

 

Poznałem tego konia wcześniej i widziałem kilka jego przejazdów i zawsze mi się on podobał. Kiedy Seth Vallhonrat ponownie zwrócił mi na niego uwagę, dokonaliśmy w listopadzie ubiegłego roku zakupu. Wiążemy z nim spore nadzieje. Mimo niezbyt dużego wzrostu, bo Catoki jest mały, jest bardzo waleczny. To prawie kucyk, ale jest szybki jak błyskawica i przy tym bardzo ostrożny. Myślę, że może to być taki następny Carlos. Będziemy się starali tutaj na Florydzie wprowadzać go do większych konkursów. Zobaczymy gdzie razem dotrzemy - powiedział po wczorajszym zwycięstwie McLain Ward.

 

(źródło: https://pbiec.coth.com)