Reprezentantki Wielkiej Brytanii zdobyły wszystkie medale jakie mogły zdobyć podczas Mistrzostw Europy w WKKW.

Już po ujeżdżeniu prowadziły w klasyfikacji zespołowej, pierwsze miejsce utrzymały po próbie terenowej, a skoki na parkurze przypieczętowały ich sukces i zdobycie złotego medalu w klasyfikacji zespołowej. Ale to nie wszystko – również wszystkie trzy medale indywidualne trafiły do zawodniczek z wysp.

Złoty medal zdobyła Nicola Wilson na 10-letnim wałachu JL Dublin. Para ta „dowiozła” do końca swój wynik z ujeżdżenia i zakończyła ME mając 20.9 pkt. Miejsce drugie w klasyfikacji indywidualnej zajęła Piggy March na wałachu Brookfield Inocent. Również ona nie miała błędów ani na krosie ani na parkurze i zakończyła ME z wynikiem uzyskanym podczas ujeżdżenia czyli 23,3 pkt. Medal brązowy zdobyła dzisiaj startująca indywidualnie Sarah Bullimore na wałachu Corouet kończąc zmagania z wynikiem 23,6 pkt. Dla tej amazonki dzisiejszy sukces był bardzo wyjątkowy ponieważ Corouet jest koniem wyhodowanym przez jej rodzinę a sama Sarah odnosiła też sukcesy na jego matce, klaczy Lilly Corrine.

Nicola WILSON (GBR) rides JL Dublin

Na miejscu czwartym ME ukończył Michael Jung/GER dosiadający 9-letniego fischerWild Wave. Bezbłędny przejazd na parkurze pozwolił mu na awans o dwa miejsca w klasyfikacji i ukończenie rywalizacji z wynikiem 23,9 pkt. Zdaniem dość sporej grupy znawców Jung „przegrał” medal poprzez nie do końca prawidłową ocenę jego przejazdu na czworoboku, gdzie sędzia szwajcarski dał mu niższe o 1,5 pkt. noty za stęp pośredni i wyciągnięty niż pozostali sędziowie. Dla Ingrid Klimke marzenie o kolejnym medalu ME dobiegło końca. Tam bowiem zrobił zrzutkę jej 17-letni wałach SAP Hale Bob OLD zwiększając konto punktowe Niemki do 25,4 pkt. A to oznaczało miejsce 5 w klasyfikacji końcowej.

Na wynik końcowy zespołu Wielkiej Brytanii wliczały się wyniki uzyskane przez Nicolę Wilson, Piggy March i Kitty King, która na wałachu Vendredi Biats uplasowała się na 9 miejscu w klasyfikacji indywidualnej (28,9 pkt). Tym samym zespół z wysp ukończył ME z rezultatem 73,1 pkt zdobywając złoty medal. A dokładniej mówiąc 23 złoty medal drużynowy w historii Mistrzostw Europy w WKKW. A dodajmy, że odbywały się one po raz 35-ty. Jak już jesteśmy przy statystykach to warto dodać, że złoto zdobyte przez Nicolę Wilson jest 19 zdobytym przez zawodników brytyjskich w klasyfikacji indywidualnej. A dzisiaj po raz 7-my miała miejsce sytuacja, że zdobyli oni zarówno złoto zespołowo jak i 3 medale indywidualne.

Drużynowy srebrny medal zdobyli Niemcy. Obok Michaela Junga i Ingrid Klimke w zespole startowali Anna Siemer na FRH Butts Avondale (37,1 pkt, 17m) i Andreas Dibowski na FRH Corrida (40,8 pkt, 22 m). Wynik końcowy tego zespołu to 86,4 pkt.

Medal srebrny z wynikiem 113,9 pkt. wywalczyli dzisiaj reprezentanci Szwecji. Najlepsza w zespole była Sara Algotsson Ostholt na wałachu Chicuelo (33,7 pkt.), która indywidualnie była 11. Razem z nią w drużynie byli Malin Josefsson na Golden Midnight (39,3 pkt), Malin Petersen na Charly Brown (40,9 pkt) i Christoffer Forsberg na Hippo’s Sapporo (76,8 pkt).

Miejsce czwarte w klasyfikacji zajął zespół gospodarzy czyli Szwajcarii, który ukończył ME z wynikiem 114 9 pkt. Na piątym miejscu sklasyfikowana została drużyna Francji (116,8 pkt.)

Zdjęcia: FEI/Richard Juilliart