Reprezentant Nowej Zelandii Blyth Tait kilka dni temu poinformował o zakończeniu swojej kariery.

 

Urodzony w 1961 roku Tait dorastał w mieście Whangarei położonym na północnej wyspie Nowej Zelandii. Doświadczenie zdobyte w konkursach skoków jak i na wyścigach zaowocowało wynikami w WKKW. W 1989 roku Blyth Tait przeniósł się do Wielkiej Brytanii by razem ze swoim koniem Messiah przygotowywać się do Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Sztokholmie, które odbyły się w 1990 roku. Tait i Messiah zdobyli tam dwa złote medale – indywidualny i zespołowy. W tym samym roku zajął 2 miejsce podczas zawodów w Badminton.

 


Blyth Tait i Ready Teaddy

 


W swojej karierze Blyth Tait czterokrotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich - w Barcelonie na Messiah (1992) zdobył dwa medale – brązowy (ind.) i srebrny (zespołowo). Z Atlanty (1996) wrócił z kolejnymi dwoma – na Ready Teaddy zwyciężył w klasyfikacji indywidualnej, a razem z Chesterfield przyczynił się do zwycięstwa drużyny.

 

 

Kolejne podwójne złoto zdobył podczas WEG w Rzymie (1998), gdzie dosiadał wałacha Ready Teddy. Po raz pierwszy Blyth Tait zakończył swoją karierę po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004). Przez kolejne lata był trenerem kadry narodowej Nowej Zelandii. Na początku 2011 roku postanowił jednak przerwać swoją jeździecką emeryturę i powrócił do startów w zawodach. Dwa lata temu Tait wystartował podczas WEG w Tryon na wałachu Dassett Courage, ale nie ukończył próby terenowej.

Teraz Blyth Tait chce przekazać swoją wiedzę i doświadczenie młodszym zawodnikom. Sam jednak nie ma zamiaru zrezygnować całkowicie ze startów. Planuje starty w zawodach skokowych, ale jak sam mówi, po to by czerpać z nich radość. „Powiem tak: jak będzie padało to wrócę do domu.”

Zdjęcia: z archiwum FEI