Niezwykle przykro pisze się tego rodzaju newsy. Tym bardziej na początku roku. 16-letni, kasztanowaty walach Balisto AC, znany w Polsce ze startów pod Gabrielą Bado oraz pod Maciejem Handzlikiem, został poddany eutanazji w klinice weterynaryjnej w Ostrawie (CZE).

 

Balisto AC urodził się 10 kwietnia 2007 roku w belgijskiej stajni należącej do Christiana Arnould i został wpisany do księgi stadnej SBS. Jego ojcem jest ogier Kashmir Van Schuttershof (Nabab De Reve), a matką klacz Rive Gauche Z.

 

Ten rosły, mierzący 174 cm w kłębie kasztan trafił do Polski w kwietniu 2019 roku uzupełniając stawkę koni dosiadanych przez juniorkę, Gabrielę Bado. Para już jesienią tego samego roku sięgnęła po 4 miejsce podczas Mistrzostw Polski Juniorów w skokach przez przeszkody, jakie rozegrane zostały w ośrodku jeździeckim Jakubus w Jakubowicach. W 2020 para Balisto i Gabi sięgneli po złoty medal Mistrzostw Polski Młodych Jeźdzców. 4 razy wystartowali w konkursach zaliczanych do prestiżowego FEI Longines Ranking.

 

 

W maju 2021 roku jego nowym jeźdźcem został kolejny polski junior – Maciek Handzlik z SKJ preria Wilkowice. W trakcie Mistrzostw Polski w skokach przeszkody dla kategorii wiekowej juniorów rozegranych w sierpniu 2021 roku w Wierzbnej Balisto AC ze swoim nowym jeźdźcem wywalczyli miejsce 5.

 

Niestety wiosenna kontuzja odniesiona podczas treningów wykluczyła tego rosłego wałacha z udziału w zawodach przez resztę ubiegłorocznego sezonu. Po wyleczeniu konia, kiedy był wdrażany w trening pojawiła się kolka. Pierwsza kolka w życiu Balisto ...

 

Na nic zdała szybka podróż do kliniki weterynaryjnej w czeskiej Ostrawie. 16-letniego wałacha nie udało się wyratować.

 

To był prawdziwy sportowiec. Kiedy wjeżdżał na plac konkursowy i poczuł specyficzną atmosferę zawodów, dawał z siebie wszystko. Był ambitny, waleczny i nie chciał dotykać drągów. Wybaczał wiele błędów jeźdźca i zawsze starał się mu pomów. Był w naszej stajni koniem wyjątkowym. - tak wspominają Balisto AC w stajni Bado.